Kwizda
Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma

La drum cu reporterii Ferma

Rezultate: [370]  
Pagini: [37]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
LIGA CAMPIONILOR Saaten Union/BASF la FLOAREA-SOARELUI şi-a desemnat CÂŞTIGĂTORII

LIGA CAMPIONILOR Saaten Union/BASF la FLOAREA-SOARELUI şi-a desemnat CÂŞTIGĂTORII

26 septembrie 2017 - 14:13

Chiar dacă organizatorii i-au numit pe toţi cei 8 participanţi câştigători, realitatea profitului net a cernut un podium destul de interesant.

În ferma liderului Pro Agro, porumbul din cultura a doua este numai bun de copt!

În ferma liderului Pro Agro, porumbul din cultura a doua este numai bun de copt!

24 septembrie 2017 - 20:11

Pe 23 septembrie, la întoarcerea spre Bucureşti dintr-o vizită în câmp, am poposit la ferma din localitatea Chiselet a lui Emil Dumitru.

Agricultura durabilă se face cu anvelope Michelin!

Agricultura durabilă se face cu anvelope Michelin!

23 septembrie 2017 - 17:12

Pe 21 septembrie, în ferma Tudor 92 din localitatea Coşlogeni, judeţul Călăraşi, aproape 100 de fermieri au putut dezlega avantajele anvelopelor Michelin şi a presiunii din ele în condiţiile unei agriculturi integrate, durabilă economic şi, evident, rentabilă (AIDER).

ECO-INT 2017 – Târgul procesatorilor şi producătorilor din agricultura ecologică

ECO-INT 2017 – Târgul procesatorilor şi producătorilor din agricultura ecologică

22 septembrie 2017 - 09:40

Târgul internaţional al procesatorilor şi producătorilor din agricultura ecologică „Natural Taste” – ECO-INT 2017 va avea loc la Bacău, în perioada 6-8 octombrie 2017, la Centru de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”, Calea Doctor Alexandru Safran 145.

BRĂILA este gazda Târgului Național AgriCultura 2017

BRĂILA este gazda Târgului Național AgriCultura 2017

21 septembrie 2017 - 22:39

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Brăila, în parteneriat cu Consiliul Judeţean şi Primăria municipiului Brăila, va organiza, în perioada 28 septembrie - 1 octombrie 2017, cea de a XXI-a ediție a Târgului Național AgriCultura 2017.

MANGALIŢA - VIITORUL SUNĂ BINE pentru fermele mici şi medii de suine

MANGALIŢA - VIITORUL SUNĂ BINE pentru fermele mici şi medii de suine

20 septembrie 2017 - 11:32

Arădeanul Ioan Răşinar creşte animale din anul 1990, dar abia acum e convins că pasiunea lui pentru zootehnie va prinde conturul unei afaceri în ascensiune.
Perspectivele sunt bune din cel puţin două motive: cererea de carne de porc Mangaliţa este în creştere, iar statul ar putea finanţa achiziţia de animale de reproducţie din rasele în pericol de abandon printr-un program naţional pentru Mangaliţa şi Bazna.

EMIL DUMITRU: PORUMBUL s-a dovedit a fi cea mai PROFITABILĂ CULTURĂ din ferma mea

EMIL DUMITRU: PORUMBUL s-a dovedit a fi cea mai PROFITABILĂ CULTURĂ din ferma mea

19 septembrie 2017 - 17:11

Vorbeam deunăzi la telefon cu liderul federaţiei Pro Agro despre cum a fost cu platforma organizată în ferma sa împreună cu Monsanto şi hibrizii Dekalb. Din păcate, am fost plecat din ţară pe 8 septembrie când s-a produs evenimentul şi îmi doream să vă împărtăşesc rezultatele obţinute. Aşa că l-am chestionat puţin pentru cititorii noştri.

FOTO: COOPERATIVA SOMEŞ - ARIEŞ, în NOUA CASĂ!

FOTO: COOPERATIVA SOMEŞ - ARIEŞ, în NOUA CASĂ!

19 septembrie 2017 - 16:57

PRIMA COOPERATIVĂ A PRODUCĂTORILOR DE LAPTE DIN TRANSILVANIA s-a mutat în noul sediu, inaugurat pe 23 august 2017.

Cu aparatul foto, din fermă-n fermă!

Cu aparatul foto, din fermă-n fermă!

15 septembrie 2017 - 18:17

AGRO-FOTOGRAFIA, de la vis la realitate! Să iei un aparat foto cu primii tăi bănuţi şi să pleci cu el pe ogoarele satului din zori şi până-n seară, doar ca să faci poze la tractoare şi utilaje, iar singurul câştig să-ţi rămână imaginea de pe retină şi cadrul surprins… asta înseamnă pasiune. Pentru fotografie şi agricultură.

Nu rataţi Gala PRIA Romanian Farmers: 28 septembrie 2017!

Nu rataţi Gala PRIA Romanian Farmers: 28 septembrie 2017!

15 septembrie 2017 - 14:11

PRIA Events organizează conferinţa PRIA Agriculture, însoţită de Gala PRIA Romanian Farmers în cadrul căreia fermierii români vor fi premiaţi şi anul acesta, la Bucureşti, în 28 septembrie 2017, la Bucureşti.

Rezultate: [370]  
Pagini: [37]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   

Video

CEL MAI NOROCOS VIZITATOR DE LA AGROMALIM 2017

CEL MAI NOROCOS VIZITATOR DE LA AGROMALIM 2017

CONSTANTIN PETRAŞ, din Arad, este cel mai nororcos vizitator al Târgului Agromalim din 2017. Acesta a câştigat o junincă gestantă din rasa Bălţată Românească, oferită de Camera de Comerţ Arad, cu sprijinul Revistei FERMA, care a fost sponsor al marelui premiu.
Interviu cu:
CONSTANTIN PETRAŞ
RODICA PETRAŞ
GHEORGHE SĂPLĂCAN, director SCDCB Arad

Reporter Agroinfo: Violeta Mâţ
Operator imagine: Claudiu Borobei

În vizită la văcuţele melomane de la Doaga Utilaje Väderstad la Agromalim 2017 Titan Machinery la Agromalim 2017
Cultura anului 2017

Care credeţi că va fi cea mai rentabilă cultură agricolă în 2017?