Acvacultura deşertică în climatul românesc

 
Radu MUSCALU
 
 
12345
Acvacultura,18 Jun 2009 - 19:00,1 comentarii
Bazine de cultură de baramundi acoperite cu prelată verde pentru împiedicarea ...
Potenţial valoros la peştii Baramundi

Simpozionul ştiinţific internaţional şi Workshopul Acvapedia 2009 s-a bucurat de prezenţa câtorva fermieri români, care au manifestat curiozitate şi interes faţă de noile tehnologii în acvacultură, prezentate de specialişti din Slovenia, Israel, Cehia şi din România.



Un impact deosebit asupra participanţilor au avut prezentările referitoare la sistemele superintensive aplicate în deşertul Israelului, dar şi cele referitoare la creşterea peştilor ornamentali.

Reprezentant al Universităţii Ben Gurion din Israel, Samuel Appelbaum, în lucrarea prezentată la eveniment, a făcut referire la o nouă specie de peşti, cu un potenţial extraordinar în acvacultura super-intensivă, şi anume specia Baramundi (Lates calcarifer).

În deşertul Negev din Israel, acest peşte este crescut în sistem recirculat, cu apa extrasă de la mare adâncime, unde temperatura acesteia este de 38oC şi are o salinitate foarte scăzută de 3-5‰, asemănătoare cu salinitatea multor ape subterane de pe teritoriul României. Appelbaum a subliniat că salinitatea pentru creşterea acestei specii poate fi şi mai scăzută, atâta timp cât în hrana peştelui se adaugă anumite cantităţi de sare.


Tehnologia de cultură a peştilor Baramundi

Ciclul de producţie pentru Baramundi se bazează în acest moment pe achiziţia continuă de puiet din ferme specializate (staţii de incubaţie şi predezvoltare), puiet care se hrăneşte în principal cu furaje granulate şi care este complet obişnuit cu salinitate scăzută, apropiată de zero.

O fermă de dimensiune mai mare poate să cuprindă şi un sector de reproducere, unde remonţii sunt crescuţi într-un circuit separat de apă, cu o salinitate mai mare, unde li se induce starea de ovulaţie femelelor şi unde are loc mulgerea reproducătorilor.
Tehnologia de cultură a acestei specii în vederea obţinerii peştelui-porţie nu este foarte complicată, cu excepţia instalaţiilor de extragere a apei de la mare adâncime din deşert.

Bazinele de cultură sunt obişnuite, circulare sau de tip canal, de diferite dimensiuni, în funcţie de producţia ţintă. Apa suferă procese de tratare pe parcursul recirculării, nelipsind filtrele mecanice (care pot fi înlocuite cu decantoare), filtrele biologice şi pompele de recirculare.

Densitatea de populare a acestor bazine cu Baramundi diferă în funcţie de tehnologia aplicată, de gradul de epurare a apei şi de salinitate.

Referitor la salinitate, trebuie amintit că se poate prepara apa de cultură prin adăugarea de sare în apă, ideală fiind sarea de mare, care nu este foarte scumpă.

/apps/ferma/resources/imagini/muscalu-foto-2.jpg

Valorificare la preţuri convenabile

Preţul bun obţinut de fermier pentru Baramundi rezultă din calitatea excelentă a cărnii, textura şi aroma acesteia şi datorită aspectului plăcut al peştelui, fiind de fapt o rudă a şalăului şi a bibanului.

Întreaga producţie a Israelului de Baramundi este consumată în interiorul ţării, dar se exportă cantităţi mari de puiet fermelor din Europa, unde acest peşte începe să câştige tot mai mult aprecierea consumatorilor. Preţul acestui peşte îl depăşeşte pe cel al păstrăvilor sau al şalăului, fiind vândut viu cu peste 6 euro/kg.

În condiţiile ţării noastre, Baramundi poate fi crescut acolo unde există surse de apă termală sau unde există posibilitatea captării aburilor, a apelor industriale uzate (calde) sau chiar în apropierea fermelor zootehnice echipate cu instalaţii de producere a biogazului.


SIMPOZION DE ACVACULTURĂ

Facultatea de Zootehnie şi Biotehnologii, specializarea de Piscicultură, a găzduit în perioada 28-29 aprilie a.c., Simpozionul ştiinţific internaţional şi Workshopul Acvapedia 2009, organizat de firmele de consultanţă Sterlet SRL şi Precise Invest SRL, în colaborare cu editura Bioflux din Cluj-Napoca, care a publicat, în paginile jurnalului său de acvacultură, lucrările ştiinţifice prezentate de specialiştii în domeniu, din ţară şi din străinătate.

Deşi simpozionul s-a adresat în special oamenilor de ştiinţă şi studenţilor de la specializarea de Piscicultură, printre participanţi s-au numărat şi fermieri sau viitori fermieri, pentru care organizatorii au pregătit un Workshop, în cadrul căruia, specialişti din Slovenia, Israel, Cehia şi din România şi-au prezentat lucrările. Totodată, aceştia au răspuns întrebărilor asupra tehnologiilor aplicate adresate de participanţi, multe dintre acestea referindu-se la rata de profitabilitate a tehnologiilor expuse.

Începând cu acest număr, pentru cititorii revistei Ferma, în paginile revistei, vom expune rezumate ale expunerilor acestor specialişti din domeniul acvaculturii.


/apps/ferma/resources/imagini/muscalu-foto-1.jpg

SPECIA BARAMUNDI

Având originea în Oceanul Indian, în special în regiunea sudului Asiei, Baramundi are o biologie foarte interesantă. Peştii trăiesc atât în apă sărată, dar migrează prin deltele râurilor până în zone cu salinitate foarte redusă, cât şi în ape salmastre şi chiar oligohaline.

Reproducerea acestei specii are loc exclusiv în apa mării, dar după vârsta de circa 45 de zile poate fi acomodat cu uşurinţă la apă cu salinitate foarte scăzută. Preferă apa cu temperatura de peste 25oC, în care în mai puţin de un an atinge dimensiunea de comercializare de 600-700 grame.


ŞTIAŢI CĂ...

Mai mult de jumătate din cifra de afaceri a Cehiei în domeniul acvaculturii este reprezentată de producţia de peşti ornamentali.


 
 
 
 
Trimite unui prieten articolul Acvacultura deşertică în climatul românesc
 
Toate campurile sunt obligatorii
 
 
 
 
 
 
Adauga comentariul tau la Acvacultura deşertică în climatul românesc
 
Toate campurile sunt obligatorii
Daca aveti cont va rugam sa va autentificati
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Galerie de imagini

 

1 ComentariiCOMENTEAZA

anonim, 16-Feb-2010 23:06:32
interesant...
Sa fie acest articol din ciclul stiati ca? In cazul acesta s-ar putea adauga: Stiati ca la Polul Nord se cresc reni in loc de vaci? Trecand la subiect cred ca baramundi poate fi crescut doar ca hobby nu si pentru a face bani din aceasta afacere in Romania. Daca ai apa calda in care introduci sare (fie si ea de mare)intradevar ai putea creste acesti pesti. Dar ce faci apoi cu apa uzata ... sarata. Cred ca situatia este mult mai complexa decat pare la prima vedere.
 
ADAUGA COMENTARIUL TAU
 
 

Toate articolele scrise de

Radu MUSCALU

Impactul furajelor...
Acvacultura,14 Jun 2010 - 14:00,7 comentarii

Hrănirea are cel mai important impact asupra rezultatelor în fermele piscicole, deoarece cantitatea şi calitatea

Caviarul, aurul negru al...
Acvacultura,11 Jun 2010 - 12:00,0 comentarii

Caviarul, icrele nefecundate de sturion, este cel mai important şi cel mai scump produs obţinut de la sturioni. Cele tr

Acvacultura deşertică în...
Acvacultura,18 Jun 2009 - 19:00,1 comentarii
Potenţial valoros la peştii Baramundi

Simpozionul ştiinţific internaţion

Cele mai citite azi

Cele mai comentate azi

Abonare Newsletter


 
 
 
 

Poza zilei

 

Forum Agroinfo.ro

Intra acum pe forum
 
 
 
CULTURA ANULUI 2012

Care credeţi că va fi cea mai rentabilă cultură agricolă în 2012?






VOTEAZA
 
Va multumim!
Votul dvs. a fost adaugat cu succes!
Alte sondaje agricole
 
 
Plantaţii de salcie energetică, în practică

Urmând tendinţele impuse de Uniunea Europeană, proporţia utilizării surselor de energie regenerabilă trebuie să crească semnificativ. În acest scop, pentru alimentarea cu energie pe plan intern, în afară de centralele solare, eoliene şi hidrocentrale, un rol însemnat îl vor juca şi centralele energetice şi termice de ardere, alimentate cu biomasă



Sistemele GPS pentru agricultură

Exigenţele agriculturii moderne ţin de productivitate şi eficienţă ridicată. Reducerea costurilor, reducerea timpului de lucru şi siguranţa controlului asupra activităţilor agricole în globalitatea lor sunt factorii esenţiali ai rentabilităţii şi competitivităţii, atât pe plan intern, cât şi pe plan extern



Acoperiri eficiente cu costuri minime

Grupul Richel Franţa este reprezentat în România de firma Delta Exclusiv din Timişoara



Stallprofi: De la conceptul de fermă, la biogaz

Titlul acestui articol este, de fapt, motto-ul nostru, care acoperă un domeniu de specialitate vast. Nu este o tehnică de publicitate, ci exprimarea acelei concepţii de sistem cuprinzătoare, pe care Stallprofi o reprezintă şi aici, în România, de peste un an



BASF: protecţia de toamnă în culturile de rapiţă

În perioada august - septembrie a.c., firma BASF a derulat campania de prezentare a principalelor beneficii ale utilizării în toamnă a produselor de protecţia plantelor la această cultură, cu accent pe produsul de top Caramba® Turbo



Tehnologia Güttler - pregătirea solului şi aplicarea îngrăşământului verde

Aplicarea îngrăşământului verde nu asigură în totalitate elementele nutritive necesare solului, dar ajută la menţinerea humusului în sol, creşte nivelul de azot şi reduce eroziunea, ajutând solul să-şi păstreze şi conţinutul de substanţe minerale



SCAPA de ambalaje!

În cadrul campaniei “SCAPA de ambalaje!”, fermierii pot preda gratuit ambalajele provenite de la produsele de protecţia plantelor (ppp) către SCAPA - Sistemul de Colectare a Ambalajelor de Pesticide



E criză grea în cercetare

În prezent, agricultura României a decăzut foarte mult, nemaifiind capabilă să asigure hrana pentru propria populaţie. Peste trei milioane de hectare de teren arabil rămân, an de an, nelucrate, alte trei milioane hectare de păşuni şi fâneţe s-au degradat, nefiind îngrijite



Producerea de furaje verzi în sistem hidroponic

Cultura hidroponică a plantelor în soluţii nutritive, fără sol, este folosită preponderent pentru producerea de legume sau de flori, unde succesiunea ciclurilor de producţie este mai mare şi rentabilitatea culturilor foarte ridicată



Energie cu panouri solare

Premieră pentru Grupul italian Maschio-Gaspardo. Acesta a finalizat şi a pus în funcţiune o parte a instalaţiei de producere de energie cu ajutorul panourilor fotovoltaice




Mai multe Tehnologii Agricole