Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma
Reclama header after big part 1 pages

FERMA - Celula de criza

Rezultate: [258]  
Pagini: [26]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
Fermierii cer declararea STĂRII DE URGENȚĂ în agricultură!

Fermierii cer declararea STĂRII DE URGENȚĂ în agricultură!

30 aprilie 2020 - 17:49

În data de 29 aprilie 2020, ALIANȚA PENTRU AGRICULTURĂ ȘI COOPERARE s-a adresat conducerii Ministerului Agriculturii în legătură cu problematica cea mai presantă, care are multiple și dramatice implicații asupra sectorului - prelungirea perioadei de secetă pedologică și extinderea sa pe suprafețe din ce în ce mai mari din toată țara.

LEGUMICULTORII, AMENINŢAŢI de CRIZĂ. Malagrow România: Doar agricultorii PROFESIONIŞTI vor rămâne în COMPETIŢIE!

LEGUMICULTORII, AMENINŢAŢI de CRIZĂ. Malagrow România: Doar agricultorii PROFESIONIŞTI vor rămâne în COMPETIŢIE!

29 aprilie 2020 - 18:11

În timpul crizei economice în curs de desfăşurare, venitul disponibil al cumpărătorilor este în scădere, astfel încât agenţii comerciali vor negocia şi mai dur cu cultivatorii de legume, consideră Csaba Éber, directorul comercial al companiei Malagrow. Cei care nu oferă calitatea maximă la cel mai scăzut preţ vor ieşi repede din cercul celor care pot livra.

VEŞTI AMARE pentru CONSUMATORI. Pâinea ar putea să se scumpească!

VEŞTI AMARE pentru CONSUMATORI. Pâinea ar putea să se scumpească!

29 aprilie 2020 - 13:02

În viitorul apropiat, preţul pâinii ar putea să crescă inevitabil, consideră Aurel Popescu, preşedintele Patronatului Român din Industria de Morărit şi Panificaţie ROMPAN.

Disperarea unui fermier arădean. Îngheţul i-a distrus un hectar de căpşuni!

Disperarea unui fermier arădean. Îngheţul i-a distrus un hectar de căpşuni!

29 aprilie 2020 - 12:57

Costel Vişan, fermier din judeţul Arad, trebuia să iasă în zilele următoare pe piaţă cu căpşuni. Nu o va face pentru că îngheţul la sol produs în urmă cu două zile i-a distrus toată cultura şi l-a adus în pragul falimentului.

ASAS, de acord cu poziţia COPA-COGECA

ASAS, de acord cu poziţia COPA-COGECA

29 aprilie 2020 - 12:50

Academia susţine propunerile COPA*COGECA privind suspendarea interdicţiei de utilizare a neonicotinoidelor la rapiţă, floarea-soarelui, prorumb şi sorg

HALUCINANT! Oficial MADR CERE PRESEI DOVEZI ŞTIINŢIFICE că FURAJELE contaminate de MISTREŢI pot răspândi PPA în FERME!

HALUCINANT! Oficial MADR CERE PRESEI DOVEZI ŞTIINŢIFICE că FURAJELE contaminate de MISTREŢI pot răspândi PPA în FERME!

29 aprilie 2020 - 08:01

În timp ce ANSVSA pregăteşte restricţii legate de creşterea porcilor în ferme şi gospodării, un secretar de stat în MADR, el însuşi fermier şi fost preşedinte al unei organizaţii a fermierilor din România, afirmă că nu ar trebui să emitem în spaţiul public opinii conform cărora virusul pestei porcine africane poate ajunge în fermă prin furajele contaminate de mistreţii purtători de PPA şi ne solicită un studiu ştiinţific în acest sens.

Mai puţine focare de PPA la porci domestici şi aproape 1.000 de CAZURI NOI la MISTREŢI!

Mai puţine focare de PPA la porci domestici şi aproape 1.000 de CAZURI NOI la MISTREŢI!

29 aprilie 2020 - 07:11

Potrivit datelor ANSVSA, de la finalul anului 2019 şi până la începutul lunii aprilie 2020 au fost diagnosticate 959 de cazuri de pestă porcină africană (PPA) la mistreţi.

Anunţ ministrul Agriculturii: Din luna MAI, CERERI pentru SUBVENŢIONAREA ASIGURĂRILOR AGRICOLE, din bani UE! ACTE NECESARE!

Anunţ ministrul Agriculturii: Din luna MAI, CERERI pentru SUBVENŢIONAREA ASIGURĂRILOR AGRICOLE, din bani UE! ACTE NECESARE!

28 aprilie 2020 - 17:32

Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, a anunţat, pe 28 aprilie, că Ministerul Agriculturii, împreună cu AFIR, a decis simplificarea Măsurii 17.1 din PNDR 2020 prin care fermierii primesc o parte din banii cheltuiţi cu asigurarea culturilor agricole. Câţi bani vor primi fermierii şi de când pot fi depuse cererile!

ADAMA donează măşti de protecţie medicilor, cu sprijinul asociaţiei „Dăruieşte Viaţă”

ADAMA donează măşti de protecţie medicilor, cu sprijinul asociaţiei „Dăruieşte Viaţă”

28 aprilie 2020 - 12:45

Pentru a fi alături de medicii care luptă împotriva COVID-19, ADAMA a achiziţionat măşti de protecţie pe care le-a donat asociaţiei “Dăruieşte Viaţă” pentru a fi distribuite spitalelor din Bucureşti şi din ţară unde este mare nevoie de ele.

Domnule ministru Adrian Oros, DE CE aţi MINŢIT FERMIERII? Ordonanţa Militară 10 NU ZICE NIMIC de MISTREŢI!

Domnule ministru Adrian Oros, DE CE aţi MINŢIT FERMIERII? Ordonanţa Militară 10 NU ZICE NIMIC de MISTREŢI!

27 aprilie 2020 - 21:55

„În următoarea Ordonanţă Militară, cu siguranţă, o să redeschidem vânătoarea la mistreţi”, declara, în urmă cu patru zile, ministrul Agriculturii, Adrian Oros, într-o conferinţă de presă susţinută la sediul Ministerului Agriculturii. Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunţat, în această seară, o nouă ordonanţă militară, care nu include nici o prevedere în acest sens.

Rezultate: [258]  
Pagini: [26]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   

Video

Hibridul SY Experto - producţie record

Hibridul SY Experto - producţie record

Chiar dacă anul agricol nu a fost unul uşor, Cosmin Micu a obţinut o producţie medie de 4375kg/ha la floarea soarelui de pe cele 75ha cultivate cu hibridul SY Experto de la Syngenta. Hibridul high-oleic SY Experto se remarcă printr-o toleranță foarte bună la mană, rezistenţă la frânge şi 87% conţinut de acid oleic.

 

Interviu cu Cosmin Micu, fermier

Procereal Agrosan, loc. Mănăştur, jud. Arad.

În vizită la văcuţele melomane de la Doaga Noutăţi Väderstad la Agritechnica 2019 Tehnică agricolă pentru profesionişti 2020 - Protecţia plantelor
START Campanie de primăvară. Tu ce alegi?

Iarnă fără zăpadă sau ploi, secetă pedologică... vremea nu e deloc prietenoasă. Cum staţi cu lucrările specifice campaniei de primăvară pregătirea terenului/semănat? Ce hibrizi alegeţi? Vă rog, scrieţi în comentariu ce sămânţă cumpăraţi, de la cine şi judeţul în care lucraţi terenul!