Maşini de bilonat, întins folie şi plantat

 
Material furnizat de Alfa-Gép Kft
 
 
12345
Masini Agricole,29 May 2009 - 0:00,0 comentarii
Fedele Fast de la Alfa Gep
Păstrarea tradiţiei, inovaţiile, studiul pieţei, perfecţionarea tehnologică sunt valorile strategice ale firmei Alfa-Gép Kft, valabile şi în domeniul utilajelor pentru legumicultură. Firma comercializează de peste 11 ani maşini destinate legumiculturii, produse în Italia şi Ungaria, oferind cele mai noi soluţii tehnice, pentru toate categoriile de cumpărători.

De la pregătirea terenului...

Gama de utilaje oferite de Alfa-Gép acoperă toate etapele tehnologice ale culturilor legumicole de câmp, fiind garanţia obţinerii unor recolte de calitate.

În ordine tehnologică, maşina de mărunţit şi bilonat Fedele Mixer, realizează concomitent mărunţirea şi afânarea solului, precum şi profilarea bilonului. Cuţitele speciale dispuse după o spirală pe axul rotorului mărunţesc solul, realizând un pat germinativ uniform şi cu o foarte bună permeabilitate.

Maşina poate fi echipată şi cu un sistem de acţionare cu hidromotor, pentru obţinerea unui pat germinativ bine structurat, aerisit, ideal pentru dezvoltarea rapidă a răsadurilor plantate. Opţional, putem utila maşina şi cu dozatoare de îngrăşăminte chimice şi/sau insecticide.

Pe lângă toate acestea, prin intermediul sistemului pe prindere posterior, putem ataşa utilajul de întins folie şi bandă picurătoare FF-1400, realizând la o singură trecere şi întinderea foliei de protecţie pe sol. Prin aceasta, asigurăm o temperatură optimă dezvoltării răsadurilor plantate pe folie, limităm dezvoltarea buruienilor şi menţinem umiditatea în sol.

Prin banda picurătoare întinsă sub folie, asigurăm necesarul de apă şi substanţe nutritive. Terenul astfel pregătit este gata pentru plantarea răsadurilor de legume.


... până la plantare

Maşinile de plantat cu pahar - Max, cu cleme - Ten, Plant şi cu dozatoare rotative- Fast, realizează plantarea răsadurilor la fir sau la cub nutritiv pe teren liber sau acoperit cu folie de protecţie. Maşinile Fedele asigură plantarea perfect verticală a răsadurilor, la o distanţă constantă între rânduri şi între plante pe rând, cu un randament optim.

Maşina de plantat cu pahar perforator MAX este o maşină semiautomată, purtată în tiranţii tractorului, destinată plantării răsadurilor atât în spaţiu protejat, cât şi în câmp liber, chiar şi pe teren acoperit cu folie de protecţie. Se poate cupla cu maşina de întins folie, efectuând astfel, la o singură trecere, întinderea foliei, a benzii picurătoare şi plantarea.

Distanţa între plante pe rând este reglabilă, între 15 şi 162 cm, în funcţie de numărul paharelor perforatoare, iar distanţa între rânduri se poate regla între 35 şi 144 cm. Productivitatea este de maxim 3000 plante/oră/rând.

Maşinile de plantat cu cleme Ten şi Plant sunt semiautomate, purtate, destinate plantării răsadurilor la fir liber sau la cub nutritiv cu diametru mic. Răsadurile sunt aşezate de către operatori între clemele de prindere ale maşinii, fiind apoi strânse fin între acestea, conduse şi fixate în sol, la distanţă şi adâncime reglabilă.

Distanţa între plante pe rând se poate regla între 13 şi 77 cm, iar distanţa între rânduri între 50 şi 120 cm. Productivitatea este de 2000 plante/oră/rând. La nevoie, se poate face o comandă specială, pentru varianta cu distanţa între rânduri de min. 25 cm.

Maşinile de plantat Fast sunt destinate plantării răsadurilor în cub nutritiv, pe teren liber. Dozatoarele rotative orizontale, acţionate de către roţile de sprijin, fac posibilă şi plantarea răsadurilor cu frunze mai mari (roşii, varză). Distanţa între plante pe rând este reglabilă între 9 şi 83 cm, iar distanţa dintre rânduri porneşte de la min. 35 cm.

Productivitatea maşinii este de max. 5500 plante/oră/rând. Roţile de tasare speciale, de diametru mare, asigură fixarea perfectă a răsadurilor după plantare.


Echipare opţională

Toate maşinile de plantat pot fi echipate la cerere şi cu marcatoare, dozatoare de îngrăşăminte şi insecticide, precum şi cu dozatoare de apă.De asemenea, oferim şi o gamă largă de folii speciale cu protecţie UV şi benzi picurătoare.


MAŞINI DE ÎNTINS ŞI ADUNAT FOLIE

AFF-1000: maşina de întins tunel

Cu ajutorul acestei maşini se pot întinde trei dimensiuni de tunel de protecţie din folie, pe arce de metal, lemn sau plastic. Fixarea arcelor în sol se face cu un sistem de presare pneumatic. După întinderea foliei-tunel, aceasta este fixată în sol prin acoperire, cu ajutorul discurilor antrenate hidraulic.

FFSZ-1000: maşina de adunat folie

La această maşină, operatorul poate regla continuu turaţia tobei de înfăşurare, în funcţie de viteza tractorului, grosimea şi greutatea foliei sau a tunelului. Se poate folosi şi la adunatul benzii picurătoare, comandând un tambur special.

/apps/ferma/resources/imagini/logo-alfa-gep.jpg

Hungary, 5600 Békéscsaba, Szarvasi út 84.
Tel: 0036 66 447 909, RO: 0744 700 372;
Fax: 0036 66 449 434
Web: www.alfa-gep.hu

/apps/ferma/resources/imagini/logo-agro-mech.jpg

ALFA-AGROMECH SRL
Loc. Vărşand nr. 126 jud. Arad
Tel: 0744 700 372;
Web: www.alfa-gep.hu



 
 
 
 
Trimite unui prieten articolul Maşini de bilonat, întins folie şi plantat
 
Toate campurile sunt obligatorii
 
 
 
 
 
 
Adauga comentariul tau la Maşini de bilonat, întins folie şi plantat
 
Toate campurile sunt obligatorii
Daca aveti cont va rugam sa va autentificati
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Galerie de imagini

 
 

Abonare Newsletter


 
 
 
 

Poza zilei

 

Forum Agroinfo.ro

Intra acum pe forum
 
 
 
CULTURA ANULUI 2012

Care credeţi că va fi cea mai rentabilă cultură agricolă în 2012?






VOTEAZA
 
Va multumim!
Votul dvs. a fost adaugat cu succes!
Alte sondaje agricole
 
 
Plantaţii de salcie energetică, în practică

Urmând tendinţele impuse de Uniunea Europeană, proporţia utilizării surselor de energie regenerabilă trebuie să crească semnificativ. În acest scop, pentru alimentarea cu energie pe plan intern, în afară de centralele solare, eoliene şi hidrocentrale, un rol însemnat îl vor juca şi centralele energetice şi termice de ardere, alimentate cu biomasă



Sistemele GPS pentru agricultură

Exigenţele agriculturii moderne ţin de productivitate şi eficienţă ridicată. Reducerea costurilor, reducerea timpului de lucru şi siguranţa controlului asupra activităţilor agricole în globalitatea lor sunt factorii esenţiali ai rentabilităţii şi competitivităţii, atât pe plan intern, cât şi pe plan extern



Acoperiri eficiente cu costuri minime

Grupul Richel Franţa este reprezentat în România de firma Delta Exclusiv din Timişoara



Stallprofi: De la conceptul de fermă, la biogaz

Titlul acestui articol este, de fapt, motto-ul nostru, care acoperă un domeniu de specialitate vast. Nu este o tehnică de publicitate, ci exprimarea acelei concepţii de sistem cuprinzătoare, pe care Stallprofi o reprezintă şi aici, în România, de peste un an



BASF: protecţia de toamnă în culturile de rapiţă

În perioada august - septembrie a.c., firma BASF a derulat campania de prezentare a principalelor beneficii ale utilizării în toamnă a produselor de protecţia plantelor la această cultură, cu accent pe produsul de top Caramba® Turbo



Tehnologia Güttler - pregătirea solului şi aplicarea îngrăşământului verde

Aplicarea îngrăşământului verde nu asigură în totalitate elementele nutritive necesare solului, dar ajută la menţinerea humusului în sol, creşte nivelul de azot şi reduce eroziunea, ajutând solul să-şi păstreze şi conţinutul de substanţe minerale



SCAPA de ambalaje!

În cadrul campaniei “SCAPA de ambalaje!”, fermierii pot preda gratuit ambalajele provenite de la produsele de protecţia plantelor (ppp) către SCAPA - Sistemul de Colectare a Ambalajelor de Pesticide



E criză grea în cercetare

În prezent, agricultura României a decăzut foarte mult, nemaifiind capabilă să asigure hrana pentru propria populaţie. Peste trei milioane de hectare de teren arabil rămân, an de an, nelucrate, alte trei milioane hectare de păşuni şi fâneţe s-au degradat, nefiind îngrijite



Producerea de furaje verzi în sistem hidroponic

Cultura hidroponică a plantelor în soluţii nutritive, fără sol, este folosită preponderent pentru producerea de legume sau de flori, unde succesiunea ciclurilor de producţie este mai mare şi rentabilitatea culturilor foarte ridicată



Energie cu panouri solare

Premieră pentru Grupul italian Maschio-Gaspardo. Acesta a finalizat şi a pus în funcţiune o parte a instalaţiei de producere de energie cu ajutorul panourilor fotovoltaice




Mai multe Tehnologii Agricole