Valbon
Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma

La drum cu reporterii Ferma

Rezultate: [130]  
Pagini: [13]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   
CERCETARE ROMÂNEASCĂ: BIOSTIM - remedii din NATURĂ pentru CULTURĂ

CERCETARE ROMÂNEASCĂ: BIOSTIM - remedii din NATURĂ pentru CULTURĂ

26 mai 2017 - 16:36

SĂ CULEGEM ROADELE CERCETĂRII! Cooperativa BRAICOOP din Brăila este angajată în proiectul de cercetare Biostim, pe linia obţinerii de biostimulatori vegetali din deşeuri agricole post-recoltare şi din plante medicinale, pentru creşterea calităţii produselor agricole şi horticole. 

Mihai MOCANU şi-a împlinit VISUL… HORTICOL!

Mihai MOCANU şi-a împlinit VISUL… HORTICOL!

26 mai 2017 - 15:28

AMBIŢII PUSE PE ROD! Tânărul Mihai Mocanu, din comuna brăileană Vădeni, şi-a dorit să urmeze cursurile Facultăţii de Horticultură şi să continue pregătirea în profesie pe o treaptă superioară - şi a absolvit doi ani de masterat - iar acum este interesat să pregătească doctoratul în ştiinţele horticole. Şi, bineînţeles, să aibă livada sa! Ei bine, şi-a văzut visul cu ochii.

În ferma lui Cristian COSTACHE, ENTUZIASMUL dă ROADE BUNE!

În ferma lui Cristian COSTACHE, ENTUZIASMUL dă ROADE BUNE!

26 mai 2017 - 15:05

DESPRE PASIUNE ŞI ENTUZIASM, ÎN AGRICULTURĂ! Cristian Costache, managerul Agromixt Buciumeni, din judeţul Călăraşi, spune că entuziasmul nu poate fi înlocuit cu nici un alt stimulent, iar blazarea este cel mai periculos dăunător în agricultură.

Fir întins la Facultatea de Zootehnie de la Iaşi

Fir întins la Facultatea de Zootehnie de la Iaşi

23 mai 2017 - 09:43

Studenţii Facultăţii de Zootehnie din Iaşi se vor întrece într-o competiţie profesional-sportivă aparte - Concursul de pescuit sportiv ”CUPA FACULTĂŢII DE ZOOTEHNIE„ ce se va desfăşura pe Lacul Bârca din localitatea Ciurbeşti, judeţul Iaşi. 

CONCURS: Căutăm oameni de copertă, la AgriPlanta-RomAgroTec!

CONCURS: Căutăm oameni de copertă, la AgriPlanta-RomAgroTec!

16 mai 2017 - 20:52

Revista FERMA şi TITAN MACHINERY ROMÂNIA au pus la cale un nou CONCURS, menit să descopere următorul FERMIER DE COPERTĂ! Totul se va desfăşura la AgriPlanta-RomAgroTec, între 18 şi 21 mai 2017.

CONCURS de PESCUIT SPORTIV. Cupa Facultăţii de Zootehnie Iaşi

CONCURS de PESCUIT SPORTIV. Cupa Facultăţii de Zootehnie Iaşi

16 mai 2017 - 15:41

Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară “Ion Ionescu de la Brad” Iaşi, Facultatea de Zootehnie, organizează, pe 26 mai 2017, cea de-a doua ediţie a Concursului de Pescuit Sportiv “Cupa Facultăţii de Zootehnie”.

De la INGINERIE la CREŞTEREA VACILOR ANGUS!

De la INGINERIE la CREŞTEREA VACILOR ANGUS!

16 mai 2017 - 09:51

ANGUS, ÎN STABULAŢIE LA GRAJD! Doi ingineri în domenii destul de îndepărtate de zootehnie au hotărât acum doi ani să înceapă o activitate agricolă. Asta după ce, căutând variante pentru o casă de vacanţă, au găsit la vânzare o fostă fermă din Adâncata, judeţul Ialomiţa.

Viorel NICA: DIFERENŢA DE PRODUCŢIE între porumbul irigat şi cel neirigat este de 10 tone

Viorel NICA: DIFERENŢA DE PRODUCŢIE între porumbul irigat şi cel neirigat este de 10 tone

15 mai 2017 - 20:30

Irigaţiile pot face diferenţa dintre un fermier de succes şi unul mai puţin profitabil. Demonstraţia a făcut-o tocmai Viorel Nica, administrator Agrichim Feteşti şi preşedintele Ligii OUAI-urilor.

Fără TAURI, nema RASĂ. Adunarea AGCTR 2017!

Fără TAURI, nema RASĂ. Adunarea AGCTR 2017!

12 mai 2017 - 17:09

CRESCĂTORII DE TAURINE AU UN CUVÂNT DE SPUS! Adunarea Asociaţiei Generale a Crescătorilor de Taurine din România (AGCTR) s-a derulat pe 4 aprilie a.c. la sediul INCDBNA Baloteşti. Discuţiile şi întrebările fermierilor prezenţi, membri AGCTR din peste 30 de judeţe, au fost îndreptate cu precădere spre ministrul Agriculturii, Petre Daea. 

Cel mai SCUMP TAUR la licitaţia ANGUS: 5.650 euro!

Cel mai SCUMP TAUR la licitaţia ANGUS: 5.650 euro!

12 mai 2017 - 11:02

PREMIERĂ în ZOOTEHNIA ROMÂNEASCĂ. 5.650 euro a fost preţul plătit de un fermier la prima licitaţie de bovine de carne Angus din România, organizată de Asociaţia Aberdeen Angus România la Agraria 2017.

Rezultate: [130]  
Pagini: [13]  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   >  »   

Video

Pariul unui tânăr fermier, Cătălin Alb

Pariul unui tânăr fermier, Cătălin Alb

Deşi are numai 24 de ani, Cătălin Alb a acumulat destulă experienţă la ferma pe care o administrează împreună cu tatăl său, în localitatea Şeitin din judeţul Arad. Lucrează 90 de hectare, marea majoritate luate în arendă, şi creşte 40 de vaci pentru lapte. La vârsta de 11 ani a urcat pentru prima oară într-un tractor, dar marea sa pasiune este zootehnia.

Redactor: Liviu Gordea
Imagine: Claudiu Borobei

Cosul cu lavanda IPSO Agricultură la Agraria 2017 MEWI la Agraria 2017
Sezon agricol 2017

Cum apreciaţi startul noului sezon agricol 2017?