Concurs Ferma
Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma
Reclama header after big part 1 pages

FERMA - Celula de criza

Rezultate: [166]  
Pagini: [17]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
Asociaţia Producătorilor de Porumb solicită PREVEDERI clare pentru agricultorii din zonele carantinate

Asociaţia Producătorilor de Porumb solicită PREVEDERI clare pentru agricultorii din zonele carantinate

06 aprilie 2020 - 23:22

Asociaţia Producătorilor de Porumb din România (APPR) solicită premierului Orban şi ministrului agriculturii derogări de la interdicţia de circulaţie în zonele aflate în carantină, pentru fermierii care necesită deplasare pentru desfăşurarea activităţilor agricole.

ANCHETĂ FERMA. „Pajiştea” fără subvenţii - un episod din Las Fierbinţi

ANCHETĂ FERMA. „Pajiştea” fără subvenţii - un episod din Las Fierbinţi

06 aprilie 2020 - 22:23

Când am documentat povestea păşunii din oraşul de pe malurile Ialomiţei am avut impresia că-i din scenariul serialului Las Fierbinţi! Pe fond, este vorba de islazul de 161 ha, concesionat pe termen nelimitat (!?) de Asociaţia Crescătorilor de Animale „Pajiştea Fierbinţi-Târg”, parte din el fiind solicitată şi de unii fermieri ce deţin animale.

DONĂM PENTRU SĂNĂTATE. APEL LA SOLIDARITATE pentru SPITALELE ROMÂNIEI!

DONĂM PENTRU SĂNĂTATE. APEL LA SOLIDARITATE pentru SPITALELE ROMÂNIEI!

06 aprilie 2020 - 19:17

Dragi FERMIERI, dragi ROMÂNI,
FUNDAŢIA REVISTEI FERMA, la iniţiativa cercetătorului român în microbiologie alimentară Nicolae Corcionivoschi lansează o campanie de STRÂNGERE DE FONDURI pentru cumpărarea de echipamente medicale pentru spitalele din România aflate în prima linie în lupta cu virusul SARS-CoV-2.


PLÂNGERE la CE: SACRIFICAREA MIEILOR direct LA FERMĂ este ILEGALĂ!

PLÂNGERE la CE: SACRIFICAREA MIEILOR direct LA FERMĂ este ILEGALĂ!

06 aprilie 2020 - 18:34

SE CERE ANULAREA DEROGĂRII dată de ANSVSA! Animals International şi Animals Angels avertizează ANSVSA că derogarea prin care permit în acest an sacrificarea ovinelor şi caprinelor de Paşte direct la fermă pentru comercializare este ilegală. 

AgriPlanta-RomAgroTec se reprogramează pentru o dată ulterioară!

AgriPlanta-RomAgroTec se reprogramează pentru o dată ulterioară!

06 aprilie 2020 - 17:59

COVID-19: Declarație a DLG InterMarketing privind reprogramarea expoziţiei AgriPlanta-RomAgrotec 2020 - Cea mai dinamică expoziţie agricolă în câmp, din România

Magazinul USAMV Cluj-Napoca preia COMENZI ONLINE pentru produsele alimentare locale!

Magazinul USAMV Cluj-Napoca preia COMENZI ONLINE pentru produsele alimentare locale!

06 aprilie 2020 - 16:07

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) Cluj-Napoca anunță că, începând din 6 aprilie 2020, vine în întâmpinarea clienților magazinului Gourmeticus Academicum (Calea Mănăștur nr. 7), prin lansarea comenzilor online sau telefonic, cu ridicare personală sau prin curier.

Studiu: SARS-CoV-2 NU SE RĂSPÂNDEŞTE prin animalele de la FERMĂ

Studiu: SARS-CoV-2 NU SE RĂSPÂNDEŞTE prin animalele de la FERMĂ

06 aprilie 2020 - 12:00

Studiile medicale ale Friedrich Loeffler Institut arată că porcii şi puii nu sunt susceptibili la noul virus SARS-CoV-2.

STRIGĂTOR LA CER! HOŢII i-au DISTRUS GRÂUL, autorităţile ridică din umeri. CINE ÎI APĂRĂ PE FERMIERI?!

STRIGĂTOR LA CER! HOŢII i-au DISTRUS GRÂUL, autorităţile ridică din umeri. CINE ÎI APĂRĂ PE FERMIERI?!

05 aprilie 2020 - 21:08

De parcă nu ar fi fost de-ajuns că seceta a făcut ravagii în culturile de păioase şi agricultorii au fost nevoiţi să investească sume mari de bani pentru recuperarea grâului, iată că o nouă ameninţare, infractorul cu chip de om, distruge ceea ce a mai reuşit fermierul să salveze!

ÎNDEMN LA SOLIDARITATE. Susţineţi FERMIERUL ROMÂN!

ÎNDEMN LA SOLIDARITATE. Susţineţi FERMIERUL ROMÂN!

05 aprilie 2020 - 14:50

Am primit la redacţie un desen - simbol realizat de renumitul caricaturist Radu Cleţiu, special pentru Revista FERMA, în urma lansării campaniei SUSŢINEŢI PRODUCĂTORUL LOCAL de către Celula de Criză FERMA.

Din pricina secetei sunt oieri care îşi vând animalele! Nevânduţi, mieii behăie a sărăcie!

Din pricina secetei sunt oieri care îşi vând animalele! Nevânduţi, mieii behăie a sărăcie!

05 aprilie 2020 - 13:46

Am intrat în luna aprilie; se apropie sărbătorile pascale şi crescătorii de animale nu ştiu ce să facă cu mieii! Preţurile s-au dus în jos şi riscul e să rămână cu animalele nevândute!

Rezultate: [166]  
Pagini: [17]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
Reclama header after big part 3 pages

Video

Hibridul SY Experto - producţie record

Hibridul SY Experto - producţie record

Chiar dacă anul agricol nu a fost unul uşor, Cosmin Micu a obţinut o producţie medie de 4375kg/ha la floarea soarelui de pe cele 75ha cultivate cu hibridul SY Experto de la Syngenta. Hibridul high-oleic SY Experto se remarcă printr-o toleranță foarte bună la mană, rezistenţă la frânge şi 87% conţinut de acid oleic.

 

Interviu cu Cosmin Micu, fermier

Procereal Agrosan, loc. Mănăştur, jud. Arad.

În vizită la văcuţele melomane de la Doaga Noutăţi Väderstad la Agritechnica 2019 Tehnică agricolă pentru profesionişti 2020 - Protecţia plantelor
START Campanie de primăvară. Tu ce alegi?

Iarnă fără zăpadă sau ploi, secetă pedologică... vremea nu e deloc prietenoasă. Cum staţi cu lucrările specifice campaniei de primăvară pregătirea terenului/semănat? Ce hibrizi alegeţi? Vă rog, scrieţi în comentariu ce sămânţă cumpăraţi, de la cine şi judeţul în care lucraţi terenul!