Roadele toamnei, strânse la Târgul AgroBihor 2011
La începutul lunii septembrie, în al treilea an consecutiv, bihorenii au sărbătorit bogăţia recoltei de toamnă în cadrul unuia dintre cele mai mari evenimente de agricultură din judeţ - “AgroBihor 2011”
Spaţiul expoziţional din Parcarea Era Shopping Oradea, cu o suprafaţă de 10.000 mp, a fost împărţit în două terase, una amenajată, pe de o parte cu standuri pentru crescătorii de animale şi pe de alta, pentru producătorii şi distribuitorii de utilaje agricole.
Cealaltă jumătate a fost rezervată producătorilor tradiţionali şi altor categorii de producători agricoli - legumicultori, pomicultori, apicultori, floricultori, viticultori, care au îmbogăţit oferta târgului cu produse proaspete obţinute din recoltele bogate ale acestui an.
Încă o ediţie reuşită
La a doua ediţie, organizatorii, Consiliul Judeţean şi Camera Agricolă Bihor, au avut satisfacţia dublării numărului de expozanţi, iar anul acesta numărul participanţilor a continuat să crească, îndeosebi pe partea de utilaje agricole şi în domeniul creşterii animalelor, cu speciile ovine şi caprine, cabaline, bovine, păsări şi animale mici cu blană. “La solicitarea crescătorilor de animale am fost nevoiţi să extindem spaţiile.
Numai la ovine avem zece standuri, într-o boxă grupând animale din mai multe ferme. În sectorul utilajelor agricole, din cei zece expozanţi, patru sunt la prima participare. Am menţinut şi firmele din Ungaria, prezente prin dealerii lor din România. Astfel, oferta în materie de tehnică agricolă a crescut.
Şi pentru ca fermierii să cunoască toate posibilităţile şi modalităţile de finanţare la achiziţionarea utilajelor agricole, am adus şi reprezentanţi ai instituţiilor bancare”, ne-a declarat Francisc Marius Ştefan (foto), director executiv al Camerei Agricole Bihor.
Dacă în prima zi, 2 septembrie a.c., vizitatorii s-au cam lăsat aşteptaţi, sâmbătă şi duminică au fost două zile pline, iar evenimentul s-a închis cu un număr total de vizitatori de aproape 15.000.
Sectorul legume-fructe, foarte bine reprezentat
Ca şi anul trecut, cei mai numeroşi expozanţi au fost cei din sectorul legume-fructe, aproape o sută la număr. “În Bihor avem trei bazine legumicole importante, cu foarte mulţi fermieri pricepuţi: Avram Iancu - Ciumeghiu, apoi Finiş - Remetea, în zona Beiuşului, şi al treilea, în partea de Nord, cu localităţile Valea lui Mihai, Diosig şi Săcuieni.
Noi îi sprijinim în accesarea de fonduri europene, să întocmească proiecte pe diferite măsuri de sprijin. Având această relaţie directă bazată pe reciprocitate, ei ne ajută la rândul lor prin participarea la astfel de evenimente, care sperăm să fie benefice pentru ei, să-i putem promova, iar ei să aibă un câştig material de aici”, a mai spus Francisc Marius Ştefan.
Calitatea produselor este fără îndoială superioară mărfurilor de import - tot mai prezente pe pieţele agroalimentare şi în pieţele de gross. Producătorii bihoreni au dovedit că recoltele lor sunt atractive atât prin aspect, cât şi prin gustul autentic şi caracteristic fiecărei specii.
“Avem toate categoriile de produse, variate ca specii, soiuri şi hibrizi, de la roşia de umplut, un soi vechi românesc foarte solicitat de restaurante, până la vânăta albă, olandeză, soiul Tanga, oarecum superioară vinetelor negre atât prin gust cât şi prin cantitatea de seminţe mai redusă în miez”, ne-a spus Mariana Vaida (foto), producător de legume şi inginer consultant al Centrului Local de Asistenţă Agricolă Finiş.
Aceasta a atras atenţia asupra calităţii mărfurilor, produse în condiţii aproape biologice, comparativ cu preţurile mici la valorificare.
“În producţie, mergem mai mult pe combaterea biologică a dăunătorilor, folosind anumite insecte şi plante, sau bondari pentru polenizare, iar la fertilizare preferăm îngrăşământul organic. Acum soiurile şi hibrizii sunt din ce în ce mai productivi, însă de la o anumită producţie în sus, nu mai simţi că mănânci roşie.
Acesta este şi unul dintre motivele pentru care s-a ajuns, în prezent, la supraproducţie, şi, în consecinţă, la scăderea preţurilor la legume. Anul trecut roşia se vindea cu 2-3 lei/kg, acum o dăm cu 1 leu pe piaţă şi chiar cu 0,5 lei”, a adăugat Mariana Vaida.
Târgul AgroBihor a fost punctul de plecare pentru deschiderea, în incinta supermarketului, a unui magazin permanent cu produse tradiţionale, inaugurat la începutul acestui an la cererea, nu doar a producătorilor, ci şi a vizitatorilor orădeni, consumatori fideli ai produselor agricole locale.
Galerie de imagini
Toate articolele scrise de
Olivia FIRI

În perioada 24-25 martie a.c., Federaţia Naţională a Crescătorilor de Ovine şi Caprine din România &ldqu

Apropiata sesiune de depunere a cererilor pentru CNDP ar putea fi testul de responsabilitate a asociaţiilor crescătoril

Trei firme germane de renume - KWS, Bayer şi Claas - le-au dat întâlnire fermierilor din vestul ţării &ici

În ultima lună a anului, crescătorii de ovine şi caprine nu primiseră, încă, acea brumă de subvenţie d

În plin sezon de iarnă, majoritatea legumicultorilor din România care îşi continuă activitatea &icir

45 lei/cap de animal: atât vor primi, pentru anul acesta, crescătorii de ovine şi caprine din România de la

Când pomii înfloresc a doua oară într-un an, se spune că e semn de toamnă lungă şi iarnă grea. Pentru pomicultor

Mnerea de prune de Aldeşti, produsă de familia Faur din localitatea arădeană Voivodeni, a devenit al doilea magiun de

Bucuroşi de producţiile bune obţinute anul acesta, producătorii agricoli din principalele zone legumicole ale Bihorul

În perioada august - septembrie a.c., firma BASF a derulat campania de prezentare a principalelor beneficii ale uti

Târgul „Agromalim” de la Arad a fost şi locul de întâlnire a reprezentanţilor crescători

La începutul lunii septembrie, în al treilea an consecutiv, bihorenii au sărbătorit bogăţia recoltei de t

Performanţa productivă - poate fi reprodusă în condiţiile tehnice şi financiare ale oricărei ferme?

Campania de preluare a cererilor pentru plăţile naţionale directe complementare (CNDP) la speciile ovine şi caprine p

... Ne avertizează reprezentanţii crescătoriilor de ovine, pe bună dreptate. Mai puţin justificată este teama unora

Din 2008 încoace, piaţa naţională a vinului este în continuă scădere, pe fondul reducerii puterii de cum

Pentru crescătorii de ovine şi caprine, „Ordonanţa 23”, care părea să dea proprietarilor de animale şi

Fătările la ovine şi caprine au început deja şi, ca în fiecare an, proprietarii animalelor se văd din no

Dacă în anul viticol 2009, tehnologia a făcut casă bună cu condiţiile meteo favorabile cultivării viţei de v

Într-un an „al porumbului”, producătorii de seminţe şi-au cules laurii pentru genetica promovată, &

Pentru noul an viticol, Vincon Vrancea a început pregătirile încă din toamna anului trecut, imediat după r

Până la sfârşitului lunii noiembrie, APIA a autorizat la plată mai mult de jumătate din cei peste un mili

Până la această dată, ne aşteptam ca OUG nr. 23 din 24 martie 2010 privind identificarea şi înregistrare

Ediţia din acest an a „Târgului fermierilor bihoreni - Agro Bihor 2010”, desfăşurat la început

În zilele de 26 şi 27 august a.c., Asociaţia Profesională a producătorilor şi utilizatorilor de biotehnologii

Platforma exterioară a complexului Expo Arad Internaţional, în suprafaţă totală de 25.000 mp, a fost rezervată în

Timp de trei zile, în perioada 20-22 august, pe platoul pieţei agroalimentare din Pecica a fost mare sărbătoare,

Ediţia cu numărul XXI a Târgului internaţional de agricultură, industrie alimentară şi ambalaje “Agroma

Vă promiteam, într-una din ediţiile anterioare ale revistei Ferma, că vă vom împărtăşi câte ceva

Mult aşteptata rectificare bugetară, prin care agricultorii României sperau să se aloce în bugetul Agricul

Nemulţumiţi de lipsa de reacţie a reprezentanţilor Ministerului Agriculturii faţă de situaţia ajutoarelor de stat

După ani buni de investiţii în culturile viticole, susţinute prin programele de reconversie/restructurare a plantaţi

Patronatul Naţional al Viei şi Vinului (PNVV) a organizat, în perioada 5 februarie - 10 martie 2010, înt&ac

Campania de depunere a cererilor pentru Plata Naţională Directă Complementară (CNDP) pentru sectorul ovine/caprine es

Piaţa berii din România a înregistrat o scădere de 13 procente, în contextul în care vânz

Furnizarea energiilor regenerabile este o sarcină importantă a politicii energetice şi de mediu la nivel global. Tot m

În ediţia anterioară am făcut o trecere în revistă a principalelor caracterisitici ale activităţii de c
_relatedImg.jpg)
Din punct de vedere agrometeorologic, anul care a trecut le-a dat de furcă agricultorilor din mai toate zonele ţării,

Asociaţia Patronală Română din Industria Laptelui (APRIL) a demarat, luna trecută, o serie de seminarii, av&aci

Zilele comunei, aniversarea a 481 de ani de la prima atestare documentară, Sfântul Dumitru, şi, nu în ultim
Odată cu aderarea României la Comunitatea Europeană (CE), ţara noastră aplică direct noile Regulamente comunitare de i
Mai mult hobby, decât afacereAsociaţia Crescătorilor de Iepuri şi Animal
Bazându-se pe producţiile bogate ale anului 2008, cu struguri de calitate şi vinuri pe măsură, dar mai ales pe cifrele
Sute de vinuri din zeci de sortimente s-au întrecut în rafinament şi eleganţă pe parcursul a trei zile de sărbătoare
Parlamentul European (PE) a adoptat în sesiunea plenară din data de 13 ianuarie 2009 noul regulament privind utilizarea du
Luna trecută, Patronatul Naţional al Viei şi Vinului (PNVV) a organizat la sediul Ministerului Agriculturii, Pădurilor Cele mai citite azi
- Creşterea iepurilor - programarea reproducerii
- CÂNEPA (Cannabis sativa L.) – o importantă plantă tehnică
- Cultura ciupercilor, o afacere de familie
- Cultura căpşunului
- GRÂUL – Triticum aestivum L
- Hoinar în spaţiul rural din Uniunea Europeană
- Rase performante de iepuri: Californian
- Abatorul de iepuri, o afacere care promite
- Ferma piscicolă - riscuri şi oportunităţi
- Noua gamă de combine Axial-Flow de la CASE IH
Cele mai comentate azi
Abonare Newsletter
Poza zilei
Forum Agroinfo.ro
- Infiintare asociatie pentru cresterea ovinelor(24/5/2012 10:58:24)
- Ciobanescul de Bucovina o MINCIUNA imensa(19/5/2012 8:12:49)
- Expozitie internationala de ciobanesti romanesti Targoviste 20.05.2012(19/5/2012 8:1:2)
- Bovine de carne - generalitati(17/5/2012 7:21:27)
- Subventii bovine - situatia actuala si perspective(9/5/2012 2:55:13)
- REVISTA MOLDA MAGAZIN(1/5/2012 9:34:24)
- Stefanescu Cristian ACHR president(1/5/2012 9:30:16)
- Anunturi- Cumparari bovine(22/4/2012 23:31:11)
- Poze din ferma(20/4/2012 12:37:32)
- Sindicatul Crescatorilor de Taurine din Romania(13/4/2012 13:37:15)
Care credeţi că va fi cea mai rentabilă cultură agricolă în 2012?
VOTEAZAVotul dvs. a fost adaugat cu succes!
Urmând tendinţele impuse de Uniunea Europeană, proporţia utilizării surselor de energie regenerabilă trebuie să crească semnificativ. În acest scop, pentru alimentarea cu energie pe plan intern, în afară de centralele solare, eoliene şi hidrocentrale, un rol însemnat îl vor juca şi centralele energetice şi termice de ardere, alimentate cu biomasă
Sistemele GPS pentru agricultură
Exigenţele agriculturii moderne ţin de productivitate şi eficienţă ridicată. Reducerea costurilor, reducerea timpului de lucru şi siguranţa controlului asupra activităţilor agricole în globalitatea lor sunt factorii esenţiali ai rentabilităţii şi competitivităţii, atât pe plan intern, cât şi pe plan extern
Acoperiri eficiente cu costuri minime
Grupul Richel Franţa este reprezentat în România de firma Delta Exclusiv din Timişoara
Stallprofi: De la conceptul de fermă, la biogaz
Titlul acestui articol este, de fapt, motto-ul nostru, care acoperă un domeniu de specialitate vast. Nu este o tehnică de publicitate, ci exprimarea acelei concepţii de sistem cuprinzătoare, pe care Stallprofi o reprezintă şi aici, în România, de peste un an
BASF: protecţia de toamnă în culturile de rapiţă
În perioada august - septembrie a.c., firma BASF a derulat campania de prezentare a principalelor beneficii ale utilizării în toamnă a produselor de protecţia plantelor la această cultură, cu accent pe produsul de top Caramba® Turbo
Tehnologia Güttler - pregătirea solului şi aplicarea îngrăşământului verde
Aplicarea îngrăşământului verde nu asigură în totalitate elementele nutritive necesare solului, dar ajută la menţinerea humusului în sol, creşte nivelul de azot şi reduce eroziunea, ajutând solul să-şi păstreze şi conţinutul de substanţe minerale
SCAPA de ambalaje!
În cadrul campaniei “SCAPA de ambalaje!”, fermierii pot preda gratuit ambalajele provenite de la produsele de protecţia plantelor (ppp) către SCAPA - Sistemul de Colectare a Ambalajelor de Pesticide
E criză grea în cercetare
În prezent, agricultura României a decăzut foarte mult, nemaifiind capabilă să asigure hrana pentru propria populaţie. Peste trei milioane de hectare de teren arabil rămân, an de an, nelucrate, alte trei milioane hectare de păşuni şi fâneţe s-au degradat, nefiind îngrijite
Producerea de furaje verzi în sistem hidroponic
Cultura hidroponică a plantelor în soluţii nutritive, fără sol, este folosită preponderent pentru producerea de legume sau de flori, unde succesiunea ciclurilor de producţie este mai mare şi rentabilitatea culturilor foarte ridicată
Energie cu panouri solare
Premieră pentru Grupul italian Maschio-Gaspardo. Acesta a finalizat şi a pus în funcţiune o parte a instalaţiei de producere de energie cu ajutorul panourilor fotovoltaice
Mai multe Tehnologii Agricole

Forum




Flori de primăvară