Sistem asociativ pentru creşterea viţelelor de reproducţie

 
Ludovic Cziszter
 
 
12345
Zootehnie,30 Jul 2010 - 9:00,0 comentarii
Diagrama partenerilor şi asociaţilor Dairy Progeny Management

• Afacere în stil american



În perioada iunie 2000 - mai 2001 am avut ocazia să muncesc în SUA, într-o afacere relativ nouă şi acolo: creşterea viţelelor de reproducţie. Am lucrat într-o operaţiune care funcţiona asociativ, pentru creşterea viţelelor de reproducţie din rasele de lapte (95% Holstein) de la vârsta de 2-5 zile până la juninci cu 40-60 de zile înainte de fătare.

Organizaţia se numeşte Dairy Progeny Management, LLP şi este un parteneriat cu răspundere limitată între R&R Imdieke Farms şi un finanţator particular. Roger, fermierul cu care am lucrat, este partenerul principal al R&R Imdieke Farms, iar R&R Imdieke Farms este partenerul managerial al Dairy Progeny Management (DPM).

DPM încheie contracte de creştere a viţelelor de reproducţie cu fermele de vaci de lapte. Există două posibilităţi, fie crescătorul de vaci de lapte plăteşte către DPM o sumă de bani pe zi de creştere şi rămâne proprietarul animalului, fie DPM cumpără animalul de la ferma de vaci de lapte după care o revinde acesteia, cu condiţia ca identitatea animalului să fie păstrată.

DPM subcontractează creşterea animalelor unor crescători asociaţi, care asigură furajele, cazarea şi munca pentru animalele care sunt în custodia lor. În acest caz, R&R Imdieke Farms este la rândul său unul dintre cei cinci fermieri asociaţi cu care lucrează DPM (figura 1). DPM deţine doar animalele cumpărate de la fermierii de vaci de lapte şi un număr limitat de echipamente de birou. Ceilalţi patru crescători asociaţi, Butch, Warren, Randy şi Bob, sunt fermieri independenţi.

Misiunea DPM este de a creşte viţelele de reproducţie, exploatând la maxim potenţialul lor genetic, pentru a realiza un profit deopotrivă pentru fermele de vaci de lapte, crescătorii asociaţi şi DPM.
Fiecare dintre crescătorii asociaţi participă mai mult sau mai puţin la activităţile DPM, în funcţie de interesul şi abilităţile sale practice, disponibilul de pământ pentru producerea furajelor, disponibilul de locuri de cazare a animalelor şi resursele de forţă de muncă.

Acest lucru face ca fiecare crescător să se ocupe de o anumită fază de creştere a viţelelor. DPM supraveghează doar ca anumite standarde să fie îndeplinite de fiecare crescător pentru ca în final să se obţină animalele dorite. DPM şi crescătorii cad de comun acord asupra asigurării confortului, a stării de sănătate, a furajării animalelor, precum şi menţinerea evidenţelor în fiecare fermă. Aceste practici sunt formalizate prin contracte scrise. Conducerea oficială a evidenţelor este responsabilitatea DPM, iar comunicarea permanentă este crucială pentru a menţine programul reproductiv şi de vaccinare al animalelor.

 

Procesul de producţie

Mutarea animalelor dintr-o fermă în alta reprezintă veriga slabă a acestui sistem de producţie, dar s-a pus la punct un sistem ce permite ca acest lucru să se efectueze uşor şi care este însoţit de un program de vaccinare foarte strict aplicat.

1. Viţeii sugari sunt aduşi săptămânal în ferma lui Roger, unde la primire sunt cântăriţi şi trataţi, după care sunt cazaţi în boxe individuale amplasate în afara adăpostului. Ferma dispune de 100 de cuşti individuale. Tratamentul constă în injectarea i.m. a 2 ml de fier şi 2 ml de vitamina E şi seleniu şi s.c. a 2 ml de penicilină retard şi 1,5 ml de Micotil, precum şi administrarea intranazală de vaccin contra IBR.

În furajare se utilizează un substituent de lapte de foarte bună calitate care are inclus un coccidiostatic. Încă de la sosirea în fermă, viţeilor li se oferă la discreţie un calf starter de bună calitate şi apă. La vârsta de 30-35 zile majoritatea viţeilor sunt înţărcaţi. După o săptămână viţeilor li se oferă un furaj concentrat granulat, astfel că la vârsta de 40-45 zile viţeii sunt mutaţi în boxe colective în grupe de câte 6-7 capete. Aceste boxe sunt amplasate în fermele lui Roger şi Randy.

2. La vârsta de 3-4 luni viţeii sunt cântăriţi şi mutaţi la Warren unde stau până la vârsta de 7-8 luni. În funcţie de afluxul de viţei, vârsta de mutare de la Warren variază, deoarece acesta nu are decât 225 locuri de cazare, şi în plus nu are teren pentru bază furajeră, Warren cumpărând toate furajele necesare. Pentru a suplini această capacitate limitată de producţie Warren face toate transporturile de animale între fermele implicate în afacerea DPM, precum şi între DPM şi fermele de vaci de lapte. Atunci când Warren este prea plin viţelele sunt transferate la Roger.

3. De la Warren (Roger) viţelele sunt mutate în boxe de pregătire pentru montă la Roger sau la Butch. La sosire animalele sunt cântărite şi vaccinate. La vârsta de cca. 12 luni animalele sunt din nou cântărite, ocazie cu care se măsoară şi înălţimea la crupă pentru a verifica dacă sunt apte pentru admitere la reproducţie. Dacă sunt, atunci se mută într-o boxă specială pentru acest lucru.

4. Această boxă se află în ferma lui Randy. Viţele sunt însămânţate artificial de două ori cu material seminal de la taurii aleşi de către fermierii de vaci de lapte. Dacă nu rămân gestante după două IA, sunt mutate într-o boxă unde care vor fi montate de un taur autorizat. Din patru în patru săptămâni veterinarul vine şi face controlul gestaţiei. Viţelele confirmate gestante sunt marcate suplimentar în ureche cu un fluturaş colorat pentru a fi uşor de identificat. Cu ocazia controlului gestaţiei se face şi cântărirea animalelor şi măsurarea înălţimii la crupă.

5. În momentul confirmării gestaţiei viţelele sunt mutate în altă boxă la Randy, iar dacă este nevoie de mai mult spaţiu la Bob. Din acest moment majoritatea operaţiunilor sunt realizate şi trebuie doar ca animalele să crească şi să se menţină starea lor de sănătate. În această perioadă se acordă atenţie membrelor, ugerului şi a apariţiei unor posibile viţele nemontate. Cu 40-60 de zile înainte de fătare animalele sunt trecute prin răscol unde li se taie coada (dacă fermierul de vaci de lapte o cere) şi li se administrează vaccinurile.

Cu ocazia fiecărei mutări sau vaccinări a animalelor se completează un formular în care se trece numărul matricol şi operaţiunea efectuată. O copie din acest formular rămâne în ferma care dă animalul în custodie, una merge în ferma care primeşte animalul în custodie, şi una merge la DPM.
Poate că acest sistem nu este perfect, fiind influenţat de mulţi factori.

Factorul cel mai important de influenţă este însă omul. Fiecare crescător asociat trebuie să fie conştient că au un ţel comun şi anume să crească viţelele de reproducţie în mod profitabil pentru fiecare, astfel încât să maximizeze potenţialul genetic al acestora. Cheia cooperării între fermieri este comunicarea.

Să nu înţelegeţi cumva că între crescătorii asociaţi nu există disensiuni sau diferenţe de opinie, la care am asistat adesea în perioada de un an de zile petrecut împreună cu ei. Scopul comun tuturor - fiecare să câştige de pe urma creşterii viţelelor - îi menţine, însă, împreună.

De exemplu, Roger nu a fost niciodată mulţumit de dezordinea din ferma lui Randy. De câte ori ajungeam la Randy, Roger îmi atrăgea atenţia asupra acestui lucru. O dată l-am întrebat de ce continuă să-i trimită animale lui Randy, iar răspunsul a venit prompt şi fără ezitare, că nici un alt fermier din zonă nu poate obţine rezultatele pe care le obţine Randy. După un timp de „cercetare” am ajuns şi eu la aceeaşi concluzie. Randy era foarte dedicat animalelor şi spre exemplu, stătea toată noaptea să recolteze furajele în faza optimă, dacă era cazul.

Nu numai interesele erau comune acestor fermieri. Ei utilizau şi unele utilaje în comun. De exemplu, Randy şi Roger foloseau acelaşi camion de distribuit nutreţuri, deoarece fermele lor erau situate relativ aproape. Singura condiţie care s-a pus a fost că cel care îl strică îl şi repară.
Butch avea o remorcă pentru transportul animalelor pe care o utilizau toţi fermierii atunci când Warren era prea ocupat să facă transportul acestora. Fără nici o plată, doar cu condiţia ca remorca să „doarmă” acasă curată.

Acesta este „conceptul” asocierii, şi cred, motorul economiei americane. Am luat parte la multe întruniri ale crescătorilor de viţele de reproducţie din statul Minnesota, care sunt afiliaţi la o asociaţie naţională (Professional Dairy Heifer Growers Association), întruniri în care se discutau probleme de tehnologie, biosecuritate, reproducţie. De multe ori am văzut lupta acestora pentru piaţa de viţei, deoarece la nivelul anului 2001 industria laptelui nu era o afacere prea profitabilă în SUA.

Atunci l-am întrebat pe Roger de ce continuă să aibă legături, chiar şi cu colegii lui de breaslă cu care a avut chiar divergenţe. Răspunsul a fost „Noi, crescătorii de viţele din rasele de lapte, avem mai multe lucruri în comun decât în contradictoriu”.

Cred că asta este esenţa asocierii, a cooperării, şi anume ţelul comun, cu beneficii pentru toţi participanţii. Sună comunist?!

 

Articol publicat în revista Ferma nr. 1(39)/2006


 
 
 
 
Trimite unui prieten articolul Sistem asociativ pentru creşterea viţelelor de reproducţie
 
Toate campurile sunt obligatorii
 
 
 
 
 
 
Adauga comentariul tau la Sistem asociativ pentru creşterea viţelelor de reproducţie
 
Toate campurile sunt obligatorii
Daca aveti cont va rugam sa va autentificati
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Galerie de imagini

<
>
 
 
 

Toate articolele scrise de

Ludovic Cziszter

Ferma de taurine de carne
Zootehnie,11 Aug 2011 - 10:00,2 comentarii

Atunci când dorim să înfiinţăm o fermă de taurine de carne, trebuie analizate cu atenţie două aspecte:

Plan de Acţiune 2011-2015...
Medicina Veterinara,03 Jun 2011 - 15:00,0 comentarii

Continuăm să prezentăm strategia politică a Uniunii Europene în domeniul bunăstării animale, după ce î

Cine suportă costurile...
Zootehnie,12 May 2011 - 14:00,0 comentarii

Economicitatea fermei şi starea de sănătate a comunităţii omeneşti este un deziderat pe care fermele care produc bu

Comportamentul alimentar al...
Zootehnie,10 Mar 2011 - 15:00,1 comentarii

Cineva spunea odată că nutriţia este o ştiinţă, pe când alimentaţia este o artă, în sensul că pentru

Sănătatea viţeilor în...
Zootehnie,09 Feb 2011 - 15:00,1 comentarii

Deşi cuştile amplasate în afara adăpostului s-au dovedit a fi sistemul cel mai bun pentru creşterea viţeilor s

Criterii de proiectare a...
Zootehnie,04 Feb 2011 - 16:00,0 comentarii

Din faza de steaming-up (ultimele două săptămâni de gestaţie) vacile trec în compartimentul de fătare, c

Exploatarea mixerelor...
Zootehnie,04 Feb 2011 - 16:00,0 comentarii

Aşa cum am promis în numărul trecut, revin cu precizări asupra optimizării lucrului cu mixerele pentru formular

Ce aşternut folosim pentru...
Zootehnie,27 Jan 2011 - 8:00,0 comentarii

Aşternutul şi performanţele viţeilor

Curs on-line de bunăstare
Medicina Veterinara,17 Jan 2011 - 13:00,0 comentarii

În anul 2009 scriam, în revista Ferma nr. 2(69), pag. 83, despre intenţia elaborării unor cursuri de bunăs

Mai multă lumină pentru...
Zootehnie,21 Dec 2010 - 15:00,0 comentarii

În ultimii ani, cercetările efectuate asupra procesului de creştere la viţelele destinate reproducţiei în

Bunăstarea taurinelor din...
Zootehnie,06 Dec 2010 - 15:00,3 comentarii

Rasa Alb-albastră belgiană, (Blanc-Bleu Belge - BBB, Belgian Blue, Belgisch Witblauw) s-a constituită relativ recent

Şchiopăturile la...
Zootehnie,28 Oct 2010 - 16:00,0 comentarii

Un articol apărut recent în revista americană Journal of Dairy Science (vol. 93, p. 4045-4053, septembrie 2010) m

Controlul ieslei poate...
Zootehnie,28 Oct 2010 - 14:00,0 comentarii

De câte ori ajung într-un grajd de vaci de lapte şi văd ieslea goală sau aproape goală îmi pun &ici

COP-ul va avea viitor doar...
Zootehnie,22 Sep 2010 - 14:00,1 comentarii

Am prezentat în ediţia anterioară a revistei Ferma situaţia controlului oficial al performanţelor de producţie

Sistem asociativ pentru...
Zootehnie,30 Jul 2010 - 9:00,0 comentarii

• Afacere în stil american

Bunăstarea animală şi...
Medicina Veterinara,27 Jul 2010 - 10:00,0 comentarii

Nu există nici un dubiu că rolul economic al animalelor de fermă este, în esenţă, acela de a furniza produse alimen

Proiectarea structurii...
Zootehnie,14 Jul 2010 - 12:00,0 comentarii

Într-un chestionar efectuat de revista Ferma, mulţi crescători şi-au exprimat dorinţa de a cunoaşte modul &ici

Când investesc în ferma...
Zootehnie,12 Jul 2010 - 13:00,2 comentarii

Născut şi crescut în Sârbova, judeţul Timiş, Dan Unipan a transformat în realitate, de-a lungul ani

Optimizarea strategiei de...
Zootehnie,16 Jun 2010 - 15:00,0 comentarii

Recomandările generale de creştere a viţeilor se referă la cazarea individuală şi la hrănirea acestora cu lapte sa

Cine este de vină pentru...
Zootehnie,27 Apr 2010 - 14:00,0 comentarii

Viţeii nou-născuţi pot fi stresaţi de o mare varietate de întâmplări obişnuite. Stresul conduce la cre

Ce condiţii trebuie să...
Zootehnie,06 Apr 2010 - 15:00,0 comentarii

Titlul acestui articol a fost sugerat de către crescători, prin intermediul sondajului realizat de către redacţia rev

Mitul celor 4,5 litri de...
Zootehnie,29 Mar 2010 - 14:00,2 comentarii

În acest articol continuăm să analizăm miturile vehiculate în creşterea taurinelor. Unul dintre ele este

Să fie lumină!
Zootehnie,09 Mar 2010 - 13:00,0 comentarii

Vrei cu 5 până la 15% mai mult lapte? Asigură 16-18 ore de lumină pe zi la vacile în lactaţie.

Mituri şi realitate în...
Zootehnie,11 Feb 2010 - 12:00,0 comentarii

În numărul din decembrie al revistei Ferma am enumerat câteva dintre zvonurile care circulă printre crescă

Mituri şi realitate în...
Zootehnie,14 Jan 2010 - 16:00,2 comentarii

În ultimul timp auzim despre creşterea taurinelor, în special despre cele pentru carne, zvonuri cum că aces

Pregătirea fermelor de...
Zootehnie,11 Dec 2009 - 16:00,0 comentarii

Dacă toată vara şi până la sfârşitul toamnei ne-am axat pe activităţi de producere a furajelor î

Fânul în hrana viţeilor...
Zootehnie,17 Nov 2009 - 13:00,0 comentarii
În mod tradiţional se recomandă ca, după înţărcare, viţeilor să li se administreze fân în cantităţi din ce în