Kwizda
Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma

La drum cu reporterii Ferma

Rezultate: [515]  
Pagini: [52]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
CÂȘTIGĂ UN WEEKEND PENTRU DOI cu AGRIM la AGRARIA 2018!

CÂȘTIGĂ UN WEEKEND PENTRU DOI cu AGRIM la AGRARIA 2018!

19 aprilie 2018 - 02:27

UN WEEKEND ÎN DOI, DEASUPRA LUMII! La AGRARIA 2018, cel mai important târg agricol din Transilvania, organizat de DLG InterMarketing.

EXPOAGROUTIL - târgul din Constanţa are loc la început de mai

EXPOAGROUTIL - târgul din Constanţa are loc la început de mai

11 aprilie 2018 - 00:12

Târgul naţional, cu participare internaţională, în domeniul agriculturii - EXPOAGROUTIL se va desfăşura în perioada 3-6 mai 2018, în spaţiul exterior al centrului VIVO! Constanţa.

Promat Tăşnad a pariat pe... porumbul alb

Promat Tăşnad a pariat pe... porumbul alb

10 aprilie 2018 - 01:01

Este o adevărată provocare ca în orice afacere sau iniţiativă să găseşti acea nişă care să îţi dea şansa de a ieşi din rândul mulţimii. Acest lucru se aplică şi în domeniul agriculturii, iar Marian Coneac este un exemplu de urmat în rândul producătorilor de cereale. 

2 în 1: PROGRAMUL complet al AGRARIA şi ZOOTEHNICA SHOW 2018!

2 în 1: PROGRAMUL complet al AGRARIA şi ZOOTEHNICA SHOW 2018!

05 aprilie 2018 - 19:10

AGRARIA 2018, cea mai mare expoziţie agricolă din Transilvania, organizată de DLG InterMarketing, se desfăşoară în perioada 19 -22 aprilie, în localitatea Jucu, din judeţul Cluj. Sectorul zootehnic primeşte, în acest an, mai multă atenţie, sub un nume nou: ZOOTEHNICA SHOW - INOVAŢIE ÎN ZOOTEHNIE. Vă prezentăm, în detaliu, programul evenimentelor.

Vaca de carne, un business de succes

Vaca de carne, un business de succes

02 martie 2018 - 23:52

La nici 50 de kilometri sud de Timişoara, în raza localităţii Deta, se află probabil cea mai modernă fermă din România specializată pe creşterea taurinelor de carne, o investiţie sută la sută românească.

Rugina brună ameninţă culturile de păioase din vest

Rugina brună ameninţă culturile de păioase din vest

02 martie 2018 - 14:55

În vestul ţării, suprafeţele înfiinţate în toamnă cu cereale păioase şi rapiţă au crescut faţă de sezonul precedent. Fiind o cultură profitabilă, rapiţa a câştigat cel mai mult teren, creşterea în acest caz fiind de aproape 20 de procente!

Bărăganul - locul unde crivăţul umple sacul!

Bărăganul - locul unde crivăţul umple sacul!

24 februarie 2018 - 02:16

„În Bărăganul brăilean - acolo unde nu se ştie niciodată cât o să ţie crivăţul (“traistă-goală”, cum se mai spune) sau vântul puternic şi rece care suflă strâmb iarna aducând scăderi mari de temperatură - se obţin producţii bune!” Afirmaţia îi aparţine lui Cristel Urse, fermier născut şi crescut în satul Chioibăşeşti (comuna Ciocile), aşezat în extremitatea sud-vestică a judeţului Brăila.

Tractorul viitorului în interpretarea New Holland

Tractorul viitorului în interpretarea New Holland

09 februarie 2018 - 09:35

Chiar dacă în domeniul tractoarelor e greu să vii cu ceva care să aibe un impact vizual deosebit, New Holland a reuşit să ne surprindă încă o dată, dezvăluindu-ne cum îşi imaginează această companie viitorul agriculturii.

BASF redefineşte Elita Campionilor în agribusiness

BASF redefineşte Elita Campionilor în agribusiness

30 ianuarie 2018 - 15:32

Etapa de la Timişoara a Elitei Campionilor în Agribusiness, conceptul BASF gândit pentru a marca anul acesta seria simpozioanelor de iarnă, a reunit peste 200 de fermieri din vestul ţării.

Micii PRODUCĂTORI din bazinul FRUMUŞICA - FLĂMÂNZI

Micii PRODUCĂTORI din bazinul FRUMUŞICA - FLĂMÂNZI

18 ianuarie 2018 - 00:14

Bazinul Frumuşica - Flămânzi, judeţul Botoşani, beneficiază de resurse legumicole şi zootehnice generoase, dar încă insuficient valorificate. 

Rezultate: [515]  
Pagini: [52]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   

Video

VIZITATORI LA AGRARIA 2017 (I)

VIZITATORI LA AGRARIA 2017 (I)

Vizitatorii spun ce caută la Agraria, cea mai mare şi mai dinamică expoziţie agricolă în câmp din Transilvania, organizată de DLG Intermarketing, la Jucu, în judeţul Cluj. Peste 28.000 de vizitatori au fost la Agraria în 2017, cu 50 la sută mai mulţi decât în 2016.


Redactor: Violeta Mâţ
Imagine: Claudiu Borobei

În vizită la văcuţele melomane de la Doaga AGRARIA, o ediţie care promite! FarmFacts pentru agricultura de precizie
Cultura anului 2017

Care credeţi că va fi cea mai rentabilă cultură agricolă în 2017?