Reclama header big full
Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma
Reclama header after big part 1 pages

La drum cu reporterii Ferma

Rezultate: [1217]  
Pagini: [122]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
Fabian s-a ţinut de cuvânt. Are secţie de procesare!

Fabian s-a ţinut de cuvânt. Are secţie de procesare!

30 aprilie 2020 - 09:45

„În Iaşi nu este nici un abator pentru bovine, deocamdată. Dacă mă ajută Dumnezeu, primul miniabator o să fie al meu!”, spunea Fabian Neculăeş, tânărul fermier din Hălăuceşti, judeţul Iaşi anul trecut, când i-am vizitat ferma.

Raul Mărunţoiu: În judeţul Constanţa păioasele au pierdut lupta cu seceta!

Raul Mărunţoiu: În judeţul Constanţa păioasele au pierdut lupta cu seceta!

27 aprilie 2020 - 14:35

În Dobrogea, „polul secetei”, aşa cum l-au declarat meteorologii şi fermierii, ca şi în multe alte judeţe din sudul şi estul ţării, culturile de cereale păioase de toamnă au pierdut lupta cu seceta!

Şi în Banat încep să se resimtă efectele secetei!

Şi în Banat încep să se resimtă efectele secetei!

27 aprilie 2020 - 10:08

Dacă în regiunile sudice şi estice se manifestă o secetă pedologică severă, punând sub semnul întrebării realizarea producţiei de cereale păioase, iată că nici în partea de vest a ţării situaţia nu-i deloc confortabilă; lipsa de precipitaţii începe să se resimtă la însămânţările de toamnă.

Cofetăria de acasă - soţii Aurelia şi Daniel Pănică au spart gheaţa!

Cofetăria de acasă - soţii Aurelia şi Daniel Pănică au spart gheaţa!

27 aprilie 2020 - 10:00

În cadrul unui eveniment cu aproximativ o sută de participanţi, găzduit de Direcţia pentru Agricultură Judeţeană Iaşi, în ziua de 17 februarie a.c., au fost lansate primele două produse tradiţionale din domeniul patiseriei, din judeţul Iaşi, atestate conform Ordinului nr. 724/1082/360/2013.

Monitorizarea DEZASTRULUI în agricultură. Proiecte pe irigaţii, blocate. Un sezon al extremelor!

Monitorizarea DEZASTRULUI în agricultură. Proiecte pe irigaţii, blocate. Un sezon al extremelor!

26 aprilie 2020 - 23:14

În judeţele din partea de sud-est a ţării, seceta extremă a căpătat conotaţii dramatice. Zeci de mii de hectare cultivate cu semănături de toamnă - grâu, orz şi rapiţă - sunt compromise din cauza lipsei apei din sol.

Cât de profitabilă va fi sfecla de zahăr în 2020?

Cât de profitabilă va fi sfecla de zahăr în 2020?

26 aprilie 2020 - 21:10

În acest an de producţie agricolă, fabrica de zahăr de la Roman, judeţul Neamţ, care face parte din Grupul Agrana, va creşte suprafaţa de sfeclă de zahăr pe care o va contracta, de la aproximativ 12.500 de hectare în anul 2019, la circa 15.000 ha.

NU DOAR BINE INFORMAŢI. ACUM, ŞI PREMIAŢI!

NU DOAR BINE INFORMAŢI. ACUM, ŞI PREMIAŢI!

25 aprilie 2020 - 11:23

S-au abonat la Revista FERMA şi au câştigat, prin tragere la sorţi, premiile de la "Concursul Abonatului 2020": un televizor şi 3 tablete Samsung. Cine sunt câştigătorii noştri?

Maramureş, plai cu Brune

Maramureş, plai cu Brune

22 aprilie 2020 - 22:53

Pentru Irina și Mihai Pop din Sarasău, județul Maramureș, creșterea vacilor cu lapte este tradiţie de familie, pasiune, dar şi o investiţie firească pentru viața la țară.

Cum va funcţiona fabrica de lapte de la Sascut?

Cum va funcţiona fabrica de lapte de la Sascut?

21 aprilie 2020 - 10:40

După patru ani de la crearea Cooperativei Agricole Agrolact Moldova şi de la startul proiectului de înfiinţare, la Sascut-Bacău, a propriei fabrici de prelucrare a laptelui de către cinci fermieri crescători de vaci pentru lapte, patru din judeţul Bacău şi unul din judeţul Galaţi, apar primele semne de reuşită.

 

Cinci mari dureri ale oierilor

Cinci mari dureri ale oierilor

20 aprilie 2020 - 18:04

Întâlnirea crescătorilor de ovine de la Sibiu, desfăşurată pe 8 februarie a.c., s-a încheiat cu o sesiune de întrebări - răspunsuri între fermierii şi autorităţile prezente. Preşedintele Asociaţiei “Retezatul-Haţeg” Hunedoara, Pavel Iovăneasă, a ridicat cinci probleme punctuale, în numele oierilor din zona Haţegului şi a Văii Jiului.

Rezultate: [1217]  
Pagini: [122]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   

Video

Hibridul SY Experto - producţie record

Hibridul SY Experto - producţie record

Chiar dacă anul agricol nu a fost unul uşor, Cosmin Micu a obţinut o producţie medie de 4375kg/ha la floarea soarelui de pe cele 75ha cultivate cu hibridul SY Experto de la Syngenta. Hibridul high-oleic SY Experto se remarcă printr-o toleranță foarte bună la mană, rezistenţă la frânge şi 87% conţinut de acid oleic.

 

Interviu cu Cosmin Micu, fermier

Procereal Agrosan, loc. Mănăştur, jud. Arad.

În vizită la văcuţele melomane de la Doaga Sistemul de ghidare Trimble GFX-750 testat la Soc. agricola AgroSlavia Cum își gestionează drenarea cei de la Campo d'Oro cu ajutorul sistemelor Trimble de la Vantage
Valorificarea producţia de cereale

Cum veţi valorifica producţia de cereale de anul acesta?