Utilaje Güttler la Voiteg
Centrul Româno-German de Pregătire şi Perfecţionare Profesională în Domeniul Agriculturii din localitatea Voiteg a făcut un pas important pentru pregătirea fermierilor care doresc să se specializeze în domeniul întreţinerii şi exploatării maşinilor agricole, prin stabilirea unei colaborări cu firma Guttler.
Firma germană a pus la dispoziţia cursanţilor din perioada februarie - martie a.c., specializarea „Mecanic de exploatare în cultura mare”, două maşini agricole pentru lucrările solului şi întreţinerea culturilor, prezentate prin demonstraţii practice chiar de reprezentanţii Guttler, în cadrul cursului „Maşini agricole de lucrat solul şi întreţinerea culturilor”.
Utilajele oferite de Guttler sunt grapa cu discuri Evers şi combinatorul Solmaistru, prezentate pe larg în ediţia din luna decembrie 2009 a revistei Ferma.
• Grapa cu discuri Evers (Vario disc - Dulmen) se foloseşte eficient la dezmiriştirea grâului buruienos, a porumbului bătătorit, la prelucrarea patului germinativ pentru semănatul rapiţei, precum şi la alte lucrări ale solului.
• Combinatorul Solmaistru se foloseşte la pregătirea patului germinativ, având o capacitate mare de marunţire a solului, datorită tăvălugului Duplex, şi realizează eficient cultivarea, uniformizarea şi netezirea suprafeţelor.
În viitor dorim ca în cadrul acestor cursuri şi demonstraţii să aducem şi alte firme renumite pe plan mondial care să-şi prezinte ultimele noutăţi în domeniu şi să-i instruiască pe cursanţi pe partea de întreţinere şi de exploatare a acestora.
100 de mecanici agricoli
Recent, peste o sută de fermieri bănăţeni, şi nu numai, au absolvit cursurile Şcolii Agricole de la Voiteg, parcurgând zece teme specifice ocupaţiei de Mecanic agricol.
Cursanţii şcolii au beneficiat de experienţa în formare profesională a centrului şi de atenta îndrumare a personalului de specialitate, două treimi din timpul de instruire fiind dedicat pregătirii practice. „Centrul de pregătire implementează un know-how german, testat şi verificat în ţara de origine timp de peste 30 de ani de experienţă”, ne-a explicat Ciprian George Fora, director.
Din totalul participanţilor, 60 la sută au fost cu vârsta cuprinsă între 18 şi 25 de ani.
În urma examenului, fermierii au dobândit recunoaştere naţională pentru competenţele şi deprinderile caracteristice ocupaţiei.
CONTACT
Centrul Româno-German de Pregătire şi Perfecţionare Profesională în Domeniul Agriculturii
Voiteg, jud. Timiş
Tel. 0728284353; 0740031040
Galerie de imagini
Toate articolele scrise de
Sorin-Tiberiu BUNGESCU

În perioada 20 - 29 ianuarie 2012, în capitala Germaniei s-a desfăşurat a 77-a ediţie a expoziţiei intern

Spre deosebire de maşinile competitive din aceeaşi gamă de cai putere de pe piaţă, tractoarele John Deere din noua s

În luna noiembrie a acestui an, grupul italian Maschio - Gaspardo a inaugurat o nouă instalaţie fotovoltaică la

În fiecare an, grupul italian Maschio Gaspardo participă cu un stand impunător la Expozitia Indagra - Bucureşti,

Producătorul a lansat o nouă suită de tehnologii avansate la nivel mondial sub numele de John Deere FarmSight, concepu

CASE IH extinde seria de tractoare Puma CVX în gama de putere cuprinsă între 131 şi 160 CP, pentru prima da

În numărul trecut vă prezentam semănătoarea MaxiMetro cu 36 de secţii şi plugul Siro, “vedetele”

Prezenţa anuală a grupului italian Maschio-Gaspardo la Expoziîţîîia IndAgra de la Bucureşti a deven

În ediţia anterioară a revistei Ferma am prezentat gama maşinilor pentru însămânţat solul oferite

“În prezent chiar viaţa omului este de neconceput fără agricultură, iar agricultura este de neconceput f

Grupul italian Maschio - Gaspardo s-a remarcat pe piaţa mondială a utilajelor agricole prin precizia şi calitatea sem

La demonstraţia cu utilaje organizată vara aceasta de societatea Mewi Import-Export Agrar Industrietechnik, Orţisoara,

“Ce este mic şi ce este mare în lumea eternităţii? Un lucru este sigur; că milenii înainte de const

În data de 20 august, în localitatea Dudeştii Vechi din judeţul Timiş, firma Munax, în colaborare cu

John Deere a lansat pe piaţă noile serii de tractoare 8R pe roţi şi 8RT pe şenile, înlocuind astfel vechile ut

În luna februarie a acestui an, IPSO Agricultură România a organizat o demonstraţie în câmp la

Centrul Româno-German de Pregătire şi Perfecţionare Profesională în Domeniul Agriculturii din localitatea

În prima zi a lunii aprilie a.c., reperezentanţa din Ungaria a firmei germane Guttler a organizat în localit

Problema alimentaţiei prezintă cea mai mare importanţă în creşterea raţională a porcinelor, hrana reprezent&

Se spune că oaia a fost al doilea animal domesticit de către om, primul fiind câinele, şi se numără printre pr

Revin mereu într-unul din acele locuri binecuvântate de Dumnezeu, în care parcă timpul s-a oprit şi c

Reprezintă mijlocul cel mai eficient pentru organizarea păşunatului în tarlale pentru protecţia animalelor dome

În numărul din noiembrie al revistei Ferma v-am prezentat câteva dintre noile modele de tractoare utilitare

Bucătăriile furajere (F.N.C.-urile sau micro F.N.C.-urile) sunt sisteme complexe care se folosesc pentru prepararea hra

Plugurile cu cormane au înregistrat în ultimul timp o evoluţie spectaculoasă.

În perioada 17-18 august 2009, firma americană John Deere a organizat, la Berlin, o întâlnire pentru p
Cultivatoarele realizează în principal afânarea şi mărunţirea solului, respectiv distrugerea buruienilor, şi în mai
Semănătoarea pneumatică de precizie MT, realizată de firma italiană Gaspardo este o maşină polivalentă, ideală pentCele mai citite azi
- Reguli de aur pentru îngrăşarea porcilor
- Tehnică şi tehnologie agricolă marca Axiál
- Rase performante de iepuri de casă
- Creşterea iepurilor - programarea reproducerii
- Abatorul de iepuri, o afacere care promite
- Lentinus - o ciupercă culinară şi medicinală
- Ferma de taurine de carne
- Cultura ciupercilor, o afacere de familie
- Noile tractoare TAG
- Solarii Haygrove Greenhouse
Cele mai comentate azi
Abonare Newsletter
Poza zilei
Forum Agroinfo.ro
- infiintare microferma de porci(11/2/2012 11:18:54)
- Fonduri pentru tinerii care doresc sa faca agricultura?(11/2/2012 10:22:42)
- Consultanta fonduri europene(11/2/2012 9:42:44)
- ASOCIATIA CRESCATORILOR - BOVINE PENTRU CARNE(10/2/2012 19:36:56)
- Informatii pentru incepatori(10/2/2012 14:15:39)
- Bovine de carne(10/2/2012 11:59:3)
- PREZENTARE MEMBRI(9/2/2012 22:27:9)
- Cultura cartofi(8/2/2012 16:39:20)
- Subventii(8/2/2012 13:38:29)
- O tara fara guvern(6/2/2012 20:33:0)
Recoltaţi anul acesta mai mult grâu decât anul trecut?
VOTEAZAVotul dvs. a fost adaugat cu succes!
Grupul Richel Franţa este reprezentat în România de firma Delta Exclusiv din Timişoara
Stallprofi: De la conceptul de fermă, la biogaz
Titlul acestui articol este, de fapt, motto-ul nostru, care acoperă un domeniu de specialitate vast. Nu este o tehnică de publicitate, ci exprimarea acelei concepţii de sistem cuprinzătoare, pe care Stallprofi o reprezintă şi aici, în România, de peste un an
BASF: protecţia de toamnă în culturile de rapiţă
În perioada august - septembrie a.c., firma BASF a derulat campania de prezentare a principalelor beneficii ale utilizării în toamnă a produselor de protecţia plantelor la această cultură, cu accent pe produsul de top Caramba® Turbo
Tehnologia Güttler - pregătirea solului şi aplicarea îngrăşământului verde
Aplicarea îngrăşământului verde nu asigură în totalitate elementele nutritive necesare solului, dar ajută la menţinerea humusului în sol, creşte nivelul de azot şi reduce eroziunea, ajutând solul să-şi păstreze şi conţinutul de substanţe minerale
SCAPA de ambalaje!
În cadrul campaniei “SCAPA de ambalaje!”, fermierii pot preda gratuit ambalajele provenite de la produsele de protecţia plantelor (ppp) către SCAPA - Sistemul de Colectare a Ambalajelor de Pesticide
E criză grea în cercetare
În prezent, agricultura României a decăzut foarte mult, nemaifiind capabilă să asigure hrana pentru propria populaţie. Peste trei milioane de hectare de teren arabil rămân, an de an, nelucrate, alte trei milioane hectare de păşuni şi fâneţe s-au degradat, nefiind îngrijite
Producerea de furaje verzi în sistem hidroponic
Cultura hidroponică a plantelor în soluţii nutritive, fără sol, este folosită preponderent pentru producerea de legume sau de flori, unde succesiunea ciclurilor de producţie este mai mare şi rentabilitatea culturilor foarte ridicată
Energie cu panouri solare
Premieră pentru Grupul italian Maschio-Gaspardo. Acesta a finalizat şi a pus în funcţiune o parte a instalaţiei de producere de energie cu ajutorul panourilor fotovoltaice
Cazanele pe biomasă reduc cheltuielile şi măresc profitul
Pe piaţa românească au ajuns, cu dată mai recentă, şi centrale de încălzire a locuinţelor, halelor agricole şi industriale, pe bază de biomasă, mult mai economice decât cele pe bază de combustibili convenţionali
Fiţi independent energetic!
Deţineţi o exploataţie agricolă, silvică, o cabană şi pur şi simplu vă gândiţi să deveniţi independent din punct de vedere energetic?
Mai multe Tehnologii Agricole

Forum





Tractor în zăpadă