CONCURSUL ABONATULUI 2017
Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma

La drum cu reporterii Ferma

Rezultate: [21]  
Pagini: [3]  1 2 3   >  »   
Marian MUŞAT vă prezintă FERMIERUL PERFORMER din Lişcoteanca!

Marian MUŞAT vă prezintă FERMIERUL PERFORMER din Lişcoteanca!

10 februarie 2017 - 14:32

S-A AUTODELEGAT INGINER LA 23 DE ANI! Într-o dimineaţă însorită de început de februarie, redactorul Ferma – Marian Muşat - a ajuns în satul Lişcoteanca, comuna Bordei Verde, din mijlocul Bărăganului brăilean la exploataţia agricolă a inginerului Costică Măcelaru, liderul Asociaţiei Producătorilor Agricoli din Brăila. 

Recomandări tehnologice pentru culturile de primăvară

Recomandări tehnologice pentru culturile de primăvară

06 februarie 2017 - 16:24

Caussade Semences, Euralis şi Arysta LifeScience, trei importanţi furnizori de inputuri pentru agricultură au susţinut la Timişoara o prezentare a portofoliului de produse, având ca reper campania de primăvară. Circa 150 de fermieri din zonă au fost prezenţi la eveniment.

CALENDAR AGRO-EXPO 2017! Principalele EVENIMENTE AGRICOLE ale anului!

CALENDAR AGRO-EXPO 2017! Principalele EVENIMENTE AGRICOLE ale anului!

03 februarie 2017 - 15:43

NE VEDEM LA EXPOZIŢII! Pentru a facilita informarea fermierilor privind cele mai importante evenimente din agricultura românească şi internaţională, revista Ferma a creat Calendarul AGRO-EXPO 2017!

Un tânăr cu viziune

Un tânăr cu viziune

02 februarie 2017 - 19:28

Despre Silviu-Răzvan Necula e vorba! Fermier din Răscăeţi, judeţul Dâmboviţa. „Anul acesta l-am încheiat, ca toată lumea, mulţumitor! Din 2012, numai aşa ne chinuim. Producţiile sunt la fel de mici ca şi în ultimii doi-trei ani, iar comparativ cu un an normal, sunt proaste!”, ne declară agricultorul. Şi ştie ce spune... La vârsta de 33 de ani, tânărul businessman a dobândit suficientă experienţă în activitatea şi manageriatul agricol.

AVANPREMIERĂ: Un business românesc integrat, născut din lupta împotriva apatiei

AVANPREMIERĂ: Un business românesc integrat, născut din lupta împotriva apatiei

14 ianuarie 2017 - 10:14

Agromar Baloteşti este o afacere Românească. Cu R mare de tipar! M-am întâlnit prima dată cu reprezentaţii săi la Indagra, acolo unde au avut un stand impunător, atât prin mărime, cât mai ales prin impactul vizual şi abordarea de marketing.

Ion Conțiu, crescătorul de capre din Gura Râului

Ion Conțiu, crescătorul de capre din Gura Râului

12 noiembrie 2016 - 12:36

Nu e deloc ușoară viața lui Ion Conțiu lângă turma lui de peste două sute de capre. Ține animalele, undeva, în marginea comunei Gura Râului, iar acasă, în sat, unde se află soția lui, Raveca, și cei trei copii, coboară rar.

Spectacolul geneticii la “Parada Taurilor”

Spectacolul geneticii la “Parada Taurilor”

12 noiembrie 2016 - 12:29

Ca în fiecare an, în prima sâmbătă a lunii octombrie, la orele 11 fix, Semtest BVN Mureș vă face cunoștință cu actorii principali din creația taurină la “Parada Taurilor”. 

Povestea laptelui produs de vacile din Csípőtelek

Povestea laptelui produs de vacile din Csípőtelek

12 noiembrie 2016 - 12:26

Avansul pe care l-a înregistrat, în ultimii ani, sectorul zootehnic din Ungaria i-a făcut pe mulți români să se întrebe cum a fost posibil, în condițiile în care vecinii de la Vest au avut și ei de parcurs lungul drum al tranziției spre economia de piață liberă, cu obstacolele și provocările ei. În realitate, fermierii maghiari, în special crescătorii de bovine, sunt foarte bine organizați, au investit în cele mai noi tehnologii și, în foarte multe cazuri, sunt strâns legați de marile companii de procesare a laptelui.

Olanda - o adevărată industrie a vacii de lapte

Olanda - o adevărată industrie a vacii de lapte

12 noiembrie 2016 - 12:22

În a doua jumătate a lunii octombrie a.c., la invitația Holland Dairy House, alături de un grup de fermieri și jurnaliști, am participat la o vizită de studiu în Olanda. Programul a inclus mai multe obiective: ferme de vaci de lapte, unități de procesare, companii furnizoare de inputuri și o stațiune de cercetare a Universității Wageningen.

"Bălțata Românească - Băcia" a bifat ediția cu numărul 16

12 noiembrie 2016 - 12:15

19 vaci, 3 juninci, 6 vițele și 17 crescători de animale au fost ingredientele care au dat zilei de 18 septembrie 2016 o însemnătate aparte, pentru că ele au contribuit la succesul celei de-a XVI-a ediții a târgului-expoziție "Bălțata Românească" de la Băcia.

Rezultate: [21]  
Pagini: [3]  1 2 3   >  »   

Video

Gustul Banatului Montan descoperit la Indagra

Gustul Banatului Montan descoperit la Indagra

Standurile cu produse tradiţionale au fost şi anul acesta un punct de atracţie pentru miile de vizitatori care au ajuns la Indagra. Burduşite cu bunătăţi, care mai de care mai ofertante, acestea au adunat la un loc tot ce are mai bun satul românesc: brânzeturi alese, fructe şi legume proaspete, preparate din carne după reţete transmise din generaţie în generaţie şi miere ecologică având proprietăţi terapeutice. Printre expozanţi s-au aflat şi producători veniţi tocmai din Caraş-Severin, cu alimente specifice Banatului Montan.

BRÂNZA LUI VODĂ În vizită la văcuţele melomane de la Doaga
Prioritatea nr.1 in ferma mea

Care e prioritatea numarul 1 in ferma dumneavoastra?