Reclama header big full
Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma
Reclama header after big part 1 pages

La drum cu reporterii Ferma

Rezultate: [1220]  
Pagini: [122]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
Ce e nou în... Ograda lui Răzvan?

Ce e nou în... Ograda lui Răzvan?

04 decembrie 2020 - 16:35

Răzvan (5 ani) din Tulcea nu are o fermă de vaci sau de porci şi nici de păsări. El le are pe toate în ograda lui. Totuşi… cele mai recente achiziţii sunt mândria familiei Timofte.

Hergheliile distrug culturile la... trap

Hergheliile distrug culturile la... trap

24 noiembrie 2020 - 22:06

Într-o comună gălăţeană, nu doar seceta şi sălbăticiunile (mistreţii şi şacalii) provoacă pagube agricultorilor, ci şi animalele de fermă lăsate nesupravegheate în căutare de hrană.

RALF 2020: FERMIERI ÎN LINIA ÎNTÂI, pe 20 noiembrie, la București

RALF 2020: FERMIERI ÎN LINIA ÎNTÂI, pe 20 noiembrie, la București

18 noiembrie 2020 - 01:11

Tema celei de-a 5-a ediții RALF - Romanian Agriculture Leadership Forum este Fermieri în Linia Întâi, fiind dedicată celor aflați în prima linie a agriculturii și, implicit, a economiei naționale.

Fabian s-a ţinut de cuvânt. Are secţie de procesare!

Fabian s-a ţinut de cuvânt. Are secţie de procesare!

30 aprilie 2020 - 09:45

„În Iaşi nu este nici un abator pentru bovine, deocamdată. Dacă mă ajută Dumnezeu, primul miniabator o să fie al meu!”, spunea Fabian Neculăeş, tânărul fermier din Hălăuceşti, judeţul Iaşi anul trecut, când i-am vizitat ferma.

Raul Mărunţoiu: În judeţul Constanţa păioasele au pierdut lupta cu seceta!

Raul Mărunţoiu: În judeţul Constanţa păioasele au pierdut lupta cu seceta!

27 aprilie 2020 - 14:35

În Dobrogea, „polul secetei”, aşa cum l-au declarat meteorologii şi fermierii, ca şi în multe alte judeţe din sudul şi estul ţării, culturile de cereale păioase de toamnă au pierdut lupta cu seceta!

Şi în Banat încep să se resimtă efectele secetei!

Şi în Banat încep să se resimtă efectele secetei!

27 aprilie 2020 - 10:08

Dacă în regiunile sudice şi estice se manifestă o secetă pedologică severă, punând sub semnul întrebării realizarea producţiei de cereale păioase, iată că nici în partea de vest a ţării situaţia nu-i deloc confortabilă; lipsa de precipitaţii începe să se resimtă la însămânţările de toamnă.

Cofetăria de acasă - soţii Aurelia şi Daniel Pănică au spart gheaţa!

Cofetăria de acasă - soţii Aurelia şi Daniel Pănică au spart gheaţa!

27 aprilie 2020 - 10:00

În cadrul unui eveniment cu aproximativ o sută de participanţi, găzduit de Direcţia pentru Agricultură Judeţeană Iaşi, în ziua de 17 februarie a.c., au fost lansate primele două produse tradiţionale din domeniul patiseriei, din judeţul Iaşi, atestate conform Ordinului nr. 724/1082/360/2013.

Monitorizarea DEZASTRULUI în agricultură. Proiecte pe irigaţii, blocate. Un sezon al extremelor!

Monitorizarea DEZASTRULUI în agricultură. Proiecte pe irigaţii, blocate. Un sezon al extremelor!

26 aprilie 2020 - 23:14

În judeţele din partea de sud-est a ţării, seceta extremă a căpătat conotaţii dramatice. Zeci de mii de hectare cultivate cu semănături de toamnă - grâu, orz şi rapiţă - sunt compromise din cauza lipsei apei din sol.

Cât de profitabilă va fi sfecla de zahăr în 2020?

Cât de profitabilă va fi sfecla de zahăr în 2020?

26 aprilie 2020 - 21:10

În acest an de producţie agricolă, fabrica de zahăr de la Roman, judeţul Neamţ, care face parte din Grupul Agrana, va creşte suprafaţa de sfeclă de zahăr pe care o va contracta, de la aproximativ 12.500 de hectare în anul 2019, la circa 15.000 ha.

NU DOAR BINE INFORMAŢI. ACUM, ŞI PREMIAŢI!

NU DOAR BINE INFORMAŢI. ACUM, ŞI PREMIAŢI!

25 aprilie 2020 - 11:23

S-au abonat la Revista FERMA şi au câştigat, prin tragere la sorţi, premiile de la "Concursul Abonatului 2020": un televizor şi 3 tablete Samsung. Cine sunt câştigătorii noştri?

Rezultate: [1220]  
Pagini: [122]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   

Video

Branislav Giurici, despre cum și-a asigurat plantația de portaltoi de viță-de-vie

Branislav Giurici, despre cum și-a asigurat plantația de portaltoi de viță-de-vie

V-ați asigurat culturile? Daunele au fost nelipsite pe plantațiile de viță de vie portaltoi în județul Timiș! 
Branislav Giurici ne recomandă Agra Asigurări! Contactează-i! https://www.agraasigurari.ro/

Reporter: Liviu Gordea
Imagine: Zsolt Tamássy

Cum au combătut cei de la Cramele Recaș bolile și dăunătorii viței-de-vie cu Syngenta AGRO EDMA, 2.500 ha: La discuit și fertilizat cu Massey Ferguson 8740S DYNA-VT şi 7726S DYNA 6 Trei lucrări dintr-o singură trecere cu discul Discordon DXRV II
Valorificarea producţia de cereale

Cum veţi valorifica producţia de cereale de anul acesta?