Reclama header big full
Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma
Reclama header after big part 1 pages

Leonard STAFIE, Nicoleta DRAGOMIR

E-mail: Contact autor

Rezultate: [19]  
Pagini: [2]  1 2   »   
Modificare de urgență! Cine face decontaminarea în fermă?

Modificare de urgență! Cine face decontaminarea în fermă?

19 martie 2020 - 21:07

Conform legislației în vigoare decontaminarea spațiilor, a utilajelor şi a echipamentelor poate fi realizată doar cu firme autorizate. Asta înseamnă că o fermă zootehnică sau o instituție publică chiar dacă are angajați specializați, în sensul în care au tehnicieni veterinari sau zootehniști, ingineri zootehniști sau medici veterinari, aceștia, după lege, nu pot realiza decontaminarea spațiilor (birouri, dormitoare) pentru că nu sunt autorizați!

Învăţământul agricol, prioritate ZERO pentru Agricultură!

Învăţământul agricol, prioritate ZERO pentru Agricultură!

09 martie 2020 - 00:41

Vă întrebaţi poate DE CE învăţământul preuniversitar agricol trebuie să fie sau de ce nu este prioritate zero pentru agricultură? Răspunsul e dureros de complex: lipsa forţei de muncă mediu şi înalt calificată, evoluţiile tehnologice din acest domeniu şi, cel mai important, siguranţa alimentară a poporului român.

Susţinem Învăţământul Agricol, la Miroslava

Susţinem Învăţământul Agricol, la Miroslava

15 decembrie 2019 - 12:18

În ziua de 22 noiembrie a.c., Liceul Tehnologic Agricol ”Mihail Kogălniceanu” din Miroslava, judeţul Iaşi a îmbrăcat din nou haine de sărbătoare. La cel de-al XIX-lea eveniment cu public organizat de către Fundaţia Revistei Ferma şi Radio France Internaţional, partener media Radio Iaşi, au participat peste o sută de persoane.

Maraton agricol la AGROW

Maraton agricol la AGROW

13 decembrie 2019 - 00:07

În ziua de 20 noiembrie, în inima Bucureştiului la Hotel Sheraton, a avut loc prima ediţie a conferinţei „AGROW“, eveniment care a adus agricultura românească la dialog, protagonişti fiind experţii şi fermierii. Agricultura României are o tradiţie incontestabilă, recunoscută prin pionierate la nivel mondial în cercetare, prin fertilitatea ridicată a solului, prin potenţialul ridicat, prin tehnologiile de înaltă performanţă şi prin genetica valoroasă.

Oul nostru sănătos, cel de toate zilele

Oul nostru sănătos, cel de toate zilele

02 decembrie 2019 - 17:13

Avicultura din România este cel mai performant sector zootehnic din ţara noastră, având rezultate similare cu cele ale marilor firme de profil din lume. Aceasta, deşi în ultimii ani au existat destule campanii de denigrare a sectorului avicol românesc pe teme precum oul stresat sau puiul cu hormoni şi antibiotice, campanii susţinute de diverşi ”ONG-işti”, cu finanţări dubioase, de pe alte meleaguri ale lumii. Dar să ne concentrăm atenţia pe aspecte pozitive şi constructive din avicultura autohtonă.

Pentru Neam şi Ţară: MAUSOLEUL DE LA MĂRĂŞTI

Pentru Neam şi Ţară: MAUSOLEUL DE LA MĂRĂŞTI

05 noiembrie 2019 - 15:32

Proiectul "Viitor pentru sate" ne-a călăuzit paşii şi spre Mausoleul Mărăşti din satul cu acelaşi nume, comuna Răcoasa. Aici, pe dealul unde a fost ridicat monumentul, Armata a II-a condusă de Mareşalul Alexandru Averescu a ţinut sus stindardul României în lupta crâncenă din 11 iulie 1917.

LICEUL AGRICOL - prezent şi perspective. ZIUA LICEELOR AGRICOLE la Alba-Iulia

LICEUL AGRICOL - prezent şi perspective. ZIUA LICEELOR AGRICOLE la Alba-Iulia

30 septembrie 2019 - 22:50

În perioada 19-22 septembrie s-a desfăşurat la Alba-Iulia şi la Liceul Tehnologic Agricol "Al. Borza" din Geoagiu, judeţul Hunedoara a doua ediţie a evenimentului Ziua Liceelor Agricole. La acest eveniment au participat 14 licee din toată ţara, respectiv 100 de elevi şi cadre didactice. "Ziua Liceelor Agricole" este cel de-al 15-lea eveniment cu public organizat în cadrul proiectului "Susţinem Învăţământul Preuniversitar Agricol".

20 septembrie 2019. ZIUA LICEELOR AGRICOLE LA ALBA-IULIA

20 septembrie 2019. ZIUA LICEELOR AGRICOLE LA ALBA-IULIA

14 septembrie 2019 - 21:12

14 LICEE AGRICOLE participante. Invitaţi fermieri, autorităţi, firme din domeniul agricol, Ziua de vineri, 20 septembrie 2019 este dedicată liceelor agricole la expoziţia "Apulum Agraria" care se desfăşoară la Alba-Iulia, în perioada 20-22 septembrie.

Proiectul ”Susţinem Învăţământul Preuniversitar Agricol” continuă cu o TABĂRĂ TEMATICĂ!

Proiectul ”Susţinem Învăţământul Preuniversitar Agricol” continuă cu o TABĂRĂ TEMATICĂ!

24 iunie 2019 - 08:29

În perioada 24-30 iunie Liceul Tehnologic Agricol "Alexandru Borza" din Geoagiu, judeţul Hunedoara va fi gazda taberei de vară a liceelor agricole.

Biblioteca LICEULUI AGRICOL din Geoagiu are 50.000 de cărţi!

Biblioteca LICEULUI AGRICOL din Geoagiu are 50.000 de cărţi!

22 mai 2019 - 00:15

Doar 484 de cărţi lipseau în urmă cu o săptămână din Biblioteca Liceului Tehnologic Agricol "Alexandru Borza" din Geoagiu, judeţul Hunedoara, pentru a ajunge la impresionanta colecţie de 50 de mii de volume! Campania DONEZ O CARTE PENTRU UN LICEU AGRICOL a completat colecţia liceului!

Rezultate: [19]  
Pagini: [2]  1 2   »   

Video

Branislav Giurici, despre cum și-a asigurat plantația de portaltoi de viță-de-vie

Branislav Giurici, despre cum și-a asigurat plantația de portaltoi de viță-de-vie

V-ați asigurat culturile? Daunele au fost nelipsite pe plantațiile de viță de vie portaltoi în județul Timiș! 
Branislav Giurici ne recomandă Agra Asigurări! Contactează-i! https://www.agraasigurari.ro/

Reporter: Liviu Gordea
Imagine: Zsolt Tamássy

Cum au combătut cei de la Cramele Recaș bolile și dăunătorii viței-de-vie cu Syngenta AGRO EDMA, 2.500 ha: La discuit și fertilizat cu Massey Ferguson 8740S DYNA-VT şi 7726S DYNA 6 Trei lucrări dintr-o singură trecere cu discul Discordon DXRV II
Valorificarea producţia de cereale

Cum veţi valorifica producţia de cereale de anul acesta?