Suplimente vitaminice pentru capre

 
 
12345
Zootehnie,08 Feb 2010 - 16:00,0 comentarii
Capre

Vitaminele sunt componente esenţiale pentru desfăşurarea normală a proceselor metabolice ale organismului. Prin masa verde ingerată de către capre în timpul perioadei de păşunat, ar trebui să se asigure nivele adecvate de vitamine sau precursori ai acestora pentru a menţine sănătatea animalelor.



În perioada de stabulaţie, când apare şi vârful curbei de lactaţie sau când furajarea este insuficientă din diferite motive, este necesar să asigurăm caprelor un supliment vitaminic pentru a nu încetini sau bloca procesele metabolice în care sunt implicate vitaminele.

După solubilitate (mediu în care se dizolvă) vitaminele se împart în liposolubile (A; D; E şi K) şi hidrosolubile (Complex B şi vit. C). Cele din prima grupă se dizolvă în grăsimi, iar cele din a doua grupă, în apă.

Bacteriile din rumenul caprelor pot sintetiza (produce) cantităţi adecvate de vitamine hidrosolubile. Tiamina sau vitamina B1 poate fi deficitară dacă în raţie intră cantităţi mari de concentrate, ceea ce poate duce la poliencefalomalacie manifestată prin orbire şi probleme nervoase. Deschiderea pupilei devine mai mult verticală decât orizontală.

Vitaminele liposolubile trebuie suplimentate prin raţie în perioadele critice, amintite anterior, pentru că organismul nu are capacitatea de a le produce. Recomandările sunt de a asigura 8000 UI vitamina A, 1600 UI vitamina D şi 16 UI vitamina E la kilogramul de amestec de concentrate în care se introduc sub formă de premix vitamino-mineral. Ficatul caprelor poate stoca cantităţi semnificative de vitamine liposolubile.

Având în vedere rolul multiplu pe care vitaminele îl îndeplinesc în organism, se recomandă ca în perioadele fiziologice critice (ultima lună de gestaţie, vârful curbei de lactaţie) şi în cele în care furajul este insuficient să se acorde o mare atenţie asigurării necesarului zilnic de vitamine pentru a avea animale sănătoase care să fete în bune condiţii şi ulterior să-şi exprime potenţialul productiv la valoarea maximă.

ROLUL VITAMINELOR

Vitamina A poate fi sintetizată din caroten ce se găseşte în masa verde şi în fânul de culoare verde bine conservat. Această vitamină este necesară pentru înnoirea celulelor epiteliale, ale pielii şi în procesul de creştere a organismului.

Deficienţa de vitamină A poate determina apariţia următoarelor simptome: tulburări de vedere, diaree, probleme respiratorii şi de reproducere.

Vitamina D se numeşte şi "vitamina luminii" solare pentru că ea nu poate fi sintetizată decât cu ajutorul razelor solare. Lumina ultravioletă converteşte provitamina D din piele într-o formă care poate fi folosită de către animal.

Uzual, chiar expunerea pentru un timp limitat la razele solare poate să asigure necesarul zilnic de vitamină D. Fânul conţine provitamina D cu condiţia să fie de calitate şi bine conservat. Vitamina D este implicată în absorbţia calciului şi în procesele metabolice din organism. Carenţa în vitamina D duce la rahitism, şchiopături, fragilitatea oaselor şi deformarea membrelor.

Vitamina E şi seleniul au în principal rol antioxidant. Necesarul zilnic de vitamină este strâns legat de asigurarea seleniului. Astfel, vitamina E este foarte importantă în zonele în care solul este deficitar în seleniu.

Carenţa în vitamina E şi în seleniu afectează în special iezii, determinând apariţia miodistrofiei cunoscută şi ca boala muşchilor albi. La capre scade sistemul imunitar şi determină probleme de reproducţie.

Vitamina K are un rol extrem de important în coagularea sângelui. De regulă, aceasta este produsă de bacterii în tractul digestiv şi absorbită la nivelul mucoasei, motiv pentru care nu este necesară suplimentarea prin raţie.


 
 
 
 
Trimite unui prieten articolul Suplimente vitaminice pentru capre
 
Toate campurile sunt obligatorii
 
 
 
 
 
 
Adauga comentariul tau la Suplimente vitaminice pentru capre
 
Toate campurile sunt obligatorii
Daca aveti cont va rugam sa va autentificati
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Articole corelate

Creşterea şi...
Zootehnie, 16 Jun 2009 - 18:00,1 comentarii
Performanţele individuale ale animalelor depind atât de cantitatea de nutrienţi pe care îi ingeră, cât şi de... [ continuare ]

Zootehnie

Hrănirea automată cu...
Ferma , 19 Jan 2012 - 14:00,0 comentarii
Super Farm Land vă prezintă o soluţia practică pentru administrarea automată a laptelui la miei şi iezi. ... [ continuare ]
Altfel de calcule în ferma...
Ioan Ladosi , 17 Jan 2012 - 14:00,1 comentarii
În sistemele moderne de creştere a suinelor, primul produs cuantificabil valoric este purcelul înţărcat, ... [ continuare ]
Ciobănescul Mioritic -...
Ferma , 13 Jan 2012 - 14:00,0 comentarii
Alături de alte rase de animale de interes zootehnic, România se poate mândri şi cu cele patru rase ... [ continuare ]
Reducerea azotului din...
Ferma , 13 Jan 2012 - 14:00,0 comentarii
Fermele de păsări cu creştere intensivă pot constitui surse importante de efluenţi cu azot, fosfor şi ... [ continuare ]
În 2011, statul ia...
Olivia FIRI , 30 Dec 2011 - 14:00,1 comentarii
În ultima lună a anului, crescătorii de ovine şi caprine nu primiseră, încă, acea brumă de subvenţie ... [ continuare ]
Un nou aşternut adânc...
Ferma , 09 Dec 2011 - 16:00,2 comentarii
Răspunsul fermierilor la întrebarea: “Care este cel mai bun sistem de întreţinere a vacilor la ... [ continuare ]
Genetica WWS, premiată la...
Ferma , 09 Dec 2011 - 15:00,1 comentarii
Felicităm atât participanţii, cât şi câştigătorii celei de-a XVI-a ediţii a Expoziţiei IndAgra ... [ continuare ]
Costeşti: Festivalul oilor
Ioan Pădeanu , 08 Dec 2011 - 14:00,2 comentarii
Crescătorii de ovine din Transilvania, şi nu numai, au aşteptat cu un viu interes expoziţia de ovine de la ... [ continuare ]
Vierul PIC 426 Performer,...
Ferma , 08 Dec 2011 - 14:00,2 comentarii
Ca de fiecare dată la evenimentele organizate anual, echipa PIC România a prezentat, în cadrul ... [ continuare ]
DEL-CA-MAG: 100% natural -...
Ferma , 07 Dec 2011 - 14:00,3 comentarii
Deţinătorii de ferme de vaci de lapte şi de viţei, dar şi de pui de carne, au acum la îndemână un ... [ continuare ]

Cele mai citite azi

 

Cele mai comentate azi

 

Abonare Newsletter


 
 
 
 

Poza zilei

 

Forum Agroinfo.ro

Intra acum pe forum
 
 
 
Recolta grau 2011

Recoltaţi anul acesta mai mult grâu decât anul trecut?





VOTEAZA
 
Va multumim!
Votul dvs. a fost adaugat cu succes!
Alte sondaje agricole
 
 
Acoperiri eficiente cu costuri minime

Grupul Richel Franţa este reprezentat în România de firma Delta Exclusiv din Timişoara



Stallprofi: De la conceptul de fermă, la biogaz

Titlul acestui articol este, de fapt, motto-ul nostru, care acoperă un domeniu de specialitate vast. Nu este o tehnică de publicitate, ci exprimarea acelei concepţii de sistem cuprinzătoare, pe care Stallprofi o reprezintă şi aici, în România, de peste un an



BASF: protecţia de toamnă în culturile de rapiţă

În perioada august - septembrie a.c., firma BASF a derulat campania de prezentare a principalelor beneficii ale utilizării în toamnă a produselor de protecţia plantelor la această cultură, cu accent pe produsul de top Caramba® Turbo



Tehnologia Güttler - pregătirea solului şi aplicarea îngrăşământului verde

Aplicarea îngrăşământului verde nu asigură în totalitate elementele nutritive necesare solului, dar ajută la menţinerea humusului în sol, creşte nivelul de azot şi reduce eroziunea, ajutând solul să-şi păstreze şi conţinutul de substanţe minerale



SCAPA de ambalaje!

În cadrul campaniei “SCAPA de ambalaje!”, fermierii pot preda gratuit ambalajele provenite de la produsele de protecţia plantelor (ppp) către SCAPA - Sistemul de Colectare a Ambalajelor de Pesticide



E criză grea în cercetare

În prezent, agricultura României a decăzut foarte mult, nemaifiind capabilă să asigure hrana pentru propria populaţie. Peste trei milioane de hectare de teren arabil rămân, an de an, nelucrate, alte trei milioane hectare de păşuni şi fâneţe s-au degradat, nefiind îngrijite



Producerea de furaje verzi în sistem hidroponic

Cultura hidroponică a plantelor în soluţii nutritive, fără sol, este folosită preponderent pentru producerea de legume sau de flori, unde succesiunea ciclurilor de producţie este mai mare şi rentabilitatea culturilor foarte ridicată



Energie cu panouri solare

Premieră pentru Grupul italian Maschio-Gaspardo. Acesta a finalizat şi a pus în funcţiune o parte a instalaţiei de producere de energie cu ajutorul panourilor fotovoltaice



Cazanele pe biomasă reduc cheltuielile şi măresc profitul

Pe piaţa românească au ajuns, cu dată mai recentă, şi centrale de încălzire a locuinţelor, halelor agricole şi industriale, pe bază de biomasă, mult mai economice decât cele pe bază de combustibili convenţionali



Fiţi independent energetic!

Deţineţi o exploataţie agricolă, silvică, o cabană şi pur şi simplu vă gândiţi să deveniţi independent din punct de vedere energetic?




Mai multe Tehnologii Agricole