Estimări privind evoluţia condiţiilor agrometeorologice în intervalul iulie - august 2010
Luna iulie se va caracteriza printr-un regim termic al aerului mai ridicat decât în mod normal, pe aproape întreg teritoriul agricol al ţării. Pe parcursul lunii august se va menţine o vreme mai caldă decât în mod obişnuit în cea mai mare parte a regiunilor agricole.
Sub aspect pluviometric, în luna iulie cantităţile de precipitaţii vor fi în general deficitare comparativ cu cerinţele faţă de apă ale speciilor prăşitoare în aproape toate regiunile agricole, exceptând zonele centrale şi nordice, unde acestea vor putea fi apropiate de valorile medii multianuale lunare.
Pe parcursul lunii august se va menţine o vreme mai caldă decât în mod obişnuit în cea mai mare parte a regiunilor agricole, iar în nordul şi centrul ţării va predomina un regim termic al aerului în general normal. Se prognozează ploi locale cu caracter de aversă, însoţite de descărcări electrice şi intensificări de scurtă durată ale vântului în aproape toată ţara. Totodată, cantităţile de apă vor fi apropiate de valorile medii multianuale în majoritatea zonelor de cultură, iar în sudul şi sud-estul ţării, precipitaţiile se pot situa sub normele climatologice lunare.
Starea solului
În lunile iulie-august 2010, rezerva de umiditate în cultura de porumb, pe profilul de sol 0-100 cm se va încadra în limite satisfăcătoare şi apropiate de optim în regiunile agricole vestice, centrale şi nordice ale ţării. În Dobrogea, cea mai mare parte a Munteniei şi Olteniei, sudul şi estul Moldovei, precum şi în vestul Banatului şi al Crişanei, vor fi posibile deficite accentuate de apă, seceta pedologică având diferite grade de intensitate (moderată, puternică şi extremă).
Starea de vegetaţie a culturilor agricole
În luna iulie, regimul termic al aerului mai ridicat decât în mod normal, va determina forţarea proceselor biologice, precum şi ofilirea, răsucirea şi uscarea parţială a aparatului foliar la culturile prăşitoare, îndeosebi în zonele cu deficite ridicate de umiditate în sol din sudul, sud-estul şi estul ţării.
De asemenea, în condiţiile accentuării stresului hidrotermic din aer şi sol, la porumb va fi posibilă creşterea procentului de plante sterile, iar la floarea-soarelui, subdimensionarea capitulelelor.
În zonele depresionare din centrul şi nordul ţării, grâul de toamnă va parcurge predominant faza de maturitate deplină (10-100%), iar în restul teritoriului se vor putea definitiva lucrările de recoltare încă din prima decadă a lunii.
Floarea-soarelui se va afla în fazele de înflorire (30-100%) şi maturitate ceară (10-100%), iar local, în sudul ţării, se va putea declanşa faza de maturitate deplină (10-40%).
Sub aspect fenologic, porumbul îşi va continua apariţia paniculului (80-100%), înflorirea-mătăsirea (40-100%) şi maturitatea lapte (10-100%). Cele mai avansate în vegetaţie vor fi culturile din jumătatea de sud a ţării, în special hibrizii extratimpurii şi timpurii, la care se va semnala maturitatea ceară (10-30%).
În majoritatea plantaţiilor, seminţoasele se vor afla în fazele de creştere a frunzelor/rodului, acumularea zahărului şi coacerea fructelor, iar sâmburoasele, la maturarea fructelor şi recoltarea eşalonată a acestora. La viţa de vie se vor înregistra creşterea şi dezvoltarea boabelor în toate podgoriile, iar la soiurile timpurii de masă se va declanşa coacerea în „pârgă”.
Pe fondul stresului hidric asociat cu cel termic din aer şi sol de pe parcusul lunii august, la culturile prăşitoare neirigate (porumb, floarea-soarelui) procesele de maturare vor fi în continuare forţate, îndeosebi în sud-estul, sudul, estul şi local în vestul ţării. Pe fondul consumului maxim (6-7 mm/zi) de apă al plantelor, se vor semnala în continuare ofilirea şi răsucirea aparatului foliar în orele amiezii, precum şi uscarea parţială/totală a frunzelor bazale.
Floarea-soarelui îşi va definitiva maturitatea în ceară (100%), aflându-se predominant la maturitate deplină (10-100%) la nivelul întregii ţări. De asemenea, în jumătatea sudică a ţării, se vor extinde lucrările de recoltare.
Cultura de porumb se va află în fazele de maturitate în lapte (90-100%) şi ceară (20-100%) în jumătatea de nord a ţării, precum şi maturitate deplină (10-100%) în restul teritoriului agricol, plantele având 2-3 ştiuleţi bine dezvoltaţi. La hibrizii extratimpurii şi timpurii din sudul ţării se va declanşa recoltarea pe suprafeţe extinse.
În toate plantaţiile, speciile pomicole şi viticole vor parcurge creşterea şi coacerea fructelor/boabelor, precum şi acumularea zaharurilor. Totodată, se vor putea efectua lucrările de recoltare la soiurile de sezon aflate la maturitatea de consum.
RECOMANDĂRI DE SPECIALITATE
• combaterea buruienilor (erbicidări, praşile manuale şi mecanice) în culturile prăşitoare;
• aplicarea irigaţiilor pe terenurile cu deficite accentuate de apă în sol;
• efectuarea lucrărilor de recoltare, transport şi depozitare la cerealierele de toamnă şi fructele de sezon;
• eliberarea suprafeţelor agricole de resturile vegetale.
ADMINISTRAŢIA NAŢIONALĂ DE METEOROLOGIE
Director Executiv: Dr. Cornel Soci
Şef Laborator Agrometeorologie: Dr. Elena Mateescu
Colectiv de elaborare: Elena Mateescu, Dumitru Anghel
Tel: 021 3163116
e-mail: relatii@meteoromania.ro
web: www.meteoromania.ro
Articole corelate
Citiţi în numărul 10 (77) al revistei Ferma noutăţi din domeniile: [ continuare ]
Numărul din decembrie 2009 al revistei Ferma vine cu noutăţi în domeniile:
În... [ continuare ]
Per ansamblu, intervalul se va caracteriza printr-un regim termic al aerului mai ridicat decât în mod... [ continuare ]
Cele mai noi informaţii agricole, sfaturi utile pentru sezonul ce urmează, ce se mai întâmplă în... [ continuare ]
Agro Meteo
Per ansamblu, luna februarie se va caracteriza printr-o vreme normală sub aspect termic, la nivelul întregii ţări [ continuare ]
Sub aspect termic, în luna ianuarie 2012, regimul termic al aerului va înregistra valori apropiate de ... [ continuare ]
Caracteristici termice şi hidrice. Pe parcursul lunii decembrie 2011, valorile termice din aer vor fi apropiate de ... [ continuare ]
În luna octombrie, per ansamblu, regimul termic mediu diurn al aerului va înregistra valori apropiate de ... [ continuare ]
Pe parcursul lunii august 2011, temperatura medie diurnă a aerului va înregistra valori peste mediile ... [ continuare ]
Lucian Buzdugan, director general al SC TCE 3 Brazi Brăila, face o succintă caracterizare a evoluţiei condiţiilor ... [ continuare ]
Caracteristici termice şi hidrice. Regimul termic mediu diurn al aerului în luna iulie se va încadra ... [ continuare ]
Caracteristici termice şi hidrice. Regimul termic mediu diurn al aerului în luna iunie se va încadra ... [ continuare ]
Per ansamblu, temperaturile medii şi regimul de precipitaţii din lunile aprilie şi mai se vor încadra în ... [ continuare ]Cele mai citite azi
- Seria NH T7000 AutoCommand
- Soarta albinelor, reflectată în producţia de miere
- Rase performante de iepuri: Californian
- Abatorizarea iepurilor de casă
- Creşterea iepurilor - programarea reproducerii
- LAPAR încă vrea cei 73,35 euro/ha
- Estimări privind evoluţia condiţiilor agrometeorologice în intervalul 12-25 mai 2010
- Abatorul de iepuri, o afacere care promite
- Ordin nr. 762 din 19/12/2008
- Estimări privind evoluţia condiţiilor agrometeorologice în intervalul 05 - 18 Dec 2008
Cele mai comentate azi
- DEL-CA-MAG: 100% natural - mai mult lapte, viţei mai sănătoşi, pui mai mari
- Construirea păstrăvăriei: investiţii minime
- Caracteristicile laptelui de cea mai bună calitate
Abonare Newsletter
Poza zilei
Forum Agroinfo.ro
- ASOCIATIA CRESCATORILOR - BOVINE PENTRU CARNE(11/2/2012 17:22:22)
- infiintare microferma de porci(11/2/2012 11:18:54)
- Fonduri pentru tinerii care doresc sa faca agricultura?(11/2/2012 10:22:42)
- Consultanta fonduri europene(11/2/2012 9:42:44)
- Informatii pentru incepatori(10/2/2012 14:15:39)
- Bovine de carne(10/2/2012 11:59:3)
- PREZENTARE MEMBRI(9/2/2012 22:27:9)
- Cultura cartofi(8/2/2012 16:39:20)
- Subventii(8/2/2012 13:38:29)
- O tara fara guvern(6/2/2012 20:33:0)
Recoltaţi anul acesta mai mult grâu decât anul trecut?
VOTEAZAVotul dvs. a fost adaugat cu succes!
Grupul Richel Franţa este reprezentat în România de firma Delta Exclusiv din Timişoara
Stallprofi: De la conceptul de fermă, la biogaz
Titlul acestui articol este, de fapt, motto-ul nostru, care acoperă un domeniu de specialitate vast. Nu este o tehnică de publicitate, ci exprimarea acelei concepţii de sistem cuprinzătoare, pe care Stallprofi o reprezintă şi aici, în România, de peste un an
BASF: protecţia de toamnă în culturile de rapiţă
În perioada august - septembrie a.c., firma BASF a derulat campania de prezentare a principalelor beneficii ale utilizării în toamnă a produselor de protecţia plantelor la această cultură, cu accent pe produsul de top Caramba® Turbo
Tehnologia Güttler - pregătirea solului şi aplicarea îngrăşământului verde
Aplicarea îngrăşământului verde nu asigură în totalitate elementele nutritive necesare solului, dar ajută la menţinerea humusului în sol, creşte nivelul de azot şi reduce eroziunea, ajutând solul să-şi păstreze şi conţinutul de substanţe minerale
SCAPA de ambalaje!
În cadrul campaniei “SCAPA de ambalaje!”, fermierii pot preda gratuit ambalajele provenite de la produsele de protecţia plantelor (ppp) către SCAPA - Sistemul de Colectare a Ambalajelor de Pesticide
E criză grea în cercetare
În prezent, agricultura României a decăzut foarte mult, nemaifiind capabilă să asigure hrana pentru propria populaţie. Peste trei milioane de hectare de teren arabil rămân, an de an, nelucrate, alte trei milioane hectare de păşuni şi fâneţe s-au degradat, nefiind îngrijite
Producerea de furaje verzi în sistem hidroponic
Cultura hidroponică a plantelor în soluţii nutritive, fără sol, este folosită preponderent pentru producerea de legume sau de flori, unde succesiunea ciclurilor de producţie este mai mare şi rentabilitatea culturilor foarte ridicată
Energie cu panouri solare
Premieră pentru Grupul italian Maschio-Gaspardo. Acesta a finalizat şi a pus în funcţiune o parte a instalaţiei de producere de energie cu ajutorul panourilor fotovoltaice
Cazanele pe biomasă reduc cheltuielile şi măresc profitul
Pe piaţa românească au ajuns, cu dată mai recentă, şi centrale de încălzire a locuinţelor, halelor agricole şi industriale, pe bază de biomasă, mult mai economice decât cele pe bază de combustibili convenţionali
Fiţi independent energetic!
Deţineţi o exploataţie agricolă, silvică, o cabană şi pur şi simplu vă gândiţi să deveniţi independent din punct de vedere energetic?
Mai multe Tehnologii Agricole

Forum



Tractor în zăpadă