Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma
Reclama header after big part 1 pages

La drum cu reporterii Ferma

Rezultate: [1267]  
Pagini: [127]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
Felix Mulţescu: Am fost amendat cu 3.000 de lei deşi, eu, practic am plantat o pădure…

Felix Mulţescu: Am fost amendat cu 3.000 de lei deşi, eu, practic am plantat o pădure…

21 octombrie 2021 - 18:31

Felix Mulţescu a fost sancţionat de Garda de Mediu cu 3.000 lei pentru tot soiul de lucruri. Fermierul a fost amendat, în ciuda faptului că a plantat perdele forestiere pe aproape zece hectare de teren.

Oaia cea mai Brează între Ţurcane. Premii pentru exemplarele excepţionale de berbeci înscrişi în COP

Oaia cea mai Brează între Ţurcane. Premii pentru exemplarele excepţionale de berbeci înscrişi în COP

14 octombrie 2021 - 18:13

După atâtea restricţii, crescătorii de oi au fost nerăbdători să se întâlnească, să discute şi să admire oi performante la expoziţii. Oierii de la Pro Ovis Maramureş au sparta gheaţa dând tonul organizării târgurilor de profil în 2021.

Oierii continuă „războiul” cu ANZ!

Oierii continuă „războiul” cu ANZ!

13 octombrie 2021 - 16:09

Şeful Agenţiei Naţionale pentru Zootehnie recunoaşte că doar 5-10% din berbeci corespund cu ascendenţa din certificate! Crescătorii de ovine continuă războiul în instanţă cu instituţia.

Prin ce se deosebeşte Breaza de alte varietăţi de Ţurcană?

Prin ce se deosebeşte Breaza de alte varietăţi de Ţurcană?

11 octombrie 2021 - 12:16

Ovinele Ţurcană brează au fost expuse în 40 de boxe la ”Târgul expoziţional de ovine” organizat de ACOC - Pro Ovis Maramureş. În discuţiile purtate cu expozanţii se simţea mândria de a creşte şi ameliora aceste oi cu caractere care le conferă identitate şi o valoare aparte.

Poveste de învingător. Teodor Candrea a muncit de la 6-7 ani pentru ferma sa de vaci

Poveste de învingător. Teodor Candrea a muncit de la 6-7 ani pentru ferma sa de vaci

08 octombrie 2021 - 18:06

Teodor Sebastian Candrea, nea' Didi, cum îi spun prietenii, are o poveste de viaţă plină de amărăciune, dar cu toate astea nu s-a lăsat până nu şi-a văzut visul împlinit: să aibă propria lui fermă. Neaoşul ardelean îmi povesteşte zâmbind despre bucurii şi tristeţi deopotrivă...

STĂPÂN pe TERENUL ALTUIA? Marian Şandor a vrut să cultive bio, dar altcineva i-a arat, semănat şi erbicidat terenurile!

STĂPÂN pe TERENUL ALTUIA? Marian Şandor a vrut să cultive bio, dar altcineva i-a arat, semănat şi erbicidat terenurile!

06 octombrie 2021 - 17:18

Marian Şandor, din comuna mureşeană Gheorghe Doja, spune că s-a trezit cu câteva parcele de teren, proprietate şi arendate, arate, semănate şi erbicidate. Fiind fragmentate, dorea să le cultive ecologic, dar n-a mai putut...

Georgeta DICU despre FLOAREA SOARELUI: paradisul albinelor, darul omenirii

Georgeta DICU despre FLOAREA SOARELUI: paradisul albinelor, darul omenirii

29 septembrie 2021 - 10:45

Despre floarea soarelui Georgeta Dicu spune că este planta cu cea mai complexă rotaţie, aproape în tandem cu mişcarea soarelui. Un lan de floarea soarelui este şi paradisul albinelor, deci este un dar preţios oferit omenirii.

Adrian Crăciun: Dacă nu investeşti, nu poţi performa

Adrian Crăciun: Dacă nu investeşti, nu poţi performa

23 septembrie 2021 - 10:53

Adrian Crăciun a venit din judeţul Bihor la Agromalim pentru a descoperi noutăţile în ceea ce priveşte utilajele de cultivarea solului. Iată însă ce planuri de investiţii are!

Cum a fost la AGROMALIM 2021? O ediţie specială, care a dat primele semne de normalitate

Cum a fost la AGROMALIM 2021? O ediţie specială, care a dat primele semne de normalitate

20 septembrie 2021 - 18:23

După exact un an şi zece luni de la ultimul eveniment expoziţional major de agricultură desfăşurat în România, Agromalim a dat semnalul de revenire la obiceiurile de dinainte de pandemie.

Ce produce ferma în care lucrează zilnic peste 600 de culegători, la recoltat?

Ce produce ferma în care lucrează zilnic peste 600 de culegători, la recoltat?

17 septembrie 2021 - 18:05

La recoltat, aici lucrează zilnic peste 600 de culegători, iar 80 la sută din producţie pleacă în vestul Europei. Este vorba despre ferma Merry Berry, unde aproximativ 100 de hectare sunt cultivate cu afin. Cum a început totul?

Rezultate: [1267]  
Pagini: [127]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
reclama header after big part 2 subpage - AMADA

Video

Vasile Târziu: 5 provocări pentru agricultura de mâine

Vasile Târziu: 5 provocări pentru agricultura de mâine

Anul acesta s-au împlinit 5 ani de când AgroConcept a intrat pe piaţa românească a furnizorilor de maşini şi echipamente agricole. Cu această ocazie, Vasile Târziu unul dintre fermierii care au manifestat de-a lungul timpului atașament față de brandul New Holland, a acceptat să ne vorbească despre provocările viitorului în agricultură.

Semințe și tehnilogie Syngenta pentru cultura de pepene – Edina Uifalusi, Piscolt, jud. Satu Mare Branislav Giurici, despre cum și-a asigurat plantația de portaltoi de viță-de-vie Cum au combătut cei de la Cramele Recaș bolile și dăunătorii viței-de-vie cu Syngenta
Cultura anului 2021

Pe ce cultură mizaţi în anul agricol 2020-2021?