Agriplanta - RomAgroTec 2017
Revista-Ferma
Revista-Ferma Revista-Ferma Revista-Ferma

La drum cu reporterii Ferma

Rezultate: [73]  
Pagini: [8]  1 2 3 4 5 6 7 8   >  »   
În vizită la ranch-ul din Ţifeşti. Vacile lui Viorel MACOVEI dau LAPTE ca în reclame!

În vizită la ranch-ul din Ţifeşti. Vacile lui Viorel MACOVEI dau LAPTE ca în reclame!

21 aprilie 2017 - 10:41

FERMA LUI MACOVEI, UN ADEVĂRAT RANCH AMERICAN! La 25 km de Focşani, chiar peste drum de ruinele unui fost IAS, în comuna vrânceană Ţifeşti, se ridică o fermă de vaci de lapte care arată... altfel, mai degrabă seamănă cu un ranch precum cel din serialul Dallas. Iar fermierul proprietar chiar aduce un pic cu Bobby Ewing.

În ferma lui Paul CRISTESCU. GENETICA de TOP aduce perspective însorite

În ferma lui Paul CRISTESCU. GENETICA de TOP aduce perspective însorite

20 aprilie 2017 - 21:22

Paul Cristescu este genul acela de fermier cu domiciliul în Bucureşti, dar cu rădăcini la ţară. Când afacerile în construcţii au devenit tot mai incerte, primul său gând a fost să investească în agricultură. 

Se caută mecanici agricoli!

Se caută mecanici agricoli!

20 aprilie 2017 - 09:39

O iniţiativă lăudabilă susţinută de Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Maşini Agricole din România (APIMAR) promite să rezolve problema mecanicilor agricoli. Cel puţin asta este intenţia companiilor implicate în acest proiect, care doresc într-un timp relativ scurt integrarea mecanicilor agricoli în sistemul educaţional de stat.

AGRARIA 2017, ediţie de mare SUCCES: 28.252 de VIZITATORI

AGRARIA 2017, ediţie de mare SUCCES: 28.252 de VIZITATORI

10 aprilie 2017 - 14:50

PESTE 28.000 DE VIZITATORI LA AGRARIA 2017. Dacă în primele trei zile de la deschidere au fost înregistraţi 15.687 de vizitatori care au trecut pragul celui mai important târg agricol al Transilvaniei, iată că ultima zi a depăşit aşteptările organizatorilor şi expozanţilor. 

Familia TECZEŞIU face LEGUMICULTURĂ şi PISCICULTURĂ pe valea Someşului

Familia TECZEŞIU face LEGUMICULTURĂ şi PISCICULTURĂ pe valea Someşului

10 aprilie 2017 - 14:10

În localitatea Floreşti, limitrofă a Clujului, am făcut cunoştiinţă cu o familie de legumicultori cu o afacere înfloritoare. Asta chiar dacă nu au mers nici la bănci, nici la OJFIR. Toate investiţiile în cei aproape 5.000 mp de spaţiu protejat le-au făcut din surse propri.

15.687 vizitatori în primele 3 zile la AGRARIA 2017

15.687 vizitatori în primele 3 zile la AGRARIA 2017

09 aprilie 2017 - 10:03

15.687 de vizitatori au trecut pragul celui mai important târg agricol al Transilvaniei, în primele trei zile. AGRARIA 2017 se apropie de final. Deşi vremea nu a fost prietenoasă, cei interesaţi de agricultură nu au putut sta deoparte. 

GALERIE FOTO: AGRARIA 2017 în imagini!

GALERIE FOTO: AGRARIA 2017 în imagini!

06 aprilie 2017 - 21:13

Cel mai important târg agricol al Transilvaniei şi-a deschis porţile! AGRARIA 2017, organizat de DLG Intermarketing, se desfăşoară în perioada 6-9 aprilie 2017, în Parcul Industrial Tetarom III, din localitatea Jucu, judeţul Cluj.

Agricultorii din Cooperativa BRAICOOP investesc în CERCETARE!

Agricultorii din Cooperativa BRAICOOP investesc în CERCETARE!

06 aprilie 2017 - 13:11

PERFORMANŢA ARE NEVOIE DE CERCETARE! Producătorii agricoli brăileni, membri ai Cooperativei BRAICOOP, sunt conştienţi de faptul că performanţa nu se poate obţine decât în urma unei laborioase activităţi de cercetare. 

Echipa FERMA vă aşteaptă la AGRARIA – Jucu, Cluj!

Echipa FERMA vă aşteaptă la AGRARIA – Jucu, Cluj!

05 aprilie 2017 - 13:01

Aşa cum v-a obişnuit deja, echipa Ferma vă dă întâlnire la cele mai importante evenimente agricole din ţară şi din străinătate. De această dată, vă aşteptăm cea mai mare şi mai dinamică expoziţie agricolă din Transilvania – AGRARIA (6-9 aprilie).

COOPERATIVA CARREFOUR – punte între PRODUCĂTORI şi CONSUMATORI!

COOPERATIVA CARREFOUR – punte între PRODUCĂTORI şi CONSUMATORI!

05 aprilie 2017 - 11:45

În urmă cu doi ani a început să funcţioneze „parteneriatul” dintre Carrefour şi producătorii de legume din Vărăşti, dar Cooperativa Agricolă Carrefour Vărăşti este relativ „tânără”. 

Rezultate: [73]  
Pagini: [8]  1 2 3 4 5 6 7 8   >  »   

Video

Scapă sau nu rapiţa de îngheţurile din iarnă?

Scapă sau nu rapiţa de îngheţurile din iarnă?

Asta era marea dilemă a lui Szabo Zoltan, administratorul Societăţii Agricole Pădureni, din judeţul Arad, înaintea campaniei de primăvară, acesta temându-se că ar putea întoarce cultura. O parte din cele o sută de hectare însămânţate cu rapiţă în toamnă a suferit din cauza temperaturilor extrem de joase.

Reporter AgroInfo: Liviu Gordea
Operator imagine: Claudiu Borobei

Povestea porumbului de Cărpiniş LAPTE DE MĂGĂRIŢĂ DE LA STÂNĂ Naturevo - noi provocări tehnologice
Sezon agricol 2017

Cum apreciaţi startul noului sezon agricol 2017?