Vacile furajate cu probiotice produc lapte cu un conţinut ridicat în proteine şi grăsime
Conţinutul laptelui în proteine şi grăsime este important pentru profitul producătorului de lapte. Genetica, nutriţia şi alţi factori manageriali influenţează cantitatea şi compoziţia laptelui. Practicile manageriale care au ca scop creşterea cantităţii de lapte, de cele mai multe ori au efect şi în scăderea componentelor acestuia. Însă, îmbunătăţind capacitatea animalului de a utiliza furajele, de a le transforma în lapte, se poate spori conţinutul de proteine şi grăsime, dar şi cantitatea laptelui produs de către animal.
Cercetătorii au demonstrat că microorganismele vii care se găsesc în probiotice, îmbunătăţesc utilizarea furajelor. Producătorii de lapte au observat că vacile hrănite cu probiotice înregistrează o creştere a conţinutului în grăsime şi proteine, dar şi a cantităţii de lapte produs. Probioticele acţionează prin modificarea florei gastro-intestinale, prin schimbarea metabolismului şi interacţia cu microorganismele prezente în intestinul omului sau al animalelor.
Ce microorganisme acţionează ca probiotic?
Primele microorganisme care s-au dovedit a avea efect benefic asupra sănătăţii omului sunt bacteriile lactice. Ele au fost consumate din cele mai vechi timpuri, odată cu preparatele lactate fermentate. Din această categorie a bacteriilor lactice, fac parte specii de Lactobacillus, Enterococcus, Pediococcus, Leuconostoc, Bifidobacterium, Lactococcus. Aceste bacterii, care există în mod normal în tractul digestiv al animalelor sănătoase, au capacitatea de a produce acid lactic, stabilizează pH-ul din tubul digestiv şi asistă absorbţia nutrientelor. Pe lângă bacteriile lactice, în ultimul timp s-a demonstrat că şi alte microorganisme au efect de probiotic. Acestea pot fi specii de drojdii special selecţionate (Saccharomyces sau drojdia de bere, de panificaţie sau de spirt), care favorizează sinteza vitaminelor din complexul B şi a enzimelor digestive, îmbunătăţesc palatabilitatea furajelor şi stimulează activitatea bacteriilor benefice în tubul digestiv. Mulţi nutriţionişti folosesc drojdia pentru a mări ingestia şi sporul în greutate. De asemenea, bacteriile din genul Bacillus au capacitatea de a produce enzime, ajutând astfel la digerarea hranei în intestinul celui care le consumă.
Creşterea concentraţiei de grăsime din lapte
Fermentaţia furajelor în rumen şi transformarea acestora în nutrienţi accesibili metabolismului animalului, sunt principalii factori determinanţi pentru compoziţia laptelui. Bacteriile care digeră furajele produc acetat, care este caramida de construcţie a grasimii din lapte. Stabilizând pH-ul ruminal şi suplimentând raţia cu factori de creştere pentru microorganisme, se poate îmbunătăţi digestia furajului în rumen. Mulţi fermieri au observat că, mărind cantitatea de concentrate administrate vacilor în lactaţie peste un anumit prag, pentru o producţie de lapte mai mare, de cele mai multe ori scade procentul în grăsime din lapte şi chiar cantitatea acestuia. Acest lucru se datorează faptului că fermentaţia concentratelor poate coborî pH-ul ruminal, reduce populaţiile de bacterii care digeră fibrele şi, astfel, furajul nu este bine digerat.
Cercetările arată că, suplimentând vacile cu drojdii vii, creşte digestia fibrelor şi conţinutul în grăsime al laptelui. Drojdiile şi bacteriile lactice din probiotice stimulează înmulţirea bacteriilor, care stabilizează pH-ul, astfel că acidozele sunt mult mai rare la vacile care consumă probiotice. Producătorii de lapte semnalează că animalele suplimentate cu probiotice au mai puţine probleme digestive.
Creşterea concentraţiei de proteine din lapte
S-au făcut multe studii pentru obţinerea de raţii care să mărească concentraţia proteinelor din lapte. De multe ori, concentraţia acestora scade, în mod paradoxal, la raţii foarte bogate în proteine, sau eficienţa economică lasă de dorit. Secretul creşterii economice a proteinei din lapte nu este adăugarea în raţie a unei cantităţi în exces de proteine, ci sinteza eficientă de proteină microbiană în rumen şi îmbunătăţirea absorbţiei aminoacizilor şi a acizilor anorganici în intestinul subţire.
Digestia proteinei vegetale în rumen, de către microorganisme, duce la înmulţirea acestora şi, ca atare, creşterea cantităţii de proteină microbiană, care este o sursă ideală de aminoacizi pentru vacile în lactaţie. Eficienţa proteică la o vacă în lactaţie poate fi îmbunătăţită captând mai mult azot, eliberat în timpul digestiei proteice în rumen, sub formă de proteină microbiană. Culturile microbiene administrate la animale măresc afluxul de proteină microbiană în intestinul subţire. Studiile indică faptul că microorganisme probiotice ca Lactobacillus acidophilus şi Enterococcus faecium ataşate la epiteliul intestinal îmbunătăţesc absorbţia nutrienţilor, inclusiv a aminoacizilor.
De aceea, la vacile în lactaţie, suplimentând furajul cu aceste culturi, se obţine o mai bună digestie a fibrelor în rumen, care are ca rezultat un conţinut mai mare în grăsime a laptelui şi o mărire a nivelului de proteină microbiană cu efect în absorbţia aminoacizilor şi a acizilor anorganici în intestinul subţire.
Avantaje economice
Cercetări efectuate în toate colţurile lumii, arată că suplimentarea cu probiotice şi un bun management măreşte producţia de lapte, în medie, cu 20%, conţinutul în proteine cu 24%, iar grăsimea cu 21%. Starea de sănătate a vacilor care au primit probiotice este mai bună, ceea ce a dus la prelungirea longevităţii şi a perioadei productive. Acest lucru duce la o rată de înlocuire mai scăzută a efectivului productiv, obţinânu-se un beneficiu mediu de o jumătate de junincă de înlocuire pe cap vacă reformată. Vânzarea unui descendent femel faţă de înlocuirea unei vaci salvează mulţi bani, să zicem 2000 de euro, însemnând un beneficiu de 5,48 euro/zi. Probioticul costă în jur de 0,20 euro/zi. Deci, cu probioticele se obţin mai mult de 20 euro pentru fiecare euro investit.
4 ComentariiCOMENTEAZA
sant din dej ,jud .cluj,as vrea si eu sa stiu ,unde gasesc ,probiotice,aici la cluj .
Articolul pare cam tradus pentru ca este foarte general iar termenii nu sunt foarte bine asezati in pagina
Articolul pare cam tradus pentru ca este foarte general iar termenii nu sunt foarte bine asezati in pagina
Eu am depus dosarul din septembrie 2008 si nici acum nu mia venit bani. Atunci cum pot eu sa mai tin 123 cap.de vaci.
Toate articolele scrise de
Teodor Vintilă

Compostarea este o tehnică de tratare a materialelor organice, un proces de obţinere a compostului folosit la îng

Biotehnologiile agricole reprezintă un domeniu foarte controversat în unele zone ale lumii şi mai ales în E

În lume: Conform ISAAA (Asociaţia Internaţională pentru Achiziţia şi Aplicarea produselor Agri-biotech) se es

În regiunile cu un climat temperat, ca în ţara noastră, masa verde nefiind disponibilă tot timpul anului,

Printre regulile impuse de Uniunea Europeană privind producerea şi comercializarea produselor agro-alimentare se număr

În Europa, sistemele de biodegradare anaerobă a deşeurilor solide se folosesc încă de la începutul a

În ultimii ani, subiectul securităţii energetice, a independenţei energetice şi obţinerii de energie din mater

Cererea tot mai mare de energie şi preţul ridicat al ţiţeiului şi al gazelor naturale constituie, fără doar şi po

Cei care au lucrat în sectorul creşterii animalelor în timpul socialismului ştiu că a fost o perioadă &ic
Energiile regenerabile sunt manifestări pământene ale energiei solare printre care menţionăm energia vântului (eolian
Probioticele sunt preparate care au la bază microorganisme vii, sau componente ale celulelor microbiene, care au efect beneCele mai citite azi
- Luna aprilie în cultura mare
- CÂNEPA (Cannabis sativa L.) – o importantă plantă tehnică
- Calendarul Lucrărilor Agricole În lunile pline de belşug de la sfârşitul verii şi începutul toamnei
- CASE IH: tehnica 2011
- Bunăstarea taurinelor din rasa Alb-albastră belgiană
- Ferma piscicolă - riscuri şi oportunităţi
- Sistem inteligent pentru cântărire şi identificare
- LEGEA PRIVIND PROTECŢIA ANIMALELOR
- Cuscuta - un mare pericol pentru culturile de leguminoase perene din România
- Dojdiile furajere
Cele mai comentate azi
Abonare Newsletter
Poza zilei
Forum Agroinfo.ro
- Infiintare asociatie pentru cresterea ovinelor(24/5/2012 10:58:24)
- Ciobanescul de Bucovina o MINCIUNA imensa(19/5/2012 8:12:49)
- Expozitie internationala de ciobanesti romanesti Targoviste 20.05.2012(19/5/2012 8:1:2)
- Bovine de carne - generalitati(17/5/2012 7:21:27)
- Subventii bovine - situatia actuala si perspective(9/5/2012 2:55:13)
- REVISTA MOLDA MAGAZIN(1/5/2012 9:34:24)
- Stefanescu Cristian ACHR president(1/5/2012 9:30:16)
- Anunturi- Cumparari bovine(22/4/2012 23:31:11)
- Poze din ferma(20/4/2012 12:37:32)
- Sindicatul Crescatorilor de Taurine din Romania(13/4/2012 13:37:15)
Care credeţi că va fi cea mai rentabilă cultură agricolă în 2012?
VOTEAZAVotul dvs. a fost adaugat cu succes!
Urmând tendinţele impuse de Uniunea Europeană, proporţia utilizării surselor de energie regenerabilă trebuie să crească semnificativ. În acest scop, pentru alimentarea cu energie pe plan intern, în afară de centralele solare, eoliene şi hidrocentrale, un rol însemnat îl vor juca şi centralele energetice şi termice de ardere, alimentate cu biomasă
Sistemele GPS pentru agricultură
Exigenţele agriculturii moderne ţin de productivitate şi eficienţă ridicată. Reducerea costurilor, reducerea timpului de lucru şi siguranţa controlului asupra activităţilor agricole în globalitatea lor sunt factorii esenţiali ai rentabilităţii şi competitivităţii, atât pe plan intern, cât şi pe plan extern
Acoperiri eficiente cu costuri minime
Grupul Richel Franţa este reprezentat în România de firma Delta Exclusiv din Timişoara
Stallprofi: De la conceptul de fermă, la biogaz
Titlul acestui articol este, de fapt, motto-ul nostru, care acoperă un domeniu de specialitate vast. Nu este o tehnică de publicitate, ci exprimarea acelei concepţii de sistem cuprinzătoare, pe care Stallprofi o reprezintă şi aici, în România, de peste un an
BASF: protecţia de toamnă în culturile de rapiţă
În perioada august - septembrie a.c., firma BASF a derulat campania de prezentare a principalelor beneficii ale utilizării în toamnă a produselor de protecţia plantelor la această cultură, cu accent pe produsul de top Caramba® Turbo
Tehnologia Güttler - pregătirea solului şi aplicarea îngrăşământului verde
Aplicarea îngrăşământului verde nu asigură în totalitate elementele nutritive necesare solului, dar ajută la menţinerea humusului în sol, creşte nivelul de azot şi reduce eroziunea, ajutând solul să-şi păstreze şi conţinutul de substanţe minerale
SCAPA de ambalaje!
În cadrul campaniei “SCAPA de ambalaje!”, fermierii pot preda gratuit ambalajele provenite de la produsele de protecţia plantelor (ppp) către SCAPA - Sistemul de Colectare a Ambalajelor de Pesticide
E criză grea în cercetare
În prezent, agricultura României a decăzut foarte mult, nemaifiind capabilă să asigure hrana pentru propria populaţie. Peste trei milioane de hectare de teren arabil rămân, an de an, nelucrate, alte trei milioane hectare de păşuni şi fâneţe s-au degradat, nefiind îngrijite
Producerea de furaje verzi în sistem hidroponic
Cultura hidroponică a plantelor în soluţii nutritive, fără sol, este folosită preponderent pentru producerea de legume sau de flori, unde succesiunea ciclurilor de producţie este mai mare şi rentabilitatea culturilor foarte ridicată
Energie cu panouri solare
Premieră pentru Grupul italian Maschio-Gaspardo. Acesta a finalizat şi a pus în funcţiune o parte a instalaţiei de producere de energie cu ajutorul panourilor fotovoltaice
Mai multe Tehnologii Agricole

Forum




Flori de primăvară