Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma

La drum cu reporterii Ferma

Rezultate: [1354]  
Pagini: [136]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
SIMA mobilizează lumea agricolă

SIMA mobilizează lumea agricolă

21 septembrie 2022 - 12:24

Expoziția internațională de la Paris Nord Villepinte îşi va deschide porţile în mai puţin de două luni (6-10 noiembrie 2022) şi va cuprinde soluții și tehnologii pentru o agricultură eficientă și durabilă.

BERBECUL ARONICĂ A RUPT GURA TÂRGULUI la Agromalim 2022!

BERBECUL ARONICĂ A RUPT GURA TÂRGULUI la Agromalim 2022!

20 septembrie 2022 - 18:22

Agromalim, brandul de referinţă al agriculturii arădene, a adunat la Expo Arad peste 17 mii de vizitatori în cele 4 zile de expoziţie. 270 de companii şi producători au adus la târg noutăţile momentului.

Nu-i nimic putred în Danemarca. Totul e sustenabil!

Nu-i nimic putred în Danemarca. Totul e sustenabil!

16 septembrie 2022 - 18:18

Gazdă a congresului Federației Internaționale a Jurnaliștilor Agricoli (IFAJ) din acest an, Danemarca are unul dintre cele mai sustenabile modele agro-alimentare din lume. Ce soluții au adoptat scandinavii?

Cele 1001 de minunății din grădina lui Mătrășoaie

Cele 1001 de minunății din grădina lui Mătrășoaie

16 septembrie 2022 - 15:58

Vasile Mătrăşoaie din Dumbrăveni, jud. Suceava, surprinde din nou, prin multitudinea şi varietatea soiurilor şi hibrizilor de legume cultivaţi în ferma sa. Sau, cum le spune mai plastic, “minunățiile din grădină”!

Nu rataţi Sommet de l'Élevage!

Nu rataţi Sommet de l'Élevage!

16 septembrie 2022 - 11:47

Cea de-a 31-a ediție a SOMMET de l’Élevage va avea loc în perioada 4-7 octombrie 2022 în Clermont-Ferrand, Franța.

Vocea fermierului. Vasile Vlase se declară urmărit de… ghinion!

Vocea fermierului. Vasile Vlase se declară urmărit de… ghinion!

09 septembrie 2022 - 18:43

Vasile Vlase, fermier din Matca, (judeţul Galaţi), este destul de amărât, urmărit de ghinion. A cumpărat un utilaj pentru agricultură să-şi modernizeze ferma, însă la scurt timp de funcţionare s-a defectat. Reparaţia l-a costat o groază de bani: în jur de 60.000 de lei! În urmă cu câţiva ani, tot aşa, achiziţionase un tractor şi când a intrat cu el în brazdă, s-a rupt în două! În garanţie!!    

Iaşul în bucate - un eveniment gastronomic de succes

Iaşul în bucate - un eveniment gastronomic de succes

09 septembrie 2022 - 16:54

În perioada 9-10 Iulie 2022, în Parcul Expoziției din Copou-Iași, Primăria Municipiului Iași, Academia Română Filiala Iași și Direcția pentru Agricultură Județeană Iași au organizat, în premieră, târgul producătorilor din regiunea de Nord-Est a țării intitulat ”Iașul în bucate tradiționale, ecologice, montane”.

Povestea AGRIMAT. Despre perfomanţă şi manageriat de calitate în ferma de vaci

Povestea AGRIMAT. Despre perfomanţă şi manageriat de calitate în ferma de vaci

09 septembrie 2022 - 16:53

Zilele trecute, Agrimat a fost gazda unui grup de 40 de studenţi olandezi, mulţi din ei fiind fii de fermieri, unii chiar având şi exploataţii agricole: zootehnice, pomicole sau de culturi de câmp. 

Cu un produs-minune, Florin Vasile Ciurdariu a scăpat de... „blestemul pământului”

Cu un produs-minune, Florin Vasile Ciurdariu a scăpat de... „blestemul pământului”

08 septembrie 2022 - 19:17

Florin Vasile Ciurdariu, fermier din Bihor, a scăpat de „blestemul pământului” care zăgăzuia obţinerea unor recolte roditoare pe terenurile lui, oricât de bine s-ar fi străduit să le fertilizeze, să le îngrijească.

Florin Ciurdariu îşi cumpără vaci! De ce crede că poate împuşca doi iepuri dintr-o lovitură?

Florin Ciurdariu îşi cumpără vaci! De ce crede că poate împuşca doi iepuri dintr-o lovitură?

06 septembrie 2022 - 11:10

De doi ani la rând, lipsa precipitaţiilor este resimţită din plin de agricultura bihoreană, astfel că, în cea mai mare parte, culturile de primăvară sunt compromise, unele în proporţie de sută la sută. 

Rezultate: [1354]  
Pagini: [136]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
reclama header after big part 2 subpage - AMADA

Video

Cum se pastrează merele peste iarnă!

Cum se pastrează merele peste iarnă!

Când este perioada optimă pentru recoltarea merelor? Cum le depozităm și unde? Ioan Jula, pomicultor din jud. Sibiu, ne dă câteva sfaturi legate de păstrarea merelor peste iarnă pentru cei care au o livadă mică în curte.

Massey Ferguson a revoluționat productivitatea în ferma familiei Popa din Cerăt, jud. Dolj Amazone Condor - semănat direct și fertilizare cu rată variabilă Plugul rotativ FALC - o soluţie eficientă pentru orice teren
Preţul îngrăşămintelor

Preţul îngrăşămintelor a crescut, ce veţi face?