Contaminarea laptelui cu poluanţi
Având în vedere efectele nocive pe care le pot avea asupra sănătăţii oamenilor, este important să cunoaştem aceste substanţe şi să stabilim modalităţile prin care ajung în lapte.
Pesticidele au efecte toxice, mutagene şi nocive
Pesticidele, din punct de vedere chimic, se împart în două categorii: organoclorurate şi organofosforice. Fie că sunt aplicate solurilor şi culturilor de plante, sau în tratamentul animalelor şi a adoposturilor, ele pot să ajungă din sol în plante sau pe suprafaţa furajelor pe care le consumă vacile aflate în lactaţie. De aici până la transmiterea lor în lapte este doar un pas.
- Pesticidele organofosforice pot provoca consumatorului afecţiuni ale sistemului nervos, ale ficatului şi scăderea drastică a funcţiilor de apărare a organismului.
- Pesticidele organoclorurate, aşa cum sunt DDT-ul, Lindanul sau Aldrinul, folosite pentru dezinsecţia grajdurilor, sau a animalelor, pot provoca consumatorului afecţiuni ale sistemului cardio-vascular, ale celulelor sangvine care transportă oxigenul la ţesuturi, precum şi ale celulelor care-l apără de intruşi.
Toate pesticidele afectează fetusul din uterul gravidelor şi funcţia de reproducere a femeilor. Astfel de substanţe au şi efecte mutagene, care pot duce la transformarea unor celule normale în celule canceroase.
Pesticidele organoclorurate, îndeosebi, ajung în organismul vacilor pin intermediul consumului de furaje concentrate (cereale, şroturi) şi de rădăcinoase, contaminate cu astfel de substanţe. Ele, de regulă, se depozitează ca atare în ţesutul gras şi în grăsimea laptelui. Din această cauză, laptele smântânit, precum şi zara, va conţine cantităţi neînsemnate de pesticide.
Alte modalităţi de poluare a laptelui
• Poluarea cu nitriţi şi cu nitraţi nu provine, aşa cum am fi tentaţi să credem, din consumul de furaje, care sunt bogate în aceste substanţe, deoarece vacile le descompun în rumen prin fermentaţiile microbiene care au loc aici.
Cea mai frecventă sursă de contaminare a laptelui cu nitriţi şi cu nitraţi este tocmai apa cu care se spală ugerul şi ustensilele de muls şi depozitare, atunci când aceasta este bogată în astfel de substanţe. Contaminarea se va accentua dacă nu se îndepărtează excesul de apă rămas pe suprafaţa obiectelor spălate.
• Poluarea cu antibiotice se produce atunci când acestea se administrează în tratamentul medicamentos al vacilor. Dacă în tratamentul mamitelor se foloseşte un preparat care conţine penicilină sau streptomicină sau cloramfenicol, acestea se vor elimina prin lapte în proporţie de 30-80 la sută.
La fel se întâmplă şi în cazul administrării acestor medicamente prin injecţii intramusculare sau subcutanat, pentru tratarea altor boli. Timpul de eliminare diferă în funcţie de antibioticul folosit şi de calea de administrare a acestuia.
• Poluarea cu micotoxine se realizează prin consumul de furaje contaminate cu mucegaiuri, care produc astfel de substanţe toxice (mai ales Aspergillus). Cea mai periculoasă micotoxină este aflatoxina, care se elimină în lapte chiar în primele zile după consumarea furajelor mucegăite.
• Poluarea laptelui cu metale grele nu se realizeză prin furaje, pentru că glanda mamară este un filtru foarte bun pentru aceste elemente. Ea se realizează numai prin contaminarea laptelui cu soluţii care le conţin.
SUBSTANŢE POLUANTE ÎN LAPTE
• Pesticidele sunt substanţele chimice care se folosesc în agricultură cu scopul de a distruge: insecte (insecticide), diferiţi paraziţi animali şi vegetali (paraziticide), microorganisme (desinfectanţi), mucegaiuri (fungicide), buruieni (erbicide), animale nevertebrate etc. În acelaşi timp, pesticidele previn îmbolnăvirea consumatorilor finali.
• Nitriţii şi nitraţii provin, cu precădere, din îmbogăţirea solului cu îngrăşăminte minerale, precum este azotatul de amoniu.
• Antibioticele se folosesc pentru tratarea vacilor împotriva diferitelor boli infecţioase.
• Micotoxinele constau în specii de mucegaiuri care cresc pe furaje sau pe produsele lactate conservate necorespunzător, acestea putând elabora diferite substanţe toxice.
• Radionucleotizii provin din centralele termonucleare sau din exploatarea de minereuri radioactive.
• Metalele grele, aşa cum sunt: plumbul, cadmiul, mercurul, pot ajunge şi ele în lapte din furaje sau din conserve.
IMPORTANT
• Pe parcursul administrării de antibiotice, laptele muls de la vaca tratată nu trebuie dat în consum, întrucât antibiotcele nu se inactiveză prin fierbera laptelui.
• Nici micotoxinele nu se inactivează prin fierbera laptelui. Acestea pot contamina chiar şi laptele praf păstrat necorespunzător.
Toate articolele scrise de
Cornelia VINTILĂ

Nivelul ureei din lapte ne ajută să estimăm indirect cantitatea şi calitatea proteinelor din raţia de hrană a vacil

Crescătorul de vaci care produce lapte marfă pentru vânzare ştie, cu siguranţă, că el poate rămâne pe

În ediţia din luna martie a revistei Ferma v-am propus un program de prevenire a mamitelor la vaci. Am insistat as

În articolul “Sănătatea ugerului”, publicat în numărul trecut al revistei noastre, am analizat

Chiar şi atunci când în ferma de vaci sunt asigurate toate condiţiile pentru obţinerea unor venituri subst

Într-un articol publicat în luna septembrie, am precizat câteva dintre măsurile pe care trebuie să le

Specialiştii în nutriţia rumegătoarelor sunt cu toţii de acord că o producţie maximă de lapte se poate obţi

O vacă este cu atât mai preţioasă cu cât rămâne în fermă mai multe lactaţii. Această propr

Determinarea nivelului ureei din lapte ne ajută, în primul rând, să asigurăm vacilor o nutriţie corectă şi să pr

Susţin acest lucru din două motive, şi anume:
1) eu ştiu care sunt cerinţele pentru ca un lapte să poată fi

Dacă dorim să obţinem un lapte de calitate, la nivelul standardelor europene, trebuie să realizăm următoarele:

Ureea din lapte este un indicator fidel al cantităţii de proteină din raţia de hrană, ceea ce ne permite să evităm

Fermierii, care-şi contabilizează cu conştiinciozitate veniturile şi cheltuielile, afirmă că o junincă în mo

În numărul trecut al revistei noastre am afirmat, cu argumente, că numărul de celule somatice din laptele muls d

Calitatea igenică a laptelui proaspăt muls se măsoară cu ajutorul a doi indicatori, şi anume: numărul de celule som

Câştigurile obţinute de către furnizorii de lapte depind de volumul acestuia, pe de o parte, şi de calitatea lu

Laptele, alături de carne, este alimentul care se recomandă a fi consumat “singur”, neprelucrat şi fără

Răcirea este cea mai importantă operaţie pe care trebuie să o facă fermierul în procesul de prelucrare primar

Embrionul şi apoi fătul se dezvoltă pe seama multiplicării celulei ou, rezultată în urma fecundaţiei şi a di

Laptele de calitate sau “laptele curat”, este un aliment superior. Ingredientele naturale ale acestuia (prote

Numărul celulelor somatice este un indicator de calitate a laptelui şi se poate menţine la cel mai scăzut nivel, dac
Laptele proaspăt muls, şi laptele în general, este un mediu nutritiv excelent pentru înmulţirea microbilor, principalul
Suntem cu toţii conştienţi că, în viitorul foarte apropiat, nu vom mai putea vinde lapte pe piaţă decât dacă acesta
În numărul din septembrie al revistei am descris modul în care se procedează pentru detecţia falsificării laptelui pri
Numărul de celule somatice, precum şi numărul total de germeni care se regăsesc în lapte, califică această materie pr
În conţinutul laptelui, şi prin urmare în produsele lactate, se pot strecura substanţe străine, de regulă cu efect to
În numerele anterioare ale revistei noastre am publicat o serie de articole în care am descris modul în care unele persoaCele mai citite azi
- Contaminarea laptelui cu poluanţi
- LEGEA PRIVIND PROTECŢIA ANIMALELOR
- Ferma piscicolă - riscuri şi oportunităţi
- Cultura fasolei în sere şi în solariile calde
- Reguli de aur pentru îngrăşarea porcilor
- GRÂUL – Triticum aestivum L
- Roirea naturală necontrolată provoacă mari pierderi productive în stupine
- De acum Badea Ion vrea să crească numai oi cu miei gemeni
- CÂNEPA (Cannabis sativa L.) – o importantă plantă tehnică
- Ordonanţa de urgenţă nr. 74 din 25 iunie 2009
Cele mai comentate azi
Abonare Newsletter
Poza zilei
Forum Agroinfo.ro
- Ciobanescul de Bucovina o MINCIUNA imensa(19/5/2012 8:12:49)
- Expozitie internationala de ciobanesti romanesti Targoviste 20.05.2012(19/5/2012 8:1:2)
- Bovine de carne - generalitati(17/5/2012 7:21:27)
- Subventii bovine - situatia actuala si perspective(9/5/2012 2:55:13)
- REVISTA MOLDA MAGAZIN(1/5/2012 9:34:24)
- Stefanescu Cristian ACHR president(1/5/2012 9:30:16)
- Anunturi- Cumparari bovine(22/4/2012 23:31:11)
- Poze din ferma(20/4/2012 12:37:32)
- Sindicatul Crescatorilor de Taurine din Romania(13/4/2012 13:37:15)
- CRV lanseaza site-ul HGenetics.ro(13/4/2012 13:32:23)
Care credeţi că va fi cea mai rentabilă cultură agricolă în 2012?
VOTEAZAVotul dvs. a fost adaugat cu succes!
Urmând tendinţele impuse de Uniunea Europeană, proporţia utilizării surselor de energie regenerabilă trebuie să crească semnificativ. În acest scop, pentru alimentarea cu energie pe plan intern, în afară de centralele solare, eoliene şi hidrocentrale, un rol însemnat îl vor juca şi centralele energetice şi termice de ardere, alimentate cu biomasă
Sistemele GPS pentru agricultură
Exigenţele agriculturii moderne ţin de productivitate şi eficienţă ridicată. Reducerea costurilor, reducerea timpului de lucru şi siguranţa controlului asupra activităţilor agricole în globalitatea lor sunt factorii esenţiali ai rentabilităţii şi competitivităţii, atât pe plan intern, cât şi pe plan extern
Acoperiri eficiente cu costuri minime
Grupul Richel Franţa este reprezentat în România de firma Delta Exclusiv din Timişoara
Stallprofi: De la conceptul de fermă, la biogaz
Titlul acestui articol este, de fapt, motto-ul nostru, care acoperă un domeniu de specialitate vast. Nu este o tehnică de publicitate, ci exprimarea acelei concepţii de sistem cuprinzătoare, pe care Stallprofi o reprezintă şi aici, în România, de peste un an
BASF: protecţia de toamnă în culturile de rapiţă
În perioada august - septembrie a.c., firma BASF a derulat campania de prezentare a principalelor beneficii ale utilizării în toamnă a produselor de protecţia plantelor la această cultură, cu accent pe produsul de top Caramba® Turbo
Tehnologia Güttler - pregătirea solului şi aplicarea îngrăşământului verde
Aplicarea îngrăşământului verde nu asigură în totalitate elementele nutritive necesare solului, dar ajută la menţinerea humusului în sol, creşte nivelul de azot şi reduce eroziunea, ajutând solul să-şi păstreze şi conţinutul de substanţe minerale
SCAPA de ambalaje!
În cadrul campaniei “SCAPA de ambalaje!”, fermierii pot preda gratuit ambalajele provenite de la produsele de protecţia plantelor (ppp) către SCAPA - Sistemul de Colectare a Ambalajelor de Pesticide
E criză grea în cercetare
În prezent, agricultura României a decăzut foarte mult, nemaifiind capabilă să asigure hrana pentru propria populaţie. Peste trei milioane de hectare de teren arabil rămân, an de an, nelucrate, alte trei milioane hectare de păşuni şi fâneţe s-au degradat, nefiind îngrijite
Producerea de furaje verzi în sistem hidroponic
Cultura hidroponică a plantelor în soluţii nutritive, fără sol, este folosită preponderent pentru producerea de legume sau de flori, unde succesiunea ciclurilor de producţie este mai mare şi rentabilitatea culturilor foarte ridicată
Energie cu panouri solare
Premieră pentru Grupul italian Maschio-Gaspardo. Acesta a finalizat şi a pus în funcţiune o parte a instalaţiei de producere de energie cu ajutorul panourilor fotovoltaice
Mai multe Tehnologii Agricole

Forum


Flori de primăvară