Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma

La drum cu reporterii Ferma

Rezultate: [1319]  
Pagini: [132]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
5 semnale agricole de la Grânarii din Moldova

5 semnale agricole de la Grânarii din Moldova

23 mai 2022 - 17:04

După o primăvară agricolă mai stresantă ca niciodată, fermierii din zona Moldovei spun că au noi lupte de dus, mai ales din cauza viitoarelor reguli PAC, considerate a fi restrictive și inechitabile. 

Italia, ţara cu cea mai ridicată arendă la terenurile arabile

Italia, ţara cu cea mai ridicată arendă la terenurile arabile

13 mai 2022 - 09:54

În urmă cu şase ani, România avea cele mai ieftine terenuri arabile din Uniunea Europeană, însă preţurile au crescut de peste cinci ori între timp, astfel că am depăşit Franţa şi Ungaria la acest capitol.

Licitaţie de Angus, în Mureş. Cu cât s-au vândut taurii?

Licitaţie de Angus, în Mureş. Cu cât s-au vândut taurii?

12 mai 2022 - 11:20

Seria de evenimente dedicate rasei Aberdeen Angus în România s-a constituit într-un adevărat spectacol dedicat rasei, dar a fost şi o "demonstraţie de unitate şi de forţă" prin prezenţa a câteva sute de fermieri.

AURUL ROŞU DE LA BOURENI: Doi tineri ieşeni ne spun reţeta succesului!

AURUL ROŞU DE LA BOURENI: Doi tineri ieşeni ne spun reţeta succesului!

10 mai 2022 - 11:43

Marius şi Irina sunt doi tineri ieșeni care, după 9 ani de muncă în Irlanda, au decis să revină definitiv acasă, pentru a se apuca de agricultură. De la început s-au îndreptat spre culturile de nișă.

Importăm îngrăşăminte, exportăm oi şi capre

Importăm îngrăşăminte, exportăm oi şi capre

07 mai 2022 - 09:07

Ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu a vizitat recent Iordania, unde s-a întâlnit cu ministrul iordanian al agriculturii și cu ministrul iordanian al Industriei, Comerțului și Aprovizionării.

Cum funcţionează cooperativa care face toţi banii!

Cum funcţionează cooperativa care face toţi banii!

07 mai 2022 - 08:53

Cooperativa Agricolă Legume Belinţ a luat fiinţă în 2016, la iniţiativa câtorva producători din vestitul bazin legumicol timişean. Imediat după constituire au încheiat contracte cu două supermarketuri.

Cum să transformi subzistenţa într-o fermă profitabilă?

Cum să transformi subzistenţa într-o fermă profitabilă?

29 aprilie 2022 - 19:07

Producţia de lapte nu se poate face "de pe azi, pe mâine". Este nevoie de ani de muncă, o bună bază furajeră şi utilaje, dar şi de genetică. Numai aşa ajungi la o fermă de taurine profitabilă.

În câţi ani este omologat un soi nou de cartof?

În câţi ani este omologat un soi nou de cartof?

25 aprilie 2022 - 12:43

Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare Agricolă Suceava, înființată în 1946, este una dintre unitățile de cercetare din România în cadrul căreia au rămas constante preocupările din domeniul ameliorării plantelor. 

Găini crescute nemţeşte şi ouă care se vând singure!

Găini crescute nemţeşte şi ouă care se vând singure!

22 aprilie 2022 - 15:24

În ferma familiei Mögele din Waldberg, Germania, vacile au deţinut supremaţia vreme de peste cinci generaţii. Se pare însă că de un an le fac concurenţă serioasă... găinile!

LAPTELE ÎN UE: Mai scump la poarta fermei, dar pe minus la profit!

LAPTELE ÎN UE: Mai scump la poarta fermei, dar pe minus la profit!

22 aprilie 2022 - 15:19