Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma
Reclama header after big part 1 pages

La drum cu reporterii Ferma

Rezultate: [1038]  
Pagini: [104]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
Maraton agricol la AGROW

Maraton agricol la AGROW

13 decembrie 2019 - 00:07

În ziua de 20 noiembrie, în inima Bucureştiului la Hotel Sheraton, a avut loc prima ediţie a conferinţei „AGROW“, eveniment care a adus agricultura românească la dialog, protagonişti fiind experţii şi fermierii. Agricultura României are o tradiţie incontestabilă, recunoscută prin pionierate la nivel mondial în cercetare, prin fertilitatea ridicată a solului, prin potenţialul ridicat, prin tehnologiile de înaltă performanţă şi prin genetica valoroasă.

O POVESTE ŢESUTĂ LA RĂZBOI. DE PESTE 50 DE ANI...

O POVESTE ŢESUTĂ LA RĂZBOI. DE PESTE 50 DE ANI...

12 decembrie 2019 - 23:18

Mărioara Iuga are 65 de ani şi de mai bine de o jumătate de veac lucrează la războiul de ţesut. Cuverturi, covoare, catrinţe pentru Ansamblul “Comoara Vrancei” din Năruja, cămăşi tradiţionale… toate prind viaţă şi culoare în mâinile dibace ale singurei ţesătoare care a mai rămas în comună.

În ferma fraţilor Mălan:

În ferma fraţilor Mălan: "VACA NE-A CRESCUT PE NOI!"

11 decembrie 2019 - 11:49

"Vaca-i banca ţăranului, aşa se spune. E şi puţin adevăr în asta, pentru că pe noi vaca ne-a crescut. De pe lapte am făcut tot", spun cu mândrie fraţii Mălan, Radu şi Adrian, pe care i-aţi văzut deja pe coperta ediţiei Ferma 1-14 decembrie 2019.

“Etno Dobrogea” 2019. PLĂCINTA DOBROGEANĂ a fost vedeta târgului

“Etno Dobrogea” 2019. PLĂCINTA DOBROGEANĂ a fost vedeta târgului

10 decembrie 2019 - 00:01

Timp de trei zile, în perioada 25-27 octombrie 2019, în Piaţa Civică din municipiul Tulcea s-a desfăşurat prima ediţie a Târgului de Produse Tradiţionale “Etno Dobrogea”. Evenimentul a fost organizat de Asociaţia Moesis Tradiţional, în parteneriat cu Consiliul Judeţean Tulcea şi cu Moesis din Inima Dobrogei by Angelo.

"Pe-un picior de plai", în Munţii Vrancei. La stâna lui Doru Boroşu

09 decembrie 2019 - 15:56

Cam aşa se poate descrie poiana însorită şi verde din comuna Năruja, unde se află stâna lui Doru Boroşu. Tudorel, cum îi spun prietenii. O zonă cu peisaje uimitoare, oameni frumoşi, crescători de animale pasionaţi care ne-au fost gazde primitoare în ziua alocată Nărujei, în proiectul "Viitor pentru sate".

BREAZA, ÎN TÂRG LA TOTEŞTI

BREAZA, ÎN TÂRG LA TOTEŞTI

08 decembrie 2019 - 22:23

Asociaţia zonală a crescătorilor de ovine "Retezatul" Haţeg şi Consiliul Local Toteşti au organizat în 6 octombrie cea de-a XI-a ediţie a expoziţiei de ovine "BREAZA - REGINA ŢURCANELOR", concomitent cu promovarea tradiţiilor populare.

Ciprian FORA: MECANIZAREA AGRICULTURII are viitor!

Ciprian FORA: MECANIZAREA AGRICULTURII are viitor!

08 decembrie 2019 - 21:34

Ce vrei să te faci când vei fi mare? Mecanic agricol! Câţi tineri absolvenţi ai claselor primare sau gimnaziale de la sate, şi nu numai, ar putea da acest răspuns în contextul educaţional al României de astăzi? Puţini! Şi nu pentru că nu ar vrea, ci pentru că practic nu cunosc ce înseamnă şi ce presupune să fii mecanizator agricol.

Natură, cai, relaxare... un colţ de rai la Năruja

Natură, cai, relaxare... un colţ de rai la Năruja

08 decembrie 2019 - 21:06

"La Centrul de Echitaţie Caballus din Năruja şi la Cabana Fulga sunt aşteptaţi toţi oamenii cu suflet care iubesc natura şi animalele", ne spune Corneliu Bercariu, proprietarul acestui minunat loc de relaxare de pe frumoasele meleaguri vrâncene.

COMOARA VRANCEI din Năruja - peste 100 de ani de folclor

COMOARA VRANCEI din Năruja - peste 100 de ani de folclor

08 decembrie 2019 - 07:23

Ziua de 17 iunie petrecută la Năruja, pe meleaguri vrâncene, ne-a fost prilej de întâlnire cu locuri frumoase, oameni destoinici şi tradiţii care ne-au încântat văzul şi auzul, dar mai ales am simţit din plin bucuria de a fi români alături de copiii minunaţi şi talentaţi ai Ansamblului "COMOARA VRANCEI", coordonat de doamna Adriana Bratie.

COLEGIUL V. HARNAJ. „SĂ NU UITAŢI NICIODATĂ DE UNDE AŢI PLECAT!”

COLEGIUL V. HARNAJ. „SĂ NU UITAŢI NICIODATĂ DE UNDE AŢI PLECAT!”

08 decembrie 2019 - 00:11

Liceul agricol din Bucureşti. Colegiul Tehnologic „Viaceslav Harnaj” este prima şcoală de apicultură din Europa, ce a luat naştere acum 48 de ani, şi tot aici, în 2017, a fost înfiinţată prima clasă de învăţământ profesional de stat în sistem dual cu specializarea mecanic agricol din România.

Rezultate: [1038]  
Pagini: [104]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
Reclama header after big part 3 pages

Video

Hibridul SY Experto - producţie record

Hibridul SY Experto - producţie record

Chiar dacă anul agricol nu a fost unul uşor, Cosmin Micu a obţinut o producţie medie de 4375kg/ha la floarea soarelui de pe cele 75ha cultivate cu hibridul SY Experto de la Syngenta. Hibridul high-oleic SY Experto se remarcă printr-o toleranță foarte bună la mană, rezistenţă la frânge şi 87% conţinut de acid oleic.

 

Interviu cu Cosmin Micu, fermier

Procereal Agrosan, loc. Mănăştur, jud. Arad.

În vizită la văcuţele melomane de la Doaga Ovidiu Ranta despre medalia de aur de la AGRITECHNICA OROS Linamar la AGRITECHNICA 2019
Cultura anului 2019

Care credeţi că va fi cea mai rentabilă cultură agricolă în 2019?