O soluţie de criză: "criza de necesitate"

 
 
1 2 3 45
Agronomie,18 Nov 2008 - 1:01,9 comentarii
Porumb şi Grâu
Nu ştiu sigur cum e pe la alţii, dar la noi, la români, cum încep lucrurile să se mişte puţin înspre bine, cum apare din senin o nouă criză care dă, evident, totul peste cap şi ne întoarcem cuminţi de unde-am plecat, dacă nu mai rău.

Nu ştiu sigur cum e pe la alţii, dar la noi, la români, cum încep lucrurile să se mişte puţin înspre bine, cum apare din senin o nouă criză care dă, evident, totul peste cap şi ne întoarcem cuminţi de unde-am plecat, dacă nu mai rău.

Analizând moda ultimelor "crize", constatăm că, în mare parte, ele au fost provocate de anumiţi factori (se poate "citi" şi anumite interese), care se traduc în economia noastră agricolă drept "mecanisme de reglare a preţurilor". Adică nu e câştigul pentru cine munceşte, ci pentru cine le potriveşte! Nu ştiu dacă are neapărat o răspândire mai largă acest raţionament, în ţara noastră însă, cei ce-l aplică au de câştigat, cu siguranţă, de pe urma "falselor crize".

Să analizăm o astfel de "criză de necesitate":

Aflaţi cine sunt X şi Y, ştiind că:

1. se dau: producţii relativ bune de cereale şi preţ mare la cereale

- cine are de câştigat la punctul 1: producătorul (agricultorul)

2. se cer: producţii şi mai mari de cereale şi preţ mic la cereale

- cine are de câştigat la punctul 2: necunoscutele X şi Y

3. pretextul invocat: criză economică mondială, recesiune

Rezolvare:

Pe fondul acutizării crizei economice mondiale, la noi preţurile cerealelor au început să scadă vertiginos, în condiţiile în care anul acesta s-au înregistrat producţii record. De teamă să nu rămână cu atâta recoltă pe cap, ştiută fiind o altă "criză", aceea a spaţiilor de depozitare, agricultorii au început să-şi vândă grânele la preţuri de nimic. Şi uite-aşa, X şi Y şi-au umplut silozurile cu investiţii minime, prin simpla punere în funcţiune a unui "mecanism de reglare a preţurilor". Să spunem un "mecanism propriu", care ţine de anumite interese economice, la fel de proprii.

Şi să mai spunem că UE a inventat pentru statele membre nişte mecanisme reale de intervenţie pe piaţă, menite să regleze fluctuaţiile de acest gen, care la noi sunt însă doar o vorbărie electorală şi nimic mai mult. Şi în agricultură ca la sănătate: avem tehnică ultramodernă în spitale de care nu beneficiază orice bolnav român de rând; dar, chipurile (pretextul), aparatura nu e folosită pentru că nu se pricepe nimeni să lucreze cu ea...

Vi se par cunoscute formulările de genul: "iminenta scumpire a alimentelor, pe fondul crizei petrolului... ", "anunţata criză a laptelui în Europa... ", "criza forţei de muncă... "?

Pe fondul unei situaţii economice mondiale, X şi Y au profitat din plin şi au dat naştere "falselor crize", pentru a rezolva probleme mai mari sau mai mici, pe care la un moment dat le-au scăpat de sub control. În prag de sărbători, românii, agricultori sau nu, îşi primesc cu vârf şi îndesat "răsplata" pentru că au fost cinstiţi, creduli şi muncitori până la epuizare: disponibilizări, scumpiri la alimente, energie, gaze etc. , impozite şi taxe cât se poate de mari şi de multe, salarii mai mici, prime şi bonificaţii zero. Dacă te duci pe la unele bănci să iei bani cu împrumut, pe dobânzi astronomice, evident, pe lângă că faptul că nu-ţi aprobă nimeni creditul, eşti suspectat din priviri şi catalogat din start drept un rău platnic. Dar suporţi cu stoicism, nu? Inclusiv când un funcţionăraş de doi la leu, după ce te-a analizat îndelung, cu pretenţii de mare cunoscător, te întreabă revoltat ceva de genul: "cum o să îţi achiţi tu ratele, dom’le, ca să-ţi amenajezi baia, când n-ai avut bani să-ţi cumperi vasul de toaletă care e crăpat de 20 de ani!"

Dar... pentru că am fost cuminţi şi am înţeles că ne confruntăm cu o "mare criză" (a lui X şi Y), primim oferte la autoturisme, la croaziere exotice de revelion, oferte 3 în 1 şi 1 produs plătit, 10 gratis sau reduceri foarte mari la apartamente, pe care mai puţin şi le cumpărăm doar cu buletinul.

Acestea fiind spuse, mai uitaţi-vă ce se întâmplă în jurul d-voastră... Cine şi de ce ar avea nevoie de o falsă criză economică... Cine face dintr-o problemă mondială un pretext pentru propriile avantaje... Şi veţi afla şi singuri necunoscutele sau cine stă în spatele acestor crize de necesitate...

În tot balamucul electoral care ne agasează cu insistenţă, mizând pe decizii cum nu s-au mai văzut şi auzit, menite să ne scoată din crizele economice care ne bat la hotare, şi în care ne aruncăm fără să ne invite nimeni, n-am reţinut nici o măsură realistă referitoare la agricultura României. Vorba unui mare român... în cazul ăsta "eu cu cine votez?". Că facem ce facem şi până la urmă vom ajunge în postura jenantă de a ne lăsa hrăniţi de alţii, când, cu puţin efort, putem noi să dăm de mâncare celor care se laudă cu o agricultură şi economie dezvoltată.

 
 
 
 
Trimite unui prieten articolul O soluţie de criză: "criza de necesitate"
 
Toate campurile sunt obligatorii
 
 
 
 
 
 
Adauga comentariul tau la O soluţie de criză: "criza de necesitate"
 
Toate campurile sunt obligatorii
Daca aveti cont va rugam sa va autentificati
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

9 ComentariiCOMENTEAZA

anonim, 03-May-2009 13:23:45
Mai avem doar pamantul...
Interesul este sa ne vindem pamantul samsarilor (intermediarilor)care fac jocul strainilor
anonim, 28-Feb-2009 23:32:14
subventii....
an ianuarie guvernul promite subventii grase,februarie gvernul merge la bruxel si primeste bani sa nu dea subventii .interesul UE.este ca romanii sa fim cersetori.,consmatori nu concurenta loiala.
anonim, 10-Feb-2009 18:25:02
De ce?!...
Pentru ca lipsesc oamenii potriviti la locul potrivit!Politica la nivel inalt se impune!
anonim, 04-Feb-2009 19:54:26
subventii...
de ce avem mai mici subventii ca Europa de Vest?
anonim, 26-Nov-2008 23:56:53
Trebuie sa fii pesimist!...
Mai bine sa fii pesimist si sa incerci sa te protejezi, decat sa fii optimist si sa nu bagi in sema criza (nu numai) financiara, care ne inconjoara!
anonim, 26-Nov-2008 17:10:15
Nu trebuie sa fim pesimisti........
Nu trebuie sa fim pesimisti.....
anonim, 26-Nov-2008 17:10:15
Nu trebuie sa fim pesimisti........
Nu trebuie sa fim pesimisti.....
anonim, 26-Nov-2008 17:08:15
Criza Economică...
u ştiu sigur cum e pe la alţii, dar la noi, la români, cum încep lucrurile să se mişte puţin înspre bine, cum apare din senin o nouă criză care dă, evident, totul peste cap şi ne întoarcem cuminţi de unde-am plecat, dacă nu mai rău.
anonim, 24-Nov-2008 20:39:37
Bataie de joc...
Agricultura a ajuns cenusareasa economiei, unde fara o bursa reala a cerealelor si subventii competitive,v-a ingrosa lista societatilor cu profil agricol falimentare.
 
ADAUGA COMENTARIUL TAU
 
 

Articole corelate

Momentan nu sunt articole corelate

Agronomie

Culturile de câmp la...
Ioan Borcean , 06 Feb 2012 - 16:00,0 comentarii
Odată intraţi în noul an, agenda de lucru a fermierilor este tot mai încărcată pe zi ce trece. ... [ continuare ]
Sămânţa bună dă roade...
Marian MUŞAT , 01 Feb 2012 - 16:00,2 comentarii
După ce a muncit o viaţă întreagă în industria de procesare a producţiei agricole, în principal ... [ continuare ]
Starea culturilor de câmp
Paula CHIRCULESCU , 31 Jan 2012 - 15:00,0 comentarii
Nivelul redus al umidităţii din sol nu a permis răsărirea, respectiv dezvoltarea culturilor de toamnă în ... [ continuare ]
Putem avea recolte bogate...
Cosmin Trif , 30 Jan 2012 - 14:00,0 comentarii
Apa nu poate fi înlocuită cu nimic în agricultură, însă există câteva măsuri ... [ continuare ]
Agrotehnica antierozională...
Marian MUŞAT , 30 Jan 2012 - 14:00,2 comentarii
Eroziunea solului de suprafaţă şi de adâncime accentuează progresiv şi agresiv fenomenul de deşertificare ... [ continuare ]
Agricultura în Olanda
Liviu GORDEA , 27 Jan 2012 - 15:00,3 comentarii
Agricultura olandeză este principala furnizoare la nivel mondial de produse horticole şi un exportator important de ... [ continuare ]
Seceta de primăvară e...
Cosmin Trif , 25 Jan 2012 - 16:00,0 comentarii
După pagubele înregistrate la culturile de toamnă, îndeosebi la rapiţă, fermierii îşi concep ... [ continuare ]
Fitopatologie - ediţia II
Ferma , 25 Jan 2012 - 14:00,0 comentarii
Această lucrare se adresează în primul rând studenţilor şi profesorilor de biologie, ecologilor dar şi ... [ continuare ]
O nouă lege a pajiştilor
Teodor Maruşca , 18 Jan 2012 - 14:00,1 comentarii
După o lungă aşteptare, Legea nr. 214 pentru organizarea, administrarea şi exploatarea pajiştilor, a fost ... [ continuare ]
Răsaduri altoite de la...
Ferma , 16 Jan 2012 - 16:00,0 comentarii
Agriplant - cel mai important producător de răsaduri altoite din Grecia - produce între 350.000 şi 500.000 de ... [ continuare ]

Cele mai citite azi

 

Cele mai comentate azi

 

Abonare Newsletter


 
 
 
 

Poza zilei

 

Forum Agroinfo.ro

Intra acum pe forum
 
 
 
Recolta grau 2011

Recoltaţi anul acesta mai mult grâu decât anul trecut?





VOTEAZA
 
Va multumim!
Votul dvs. a fost adaugat cu succes!
Alte sondaje agricole
 
 
Acoperiri eficiente cu costuri minime

Grupul Richel Franţa este reprezentat în România de firma Delta Exclusiv din Timişoara



Stallprofi: De la conceptul de fermă, la biogaz

Titlul acestui articol este, de fapt, motto-ul nostru, care acoperă un domeniu de specialitate vast. Nu este o tehnică de publicitate, ci exprimarea acelei concepţii de sistem cuprinzătoare, pe care Stallprofi o reprezintă şi aici, în România, de peste un an



BASF: protecţia de toamnă în culturile de rapiţă

În perioada august - septembrie a.c., firma BASF a derulat campania de prezentare a principalelor beneficii ale utilizării în toamnă a produselor de protecţia plantelor la această cultură, cu accent pe produsul de top Caramba® Turbo



Tehnologia Güttler - pregătirea solului şi aplicarea îngrăşământului verde

Aplicarea îngrăşământului verde nu asigură în totalitate elementele nutritive necesare solului, dar ajută la menţinerea humusului în sol, creşte nivelul de azot şi reduce eroziunea, ajutând solul să-şi păstreze şi conţinutul de substanţe minerale



SCAPA de ambalaje!

În cadrul campaniei “SCAPA de ambalaje!”, fermierii pot preda gratuit ambalajele provenite de la produsele de protecţia plantelor (ppp) către SCAPA - Sistemul de Colectare a Ambalajelor de Pesticide



E criză grea în cercetare

În prezent, agricultura României a decăzut foarte mult, nemaifiind capabilă să asigure hrana pentru propria populaţie. Peste trei milioane de hectare de teren arabil rămân, an de an, nelucrate, alte trei milioane hectare de păşuni şi fâneţe s-au degradat, nefiind îngrijite



Producerea de furaje verzi în sistem hidroponic

Cultura hidroponică a plantelor în soluţii nutritive, fără sol, este folosită preponderent pentru producerea de legume sau de flori, unde succesiunea ciclurilor de producţie este mai mare şi rentabilitatea culturilor foarte ridicată



Energie cu panouri solare

Premieră pentru Grupul italian Maschio-Gaspardo. Acesta a finalizat şi a pus în funcţiune o parte a instalaţiei de producere de energie cu ajutorul panourilor fotovoltaice



Cazanele pe biomasă reduc cheltuielile şi măresc profitul

Pe piaţa românească au ajuns, cu dată mai recentă, şi centrale de încălzire a locuinţelor, halelor agricole şi industriale, pe bază de biomasă, mult mai economice decât cele pe bază de combustibili convenţionali



Fiţi independent energetic!

Deţineţi o exploataţie agricolă, silvică, o cabană şi pur şi simplu vă gândiţi să deveniţi independent din punct de vedere energetic?




Mai multe Tehnologii Agricole