Kwizda
Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma

La drum cu reporterii Ferma

Rezultate: [364]  
Pagini: [37]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
EMIL DUMITRU: PORUMBUL s-a dovedit a fi cea mai PROFITABILĂ CULTURĂ din ferma mea

EMIL DUMITRU: PORUMBUL s-a dovedit a fi cea mai PROFITABILĂ CULTURĂ din ferma mea

19 septembrie 2017 - 17:11

Vorbeam deunăzi la telefon cu liderul federaţiei Pro Agro despre cum a fost cu platforma organizată în ferma sa împreună cu Monsanto şi hibrizii Dekalb. Din păcate, am fost plecat din ţară pe 8 septembrie când s-a produs evenimentul şi îmi doream să vă împărtăşesc rezultatele obţinute. Aşa că l-am chestionat puţin pentru cititorii noştri.

FOTO: COOPERATIVA SOMEŞ - ARIEŞ, în NOUA CASĂ!

FOTO: COOPERATIVA SOMEŞ - ARIEŞ, în NOUA CASĂ!

19 septembrie 2017 - 16:57

PRIMA COOPERATIVĂ A PRODUCĂTORILOR DE LAPTE DIN TRANSILVANIA s-a mutat în noul sediu, inaugurat pe 23 august 2017.

Cu aparatul foto, din fermă-n fermă!

Cu aparatul foto, din fermă-n fermă!

15 septembrie 2017 - 18:17

AGRO-FOTOGRAFIA, de la vis la realitate! Să iei un aparat foto cu primii tăi bănuţi şi să pleci cu el pe ogoarele satului din zori şi până-n seară, doar ca să faci poze la tractoare şi utilaje, iar singurul câştig să-ţi rămână imaginea de pe retină şi cadrul surprins… asta înseamnă pasiune. Pentru fotografie şi agricultură.

Nu rataţi Gala PRIA Romanian Farmers: 28 septembrie 2017!

Nu rataţi Gala PRIA Romanian Farmers: 28 septembrie 2017!

15 septembrie 2017 - 14:11

PRIA Events organizează conferinţa PRIA Agriculture, însoţită de Gala PRIA Romanian Farmers în cadrul căreia fermierii români vor fi premiaţi şi anul acesta, la Bucureşti, în 28 septembrie 2017, la Bucureşti.

Ziua Porumbului de la Orezu, ca o Mecca a fermierilor

Ziua Porumbului de la Orezu, ca o Mecca a fermierilor

15 septembrie 2017 - 12:33

Pelerinajul de la Orezu are întotdeauna binecuvântarea întâistătătorului din B-dul Carol I. Mai mult chiar, în fiecare din cei opt ani ai evenimentului, lumea agriculturii poate fi observată la Orezu, concomitent, din mai multe perspective.

Nu scăpaţi ediţia de toamnă a Târgului Naţional al Mierii!

Nu scăpaţi ediţia de toamnă a Târgului Naţional al Mierii!

14 septembrie 2017 - 15:09

În acest sfârşit de săptămână, ca în fiecare an, pe Bulevardul Ficusului, la numărul 42, apicultorii îşi dau întâlnire cu iubitorii de miere.

Târguri şi EXPOZIŢII AGRICOLE în TOAMNA lui 2017!

Târguri şi EXPOZIŢII AGRICOLE în TOAMNA lui 2017!

14 septembrie 2017 - 09:17

EVENIMENTE AGRICOLE. Toamna este un prilej bun ca agricultorii să numere tonele, câştigurile şi să-şi facă socotelile pentru noi investiţii. În context, marii organizatori de evenimente agricole au decis să aducă fermierilor noutăţi una şi una.

EL este CÂŞTIGĂTORUL TABLETEI puse în joc la AGROMALIM 2017!

EL este CÂŞTIGĂTORUL TABLETEI puse în joc la AGROMALIM 2017!

13 septembrie 2017 - 14:57

A participat şi a câştigat. Şi nu orice! Ci premiul al doilea oferit de Revista FERMA împreună cu Farm Tech România - o TABLETĂ SAMSUNG - acordată prin tragere la sorţi, în cadrul concursului “Căutăm fermier de copertă”.

MUNAX: Demonstraţie de câmp cu semănătoarea Tume Nova Combi

MUNAX: Demonstraţie de câmp cu semănătoarea Tume Nova Combi

13 septembrie 2017 - 10:35

În ziua de 14 septembrie 2017, în localitatea Chioibăşeşti, comuna Ciocile din judeţul Brăila, firma MUNAX organizează o demonstraţie de câmp cu utilaje şi maşini agricole performante.

La pas prin Bucureşti am întâlnit MAGAZINUL HOINAR

La pas prin Bucureşti am întâlnit MAGAZINUL HOINAR

12 septembrie 2017 - 17:19

Căutam zilele trecute Colegiul Agricol Viaceslav Harnaj, acolo unde se inaugurau primele clase de învăţământ dual agricol. Aşa se face că treceam pe jos pe B-dul Ficusului şi am zărit minunea de la numărul 5, cu bunătăţi ca la mama acasă. Pentru că în Bucureşti acest gen de magazine sunt totuşi rarităţi…

Rezultate: [364]  
Pagini: [37]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   

Video

Soluţii Monosem, Galucho şi Gregoire Besson de la Cons DDA

Soluţii Monosem, Galucho şi Gregoire Besson de la Cons DDA

Cons DDA a prezentat la Agriplanta 2017 două noutăţi pentru piaţa românească: o semănătoare de precizie Monosem hibrid pentru rapiţă şi utilajele Galucho pentru prelucrarea solului. Toate acestea au fost apreciate de către fermierii prezenţi. Utilajul care a stârnit cele mai multe „valuri” a fost semănătoarea Monosem NG plus4 purtată, modificată pentru rapiţă, în condiţiile în care cultivatorii de rapiţă se confruntă cu stabilirea spaţiului critic pentru rapiţă. Utilajele Galucho pentru prelucrarea solului, precum şi discurile grele Gregoire Besson sunt de asemenea apreciate de către fermieri.
Interviu cu Dan Goldiş, administrator Cons DDA.

În vizită la văcuţele melomane de la Doaga Rapiţa, cultura anului în Arad! Daniela Herţeg continuă tradiţia familiei
Cultura anului 2017

Care credeţi că va fi cea mai rentabilă cultură agricolă în 2017?