Gardul electric şi organizarea păşunatului

 
Sorin-Tiberiu BUNGESCU
 
 
1 2 3 4 5
Tehnologii Agricole, 26 Apr 2010 - 15:00, 0 comentarii
Modul de funcţionare al gardului electric

Reprezintă mijlocul cel mai eficient pentru organizarea păşunatului în tarlale pentru protecţia animalelor domestice împotriva animalelor sălbatice prădătoare sau pentru delimitarea padocurilor pentru animale.



Gardul electric se mai foloseşte şi pentru protecţia culturilor agricole, viticole, şi legumicole împotriva animalelor sălbatice cum ar fi: mistreţii, urşii, căprioarele, etc.

Principiul de funcţionare a gardului electric constă în producerea unor şocuri electrice de tensiune înaltă, însă de intensitate joasă şi de foarte scurtă durată asupra animalului care atinge sârma gardului, prin închiderea unui circuit electric între sarmă şi pământ prin corpul animalului.

 

Structura gardului electric

• Sursa de energie electrică: baterie de acumulatoare, baterie de elemente galvanice, magnetou sau reţeaua de curent electric;

• Pulsatorul (generator de impulsuri magnetice), are rolul de a transforma curentul continuu de joasă tensiune furnizat de sursa de energie electrică, în impulsuri electrice de înalta tensiune, cu o intensitate sub limită periculoasă fiziologic şi de scurtă durată;

• Sârma împrejmuitoare a gardului electric se execută din oţel moale, galvanizat, cu un diametru de 1,5-2 mm;

• Stâlpii gardului electric sunt de trei feluri: stâlpi de susţinere, stâlpi de colţ şi stâlpi de suport pentru acumulator;

• Izolatorii pe care se instalează sârma au o construcţie diferită, în funcţie de stâlpii pe care se montează (au o mare rezistenţă la tensiunile de străpungere a sârmei - 15000 V);

• Paratrăsnetele au rolul să asigure descărcarea la pământ a tensiunilor mari care iau naştere în timpul manifestărilor electrice atmosferice. Se montează pe stâlpii de susţinere ai gardului. Supratensiunile sunt periculoase pentru animalele care ating gardul şi pentru pulsator care se poate defecta.
În figura 1 se prezintă închiderea circuitului electric prin corpul animalului.

Se observă că, în momentul în care o văcuţă, aflată în împrejmuire, atinge sârma, circuitul electric se închide prin corpul său, iar animalul va simţi un şoc creat de impulsul de înaltă tensiune, şoc care îl va determina să se îndepărteze brusc de sârmă.

Ne putem întrebarea: Ce tensiune este necesară pentru a ţine animalul în interiorul suprafeţei delimitate de gardul electric? În cazul bovinelor, minim 2000 V.

În figura 2 se prezintă inductorul firmei suedeze DeLaval, care poate să fie folosit pentru o lungime maximă a gardului de 65 km, iar în figura 3 sunt prezentate înălţimile la care se montează gardul electric pentru diferite specii de animale.


Parametrii inductorului DeLaval 2K sunt următorii:

• Alimentare de la reţea, energie depozitată 2 J;
• Tensiune maximă la ieşire 8800 V;
• Lungimea maximă a gardului 65 km (solicitare redusă);
• Lungime la solicitare mare 12 km (ex. Vegetaţie înaltă);
• Se recomandă pentru bovine şi cabaline, pentru garduri mici şi mijlocii.


Echipament special

Pentru crescătorii de oi, capre, iepuri sau păsări, marile firme constructoare de astfel de aparate oferă un echipament special, alcătuit dintr-o plasă cu ochiuri de 8-12 cm, la înălţimea de aproximativ 1 m, lungimea de 50 m, iar pretul indicativ de 55 Euro.

Exemplu:
• Generatorul sau aparatul alimentat la 220V, sau la 12 V, la un preţ de aprox. 620 lei RON;
• Cu 400 m conductor se poate parcela aprox. 1 hectar teren şi costă aprox. 80 lei RON;
• La aceasta suprafaţă şi lungime mai sunt necesari aprox. 50 izolatori, care costă aprox. 40 lei RON.
Total: 740 lei RON.

 

Articol publicat în revista Ferma nr. 1(39)/2006


 
 
 
 
Trimite unui prieten articolul Gardul electric şi organizarea păşunatului
 
Toate campurile sunt obligatorii
 
 
 
 
 
 
Adauga comentariul tau la Gardul electric şi organizarea păşunatului
 
Toate campurile sunt obligatorii
Daca aveti cont va rugam sa va autentificati
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Toate articolele scrise de

Sorin-Tiberiu BUNGESCU

John Deere 8R şi 8RT
Masini Agricole, 21 Jun 2010 - 10:00, 0 comentarii

John Deere a lansat pe piaţă noile serii de tractoare 8R pe roţi şi 8RT pe şenile, înlocuind astfel vechile ut

Grapa tractată Bugnot
Masini Agricole, 16 Jun 2010 - 15:00, 0 comentarii

În luna februarie a acestui an, IPSO Agricultură România a organizat o demonstraţie în câmp la

Utilaje Güttler la Voiteg
Tehnologii Agricole, 15 Jun 2010 - 14:00, 0 comentarii

Centrul Româno-German de Pregătire şi Perfecţionare Profesională în Domeniul Agriculturii din localitatea

Demonstraţii în câmp cu...
Masini Agricole, 21 May 2010 - 12:00, 0 comentarii

În prima zi a lunii aprilie a.c., reperezentanţa din Ungaria a firmei germane Guttler a organizat în localit

Instalaţii de furajare...
Zootehnie, 20 May 2010 - 12:00, 0 comentarii

Problema alimentaţiei prezintă cea mai mare importanţă în creşterea raţională a porcinelor, hrana reprezent&

Maşinile de tuns oi de la...
Zootehnie, 17 May 2010 - 12:00, 0 comentarii

Se spune că oaia a fost al doilea animal domesticit de către om, primul fiind câinele, şi se numără printre pr

Ocolul Silvic Tarniţa -...
Traditie, 13 May 2010 - 13:00, 0 comentarii

Revin mereu într-unul din acele locuri binecuvântate de Dumnezeu, în care parcă timpul s-a oprit şi c

Gardul electric şi...
Tehnologii Agricole, 26 Apr 2010 - 15:00, 0 comentarii

Reprezintă mijlocul cel mai eficient pentru organizarea păşunatului în tarlale pentru protecţia animalelor dome

Tractoarele utilitare JD (II)
Masini Agricole, 25 Apr 2010 - 13:00, 0 comentarii

În numărul din noiembrie al revistei Ferma v-am prezentat câteva dintre noile modele de tractoare utilitare

Structura unei bucătării...
Tehnologii Agricole, 08 Apr 2010 - 16:00, 1 comentarii

Bucătăriile furajere (F.N.C.-urile sau micro F.N.C.-urile) sunt sisteme complexe care se folosesc pentru prepararea hra

Aratul efectuat primăvara...
Masini Agricole, 02 Apr 2010 - 14:00, 2 comentarii

Plugurile cu cormane au înregistrat în ultimul timp o evoluţie spectaculoasă.

Structura unei bucătării...
Masini Agricole, 26 Mar 2010 - 16:00, 0 comentarii

Transportoare

Noua familie de tractoare...
Masini Agricole, 09 Dec 2009 - 16:00, 2 comentarii

În perioada 17-18 august 2009, firma americană John Deere a organizat, la Berlin, o întâlnire pentru p

Cultivatorul pentru...
Masini Agricole, 18 Jun 2009 - 18:00, 0 comentarii
Cultivatoarele realizează în principal afânarea şi mărunţirea solului, respectiv distrugerea buruienilor, şi în mai
Semănătoarea de precizie MT
Masini Agricole, 28 Apr 2009 - 15:00, 1 comentarii
Semănătoarea pneumatică de precizie MT, realizată de firma italiană Gaspardo este o maşină polivalentă, ideală pent

Cele mai citite azi

Cele mai comentate azi

    • Momentan nu sunt articole comentate

Abonare Newsletter


 
 
 

 

Poza zilei

 

Forum Agroinfo.ro

Intra acum pe forum
 
 
 
Campania de primăvară

De unde vă procuraţi sămânţa necesară pentru campania de primăvară?






VOTEAZA
 
Va multumim!
Votul dvs. a fost adaugat cu succes!
Alte sondaje agricole
 
 
Să folosim pământul altfel decât ne dictează tradiţia

Tradiţia ne-a făcut să credem că noi producem cereale numai pentru a le folosi exclusiv în hrana omului sau a animalelor.



Borceagul de toamnă

La scurt timp după anul 1990, cei care conduceau agricultura României au desfiinţat sistemul naţional de producere a seminţelor, care a fost conceput pentru o agricultură cooperatistă şi de stat, deci nepotrivit unei agriculturi private, a cărei naştere se aştepta.



Utilaje Güttler la Voiteg

Centrul Româno-German de Pregătire şi Perfecţionare Profesională în Domeniul Agriculturii din localitatea Voiteg a făcut un pas important pentru pregătirea fermierilor care doresc să se specializeze în domeniul întreţinerii şi exploatării maşinilor agricole, prin stabilirea unei colaborări cu firma Guttler.



“Paradisul legumelor”, o lecţie de business

Săturându-se să vadă doar la televizor cum se poate face agricultură performantă, legumicultorii din judeţul Arad s-au încumetat să spargă tiparele înfiinţând, după lege, primul grup de producători legumicoli din România.



Energie produsă în fermă

În ultimii ani, subiectul securităţii energetice, a independenţei energetice şi obţinerii de energie din materii prime care se pot reface într-un timp scurt (resurse regenerabile), a devenit atât de popular încât a depăşit nivelul discuţiilor din mediile ştiinţifice sau guvernamentale, iar acum se bucură de interesul oamenilor de rând.



Gardul electric şi organizarea păşunatului

Reprezintă mijlocul cel mai eficient pentru organizarea păşunatului în tarlale pentru protecţia animalelor domestice împotriva animalelor sălbatice prădătoare sau pentru delimitarea padocurilor pentru animale.



Condiţii tehnologice pentru reuşita culturii de lucernă

O CULTURĂ REUŞITĂ

Investiţia în lucrările de tehnologie, aplicate în primul an de vegetaţie, garantează realizarea unei culturi de lucernă uniformă, de mare productivitate şi de folosinţă îndelungată.



Structura unei bucătării furajere pentru fermele zootehnice

Bucătăriile furajere (F.N.C.-urile sau micro F.N.C.-urile) sunt sisteme complexe care se folosesc pentru prepararea hranei animalelor din fermele zootehnice. În funcţie de productivitatea lor, ele se compun, în principiu, din următoarele elemente: silozuri de materii prime; silozuri de produs finit; mori; amestecătoare; dozatoare pentru premixuri; dozatoare de ulei; utilaje de transfer materii prime şi produse finite; computere de proces şi accesorii; echipamente electrice şi accesorii.



De la gunoiul de grajd la energia electrică

Cererea tot mai mare de energie şi preţul ridicat al ţiţeiului şi al gazelor naturale constituie, fără doar şi poate, un subiect de actualitate. Acest lucru a dus la un interes crescând al oamenilor în găsirea de surse de energie regenerabilă, cum sunt biocombustibilii, deşeurile celulozice, vântul, energia solară sau gunoiul de grajd.



Biogazul, protectorul neconvenţional al mediului

Cei care au lucrat în sectorul creşterii animalelor în timpul socialismului ştiu că a fost o perioadă în care s-a discutat foarte mult şi chiar s-au construit staţii de producere a biogazului din dejecţii de animale. Din anumite motive entuziasmul a trecut şi biogazul a „fâsâit” slab până s-a stins.




Mai multe Tehnologii Agricole